ROBOTICS 9108A WIRELESS (KABLOSUZ) MODEM KURULUMU:

Aşağıdaki resimli örneklerde size wireless (kablosuz) modem kurulumu, kablosuz ağınızın şifrelenmesi, modeminiz üzerinde port açma.kablosuz ağınıza verdiğiniz şifreyi değiştirme gibi herkesin merak ettiği konuları anlatmaya çalışacağım. Daha fazla konuda yardım almak için iletişim kısmındaki mail adresinden yardım isteğinde bulunabilirsiniz.

Not: Anlatım Microsoft Xp işletim sistemi üzerinde anlatılmıştır.

Öncelikle modemimize ait gerekli bağlantıları (telefon hattı, ethernet bağlantısı) gibi işlemleri yaptıktan sonra modemin bilgisayarımızdan aldığı IP nosunu öğrenmemiz gerekmektedir. Modem kurulumunu wireless(kablosuz) biçimde değilde bilgisayar ile modem arasındaki bağlantı ethernet kablosu ile sağlandığı durumda yapmanız tavsiye edilir. Nedeni wireless(kablosuz) kuruluma başlarsanız modeme vereceğiniz şifreden sonra tekrar bağlantı kurulumunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ilk kurulumu kablo bağlantısı kurulu iken yapmanız daha sağlıklı olur.

Başlat > Denetim Masası > Ağ Bağlantıları > Yerel Ağ Bağlantısı > Ters Tıklama ile Status Ekranına gelme > Bu kısımda yer alan destek sekmesindeki “varsayılan ağ geçidi” kısmındaki ıp: 192.168.1.1 modemin bilgisardan aldığı numaradır. Bu numarayı kullandığınız tarayıcı ne ise (İnternet Explorer, Firefox, Opera vb.) onun adres satırına yazıp enter ile modem arayüzüne erişiyoruz.Bundan sonraki kısımlar kurulum ile alakalıdır.

RESİMLERİN ORJİNAL BOYUTLARINI GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ…

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

1- Karşımıza gelen ekran başlangıç ekranıdır. Buradan start a basıp adım adım kuruluma geçiyoruz.

ROBOTICS

2- Bu kısımda modeme ait telekomun kullandığı standart bağlantı protokolleri mevcuttur.

ROBOTICS

3- Protocol kısmında PPOE, VPI:8 VCI: 35 değerlerini seçiyoruz. Alt kısımda yer alan DSL LOGIN kısmına telekomun size vermiş olduğu kullanıcı adı: örnek@ttnet ve parola: 123456789 yazıp next tuşu ile diğer adıma geçiyoruz.

ROBOTICS

4- Bu kısım; kablosuz ağınıza vereceğiniz isim ve kablosuz ağınızı şifreleme kısmıdır. “Network Name” kısmını kablosuz ağların görüntülendiği kısımda kendi ağ adınızı ne görmek istiyorsanız onu yazınız Örnek: “deneme ofisi”. Security kısmında ise kablosuz ağınızı şifreleme kısmıdır. Burayı mutlaka doldurmanız gerekmektedir. Dışarıdan birilerinin ağınıza erişimini istemiyorsanız bu adımı mutlaka ygulayınız. Method olarak WPA2 and WPA seçmeniz güvenliğinizi arttıracaktır. Pass phrase kısmınada kendi belirleyeceğiniz bir şifre koyunuz. Örnek: abc123456de. Daha sonra next ile diğer adıma geçiniz.

5- “Device Login” kısmı önceden de bahsettiğim gibi modem arayüzüne erişim için gerekli şifredir. admin-admin kalması akılda kalıcı olması açısından seçilebilir. Tabi farklı bir şifre vermenizde problem oluşturmaz. Bu şifreleme kısmında unutulmaması gereken şey Türkçe karakter (ğ,ü,ö,ş) kullanılmamalıdır. Şifrenizi belirledikten sonra next ile diğer adım olan son aşamaya gelmiş bulunmaktayız.

ROBOTICS

6- Bu kısımda ise modeminize ait yapılandırma hakkında bilgileri görmektesiniz.

ROBOTICS

7- Bu kısımda modeminize ait genel durumu kontrol edebilirsiniz. Bağlantınızda problem olduğunu düşünüyorsanız eğer bu kısımdaki menulerden kontrol edebilirsiniz.

ROBOTICS

8- Bu kısımda ise oluşturmuş olduğunuz bağlantıyı tekrar yapılandırabilir, DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

9- Bu kısımda ise modeminini Yerel Ağınız için yapılandırabilirsiniz.

ROBOTICS

10- Bu kısımda ise wireless(kablosuz) ağınızı yeniden adlandırabilir, birtakım bağlantı problemleri için çözüm üretebilirsiniz. Frekans ayarlarını değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

11- Bu kısım Wireless(kablosuz) ağınızın güvenlik ayarlarını yapıp tekrar değiştirebileceğiniz, port yöndelendirmesi, mac adresi filtrelemesi yapabileceğiniz menüdür.

ROBOTICS

12- Bu kısım ise donanımınıza ait teknik bilgileri içermektedir. Modemizi herhangi bir durumda reset lemek için, yüklemiş olduğunuz ayarları default duruma geçirmek için kullanabilirsiniz.

13-20) Bu kısımda yapmış olduğunuz ayarları değiştirmeniz gerektiğinde kullanmaznı gereken menudur. Mesela modemi ofis te kullanıyorsunuz fakat başka bir yere taşındınız modem ayarları artık geçerli olmayacağı için telekomun size verdiği yeni kullanıcı adı ve parola yı bu menuden girerek değiştirebilirsiniz ( Nakil sırasında kullanıcı adı ve parola nız sabit kalırsa bu işlemi yapmanıza gerek yoktur)

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

21-23 ) Bu kısımda ise kablosuz ağınıza vermiş olduğunuz şifreyi ve şifreleme tipini değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

24- Bu menude modeme ait istatistik bilgilerini görebilirsiniz.

ROBOTICS

25- Bu kısımda yer alan Device Login menusunden modem arayüzüne erişim şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

26-27) Bu kısımda yer alan “Virtual Servers” menusunden modeminize port açıp yönlendirme yapabilirsiniz. Özel uygulamalar (limewire, emule,azureus, radmin, remote desktop vb.) için port yönlendirmelerini bu menuden gerçekleştirebilirsiniz.

ROBOTICS

ROBOTICS

Modem kurulumları hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim kısmında yer alan adresten bilgi alabilirsiniz.

Bu makalede yer alan resimleri ve bilgileri kaynak göstermek şartı ile dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

http://www.bilgisayar-destek.com/us-robotics-9110-wireless-kablosuz-modem-kurulumu/

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather