US ROBOTICS 9108A Wireless (Kablosuz) ADSL Modem Kurulumu Resimli Anlatım

ROBOTICS 9108A WIRELESS (KABLOSUZ) MODEM KURULUMU:

Aşağıdaki resimli örneklerde size wireless (kablosuz) modem kurulumu, kablosuz ağınızın şifrelenmesi, modeminiz üzerinde port açma.kablosuz ağınıza verdiğiniz şifreyi değiştirme gibi herkesin merak ettiği konuları anlatmaya çalışacağım. Daha fazla konuda yardım almak için iletişim kısmındaki mail adresinden yardım isteğinde bulunabilirsiniz.

Not: Anlatım Microsoft Xp işletim sistemi üzerinde anlatılmıştır.

Öncelikle modemimize ait gerekli bağlantıları (telefon hattı, ethernet bağlantısı) gibi işlemleri yaptıktan sonra modemin bilgisayarımızdan aldığı IP nosunu öğrenmemiz gerekmektedir. Modem kurulumunu wireless(kablosuz) biçimde değilde bilgisayar ile modem arasındaki bağlantı ethernet kablosu ile sağlandığı durumda yapmanız tavsiye edilir. Nedeni wireless(kablosuz) kuruluma başlarsanız modeme vereceğiniz şifreden sonra tekrar bağlantı kurulumunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ilk kurulumu kablo bağlantısı kurulu iken yapmanız daha sağlıklı olur.

Başlat > Denetim Masası > Ağ Bağlantıları > Yerel Ağ Bağlantısı > Ters Tıklama ile Status Ekranına gelme > Bu kısımda yer alan destek sekmesindeki “varsayılan ağ geçidi” kısmındaki ıp: 192.168.1.1 modemin bilgisardan aldığı numaradır. Bu numarayı kullandığınız tarayıcı ne ise (İnternet Explorer, Firefox, Opera vb.) onun adres satırına yazıp enter ile modem arayüzüne erişiyoruz.Bundan sonraki kısımlar kurulum ile alakalıdır.

RESİMLERİN ORJİNAL BOYUTLARINI GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ…

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

1- Karşımıza gelen ekran başlangıç ekranıdır. Buradan start a basıp adım adım kuruluma geçiyoruz.

ROBOTICS

2- Bu kısımda modeme ait telekomun kullandığı standart bağlantı protokolleri mevcuttur.

ROBOTICS

3- Protocol kısmında PPOE, VPI:8 VCI: 35 değerlerini seçiyoruz. Alt kısımda yer alan DSL LOGIN kısmına telekomun size vermiş olduğu kullanıcı adı: örnek@ttnet ve parola: 123456789 yazıp next tuşu ile diğer adıma geçiyoruz.

ROBOTICS

4- Bu kısım; kablosuz ağınıza vereceğiniz isim ve kablosuz ağınızı şifreleme kısmıdır. “Network Name” kısmını kablosuz ağların görüntülendiği kısımda kendi ağ adınızı ne görmek istiyorsanız onu yazınız Örnek: “deneme ofisi”. Security kısmında ise kablosuz ağınızı şifreleme kısmıdır. Burayı mutlaka doldurmanız gerekmektedir. Dışarıdan birilerinin ağınıza erişimini istemiyorsanız bu adımı mutlaka ygulayınız. Method olarak WPA2 and WPA seçmeniz güvenliğinizi arttıracaktır. Pass phrase kısmınada kendi belirleyeceğiniz bir şifre koyunuz. Örnek: abc123456de. Daha sonra next ile diğer adıma geçiniz.

5- “Device Login” kısmı önceden de bahsettiğim gibi modem arayüzüne erişim için gerekli şifredir. admin-admin kalması akılda kalıcı olması açısından seçilebilir. Tabi farklı bir şifre vermenizde problem oluşturmaz. Bu şifreleme kısmında unutulmaması gereken şey Türkçe karakter (ğ,ü,ö,ş) kullanılmamalıdır. Şifrenizi belirledikten sonra next ile diğer adım olan son aşamaya gelmiş bulunmaktayız.

ROBOTICS

6- Bu kısımda ise modeminize ait yapılandırma hakkında bilgileri görmektesiniz.

ROBOTICS

7- Bu kısımda modeminize ait genel durumu kontrol edebilirsiniz. Bağlantınızda problem olduğunu düşünüyorsanız eğer bu kısımdaki menulerden kontrol edebilirsiniz.

ROBOTICS

8- Bu kısımda ise oluşturmuş olduğunuz bağlantıyı tekrar yapılandırabilir, DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

9- Bu kısımda ise modeminini Yerel Ağınız için yapılandırabilirsiniz.

ROBOTICS

10- Bu kısımda ise wireless(kablosuz) ağınızı yeniden adlandırabilir, birtakım bağlantı problemleri için çözüm üretebilirsiniz. Frekans ayarlarını değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

11- Bu kısım Wireless(kablosuz) ağınızın güvenlik ayarlarını yapıp tekrar değiştirebileceğiniz, port yöndelendirmesi, mac adresi filtrelemesi yapabileceğiniz menüdür.

ROBOTICS

12- Bu kısım ise donanımınıza ait teknik bilgileri içermektedir. Modemizi herhangi bir durumda reset lemek için, yüklemiş olduğunuz ayarları default duruma geçirmek için kullanabilirsiniz.

13-20) Bu kısımda yapmış olduğunuz ayarları değiştirmeniz gerektiğinde kullanmaznı gereken menudur. Mesela modemi ofis te kullanıyorsunuz fakat başka bir yere taşındınız modem ayarları artık geçerli olmayacağı için telekomun size verdiği yeni kullanıcı adı ve parola yı bu menuden girerek değiştirebilirsiniz ( Nakil sırasında kullanıcı adı ve parola nız sabit kalırsa bu işlemi yapmanıza gerek yoktur)

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

21-23 ) Bu kısımda ise kablosuz ağınıza vermiş olduğunuz şifreyi ve şifreleme tipini değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

ROBOTICS

ROBOTICS

24- Bu menude modeme ait istatistik bilgilerini görebilirsiniz.

ROBOTICS

25- Bu kısımda yer alan Device Login menusunden modem arayüzüne erişim şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ROBOTICS

26-27) Bu kısımda yer alan “Virtual Servers” menusunden modeminize port açıp yönlendirme yapabilirsiniz. Özel uygulamalar (limewire, emule,azureus, radmin, remote desktop vb.) için port yönlendirmelerini bu menuden gerçekleştirebilirsiniz.

ROBOTICS

ROBOTICS

Modem kurulumları hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim kısmında yer alan adresten bilgi alabilirsiniz.

Bu makalede yer alan resimleri ve bilgileri kaynak göstermek şartı ile dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

US ROBOTICS 9110 WIRELESS (KABLOSUZ) MODEM KURULUMU

68 yorum

 1. özbür Yanıtla

  Kardeşim ellerine sağlık süper olmuş.Bunun sayesinde adsl modem kurulumu çok kolay artık :)))

 2. Auto Loans Yanıtla

  I gained knowledge on US ROBOTICS 9108 A WIRELESS (KABLOSUZ) ADSL MODEM KURULUMU: from my mom Tracey . This is sensational statistics and also much accurate .

 3. seda erk Yanıtla

  burada yazan bilgilerden gerçekten çok faydalandım. Bence robotics adsl modem kurmakta zorlanan arkadaşlar bu linke bir göz atmalı. emeğinizie sağlık..

 4. Tekin Ofdağ Yanıtla

  Ahmet Bey,
  Baştan sona sizin anlatımlarınızla mükemmel bir şekilde bu modemi kurdum. Emeklerinize sağlık.
  Bir hususda yardımınızı rica edeceğim:
  Ben modemi ethernet kablosu ile kullanırken modemin kablosuz yayınını açıp kapayabilirmiyim?

  Çok yakınımda olan modemin evde başka birisi kablosuz olarak kullanmadığı zamanlarda yaydığı dalgalara maruz kalmak istemiyorum. Ben devamlı kablo ile kullanacağım. Eşim içerden laptop’unu kullanmak istediği zaman kablosuz yayını açacağım, işi bitince kablosuz yayını kapatacağım.
  Bu mümkün mü?

  Wireless setup’taki “allow wireless connections” ve “broadcast network name” deki kutucuklardaki işaretleri kaldırmak buna yaramıyor.
  Bu kutucuklar modemin kablosuz dalga yaymasını kapatmıyor. Modem bu dalgaları yayıyor ancak onlar başkalarının bu modeme bağlanmasını veya bu ağı görüp görmemesini engelliyor.

  Oysa ben, modemin anteninden yaydığı dalgaları nasıl kapatıp açarım, bu mümkün mü diye soruyorum.
  Tabii ki modemi kapatırsam yaydığı dalgalar durur ama ben kablosuz yayını kapattığım zaman kablo ile bağlantımı sürdürmek istiyorum.

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Saygı ve sevgilerimle
  Tekin Ofdağ

 5. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Tekin Bey;
  Şimdi şunu belirteyim iki türlü yöntem var. Kullandığınızın modemin menüleri ezberimde olmadığı için cevap vermekte biraz zorlanacağım nerde neyi tıklayacağınız konusunda. Ama aklımda olan kadarıyla izah edeyim:

  Birinci yöntem kablosuz yayını durdurmak (essid). Bu durumda modem kablosuz yayını devam ettirir ama yayın adını kimse göremez.sadece önceden bu modeme bağlanmış kullanıcılar otomatik olarak bağlanır. Buda ne kadar devam eder derseniz bu yapılan kablosuz bağlantı manuel olarak silinene kadar. Sildikten sonra tekrar yayın aramanız gerekeceği için kapalı olan yayını doğal olarak bulamayacaksınız. Bunuda aşmak için kablo bağlantısı kurarak durumu düzeltmektir.

  İkinci yöntem ise kablosuz modülü durdurmaktır. Yani modem kesinlikle kablosuz bir yayın yapmaz.bu ne demek oluyor yukarıda bahsettiğim daha önceden bağlı olan bilgisayarlar bile bağlanmaz.

  Bunların yeri hangi menüde derseniz ondanda kısaca bahsedeyim.

  Aşağıdaki linkte yer ala resimde gördüğünüz kısma geliniz ve orada yer alan iki kutucuğun içini boşaltınız. Alttaki kablosuz yayın adını durdurur. Üstteki kutucuk ise kablosuz modülü durdurur.

  http://www.bilgisayar-destek.com//teknik/adslmodemkurulum/r9108/usr.jpg

 6. Tekin Ofdağ Yanıtla

  Çok çok teşekkür ederim.
  İlginize, sabrınıza, yardımseverliğinize minnettarım.
  Sevgiler, saygılar

 7. Mustafa Dirona Yanıtla

  Arkadaşlar bende de aynı modemden var fakar cd’si elimde yok. ip ile tarif ettiğiniz gibi yüklemek istiyorum fakat. tarayıcıya 192.168.1.1 ip’sini girince sayfa görüntülenemiyor diyor. sorun ne olabilir acaba…?

 8. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mustafa Bey;
  Bazı modemlerde webarayüz ip numarasu değişiklik gösterebilir. Size ait modem webarayüz ip numarasını görmek için şunu yapınız. Başlat>Çalıştır>cmd yazdıktan sonra enter tuşuna basınız. Karşınıza gelen siyah ekranda şu komutu yazınız.

  ipconfig daha sonra enter tuşuna bastığınızda aşağıda numaralar sıralanır. Bunlardan “Varsayılan Ağ Geçidi” kısmında yer alan numaralar sizin modeminizin webarayüzüne erişmek için kullanacağınız ip numarasıdır. Burada herhangi bir numara görüntülenmiyorsa bağlantıda bir problem var demektir.

 9. Mustafa Dirona Yanıtla

  Söylediklerini harfiyen yaptım varsayılan ap geçidi 192.168.1.1 çıktı fakat ip’yi tarayıcıya girdiğimde yine aynısı yani sayfa görüntülenemiyor…

 10. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mustafa Bey;
  Farklı bir internet tarayıcı kullanarak modem webarayüzüne erişimi deneyiniz. Firefox, Opera gibi alternatif browserlar deneyiniz.

 11. Mustafa Dirona Yanıtla

  modeme reset atıp eternet kablosunu değiştirdim ve ağ bağlantılarım/yerel ağ bağlantısına sağ tıklayıp durumu seçtiğimde varsayılan geçit 192.168.100.10 yazıyor. ben de browsere 192.168.100.10 yazdığımda kullanıcı adı ve şifresi istiyor. kullanıcı adı:admin şifre:admin şeklinde girdiğimde kabul etmiyor ve ayarlar bölümüne geçemiyorum…..?????

 12. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mustafa Bey;
  Varsayılan ağ geçidinin belirttiğiniz rakam olması çok garip? İlk kez bu şekilde bir ip duydum. Bu ip numarası 192.168.1.1 olmalıdır. Webarayüzüne eriştiğiniz zaman parola kısmını boş geçip enter tuşuna basınız. Bu arada sorun çözümü için bizden Teknik Servis Hizmeti alabilirsiniz.

 13. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Güner Bey;
  İlginiz için teşekkür ederiz. Kurulumun takıldığınız, zorlandığınız aşamalarında bu haber başlığı altından sorularınızı gönderebilirsiniz. Hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlanacağınan emin olabilirsiniz.

 14. ege Yanıtla

  mrb.. ben leptobumla http://www.oyunpiyat.com sitesine girdiğim an blg kendini resetliyor.Fakat başka bir leptobla benim modemimden aynı siteye girebiliyor ilginç tarafı, ok problem benim leptopda dicem fakat başka bir modemle denediğimde aynı siteye çok rahatlıkla girebiliyor bu neden olabilir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 15. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ege;
  Size tavsiyem kullanmış olduğuunz işletim sistemine ait son güncellemeleri yapınız. Daha sonra Us Robotics’in bu sayfasında yer alan modeminize ait yazılımı (firmware) güncelleyiniz. Ayrıca bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs veya internet security programı mevcut mu? Eğer varsa modeminizin güvenlik ayarları ile ilgili sorun oluşturması muhtemeldir. Burada anlatılanları yaptıktan sonra durumumu tekrar kontrol ediniz.

 16. ege Yanıtla

  Merhaba Ahmet bey;
  Herşeyden önce iletimime cevap verme inceliğini gösterdiğiniz için çok tşkederim.İşletimim sistemimi sürekli güncelliyorum,ayrıcada antivirüs programlarımıda ayarlıyorum,modemi güncellememiştim bugüne kadar ama….yalnız beni yönlendirmiş olduğunuz sayfadan hangisini indirmem gerekiyor acaba, modemim U.S Robotics 9108 çok tşklr…………

 17. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ege Bey;
  Sizin indireceğiniz dosya aşağıdaki dosyadır.

  Installation ve Bellenim Arşiv
  EasyConfigurator Sürümü 2.61
  9108a-EC-2.61.zip

  Ayrıca aşağıdaki formu doldurup gönderirseniz yazılım güncelleme konusunda US Robotics teknik servis yetkilileri size daha fazla yardımcı olacaktır.

  USRobotics yardım teknisyeni

 18. ege Yanıtla

  ahmet bey…
  İlginiz vede alaknız için çok tşkederim ama ne yazik ki dediklerinizi harfi harfine yerine getirdiğim halde ne yazik ki çözüme ulaşamadım :))) durumum gerçekten çok ilginç güldüğüm için de kusura bakmayın ama inanın çaresizlik vede sinirden…Yinede çok tşkler

 19. ahm3t YazarYanıtla

  Tekrar merhaba Ege Bey;
  Bu konuda soru-cevap şeklinde sizin sorununuz tespit etmek ve çözmek zor. Bu yüzden yukarıda belirtilen adresi kullanarak US Robotics teknik personelinden yardım isteyiniz. Alternatif olarak bizden yerinde Teknik Servis Hizmeti talep edebilisiniz.

 20. sedat Erdoğan Yanıtla

  Merhaba efendim…Ben ”İnca” marka kablosuz (wireless)modem aldım, kurulum CD sini kaybettim,bulamadım.Kurabilmek için ne yapmam lazım bilgilendiriseniz çok minnettar olurum ,çok sevinirim…Şimdiden teşekkürler…

 21. notist Yanıtla

  Merhaba,

  bende robotics usr9114 var, ilk bir yıl sorunsuz kullandım. Şimdi yaklaşık ayda bir eve bilgisayarcı geliyor ve ayarlarını yeniden yapıp servis ücretini alıp gidiyor.

  Sorun şu: çoğunlukla bazı akşamlar, ama bazen gündüz de, modem birden bağlantıyı kaybediyor, güç ledi dışında bütün ışıkları sönüyor, biraz sonra tekrar bağlanıyor. Tam bağlantı sağlandığında tekrar kopuyor ve herşey 2-3 dakika arayla tekrarlanıyor.

  Bu durum birkaç hafta sürünce bazan, ” bilgisayarın ayarları modemin gereksinimlerini karşılamıyor” bazan da “ağınızın kapasitesini karşılamıyor” gibi mesajlarla bağlantıdan mahrum kalıyorum. Sonunda bir servis çağırıyorum. Teşhi şu: modeminiz eskimiş arasıra ayarlarını unutuyor diyorlar. iki yılda modem eskir mi ?

  Yukarda anlattığım durum evdeki xp ve vista iki bilgisayarla çocukların Ipodları için de aynen geçerlidir. Evde parazit yaratacak bir başka unsur bulamıyorum.

  Bu verilere göre bir tavsiyeniz olabilir mi? Teşekkür ederim.

  Uğur Keçecioğlu

 22. ahm3t YazarYanıtla

  @notist
  Öncelikle modeminiz gerçekten arızalı olabilir. Neticede yapılan ayarların kayıtlı olduğu yer modem içerisinden yer alan kart üzerindeki belleklerdir. Herhangi bir elektrik kesilmesinde ve ardından yüksek voltaj beslemesi ile bu kayıtlı ayarlarınız gidebilir. Modeminizin ışıklarının söndüğünden bahsetmişsiniz fakat power ışığının asla sönmediğinden sadece diğer ışıkların (ADSL,PPP,Wifi) söndüğünü söylüyorsunuz. Bu durum adsl hattınızın gidip-geldiğine işarettir. Eğer ADSL ledi sürekli yanıp sönme halini alıyorsa hattınızı Telekoma kontrol ettiriniz. Hattan sonra donanımlarıda (kablo,splitter ) kontrol ediniz. Kablolarınız üzerinde herhangi bir ek olmamalıdır. Splitter cihazınızı değiştiriniz ve mutlaka evinizdeki telefon hattını splitter vasıtası ile ayırınız. Varsa paralel telefonunuza giden kabloları splitter cihazından çıkarınız. Ufak bir ayrıntıda modem adaptörünüz ve modemin fişini taktığınız priz ve modem üzerindeki elektrik girişi ile alakalıdır. Modem adaptörü arızalnmış olabilir, prizinizde topraklama hat yoktur, modem elektrik girişi gevşek veya arızalıdır ani elektrik gidip gelmesleri olabilir. Zaten ani elektrik gidip gelmesi modem resetleme ile eşdeğer sayılabilir. Bunun dışında modeminiz yerine bir süre farklı bir modem kullanmayı deneyiniz. Eğer sorun yoksa cidden elinizdeki modem arızalı olabilir. Konu hakkında bizden Teknik Servis hizmeti alabilirsiniz.

 23. celal Yanıtla

  slm verdiğiniz bilgiler için tşkk ederim.. yanlız ben bu soylenenleri yaptım ama net yok sadece iki lamba yanıyor 3. lamba yanmıyo port laambasıda yanıyo ama internet yok yardımınız için şimdiden tşkk ederim

 24. ahm3t YazarYanıtla

  @celal
  Merhaba;
  Yanmayan lamba hangisi acaba. Link yada ADSL lambası yanmıyorsa hattınız ile ilgili bir problem var demektir. Öncelikle servis sağlayıcınızın sizin adınıza oluşturduğu kullanıcı adı ve parolanızı modeminize düzgün girdiğinizden emin olunuz. Modem yapılandırmasında VPI/VCI ayarlarının 8/35 ve PPOELLC seçili olduğundan emin olunuz. Ayrıca adsl ekipmanlarınızı düzgün yapılandırdığınızdan; splitter-modem-telefon bağlantısının doğru ayarlandığından gerekli kabloların ilgili girişlerde olduğundan emin olunuz. Detaylı teknik bilgi ve hat durumunuz için 444 0 375 numaralı telekom yardım hattını arayınız.

 25. baki eser Yanıtla

  us. robotics usr 9108 marka modemimi sihirbazdaki yonergeleri takip ederek kurdum. Kablolu baglanti normal gayet guzel calisiyor.Fakat wireless baglanti kuramiyorum. Laptop kablosuz agi goruyor fakat default biraktigim ssid ismi olan ‘usr9108’ agina baglanirken lutfen bekleyin, ag bekleniyor diye sihirbaz debelenip duruyor.En son yukarida kablosuz ag baglantisi bagli degil diye ibare goruyorum. Wireless baglanti cubuklarinin besi de aktif. Yani kesinti de yok. Wireless modem ip mi atayamiyor sanirim. wireless mac filter alllow all, wep encryption:disabled, network authentication wep open. ap mode: access point, bridge restrict:disabled advanced settings ayarlari: api isolation:disabled,band:2.4GHz-802.11g,channel:11,rate:auto,multicast rate:auto, basic rate:default,frag. hr:2346,RTS thr:2347, DTIM int.:1,Beacon int:100, acce:maxg(125mps),54g mode:54gAuto,54g protection auto.

  lütfen acil yardım

 26. ahm3t YazarYanıtla

  @baki eser
  Merhaba;
  Modeminizi şifrelediniz mi acaba? Bilgisayarın modeme olan uzaklığı nedir. Kullandığın işletim sistemi ver hangi service pack yüklü olduğu hakkında bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.

 27. bakieser Yanıtla

  modem şifreli görülüyo ben suan kablo ile bağlanabiliyorum ama wirelessbağlanmaya çalışıyo ama şifre bile istemiyo modemle aramdaki uzaklık 2metre servicepack2 yüklü XP pro kullanıyorum

  modemi resetlersem eğer TT’un kullanıcı adı şifresi gerekiyomu
  çünki adsl benim adıma değil
  direkt arkadan resetlesem düzelirmi

  teşekkürler

 28. bakieser Yanıtla

  bu arada Türk telekomun kullanıcı adı ve şifresini bilmiyorum ve almak için gerekli bilgileride bilmiyorum çünki adsl benim adıma değil kuzenim adına

  biraz net olmamış belirtmek istedim

 29. ahm3t YazarYanıtla

  @bakieser
  Merhaba;
  Bilgisayarınızdaki var olan kablosuz bağlantılarınızı silip tekrardan bir kablosuz bağlantı oluşturunuz. Sanırım sizin bilgisayarda modeminizin eski SSID ismi kalmış olabilir. Diğer sorunuz için; modemi resetlerseniz eğer kullanıcı adı ve parolalar silineceği için bu bilgilere sahip olmalısınız. Hat kimin üzerine ise 444 0 375 numaralı TTNET yardım hattını arayarak bu bilgiler temin edilebilir.

 30. Eyyup Yanıtla

  Merhabalar;
  Zoom marka bir modem kullanıyorum ancak bir arkadaışımın bana vermiş olduğu us robotic kablosuz modemi kullanmak istiyorum ancak bu modemi kurduğumda ayarlar siliniiyor ( modem daha önce kullanılmış ve ben şifresini biliyorum) ve internete bağlanamıyorum ve ben bu ayarları nasıl düzelteceğimi ve sorunsuz internete nasıl bağlanacağımı bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…..

 31. ahm3t YazarYanıtla

  @Eyyup
  Merhaba;
  Öncelikle arkadaşınızın verdiği modemi resetleyiniz. İçerideki tüm bilgilerin sıfırlandığından emin olduktan sonra modeminizi belirtilen şekilde web arayüz kullanarak kurunuz. Modem kurulumu doğru bir şekilde tamamlandıktan sonra sizin son verdiğiniz ayarlar saklı durmuyorsa modemde yazılımsal bir sorun vardır. Teknik servisine müracaat ediniz. Arkadaşınız da belki size bu durumu bildiği için modemi vermiş olabilir!

 32. era_ Yanıtla

  merhaba,
  ben, sitenizi görmeden önce modem kurulum ayarlarını yaptım ancak sanırım birazcık hatalı olmuş, modemi resetleyip yeniden kurmam için neler yapmam gerektiğini açıklarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

 33. era_ Yanıtla

  merhaba,
  ben, sitenizi görmeden önce modem kurulum ayarlarını yaptım ancak sanırım birazcık hatalı olmuş, modemi resetleyip yeniden kurmam için neler yapmam gerektiğini açıklarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim, (bu arada modemim usr9108)

 34. Sabri Gürkan Yanıtla

  Merhaba,

  Cep telefonuma Türk Telekom wirofon programını yükledim fakat US robotics modem ile wireless olarak çalıştıramadım. Program ve telefonda sorun yok çünkü başka marka wireless modemle çalışıyor. Robotics ayarlarında ne gibi bir değişiklik yaparsam çalıştırabilirim ?

  Saygılar

 35. ahm3t YazarYanıtla

  @Sabri Gürkan
  Merhaba;
  Modeminizdeki “firewall” seçeneğini devre dışı bırakınız. Ayrıca modeminiz şifreli ise şifreleme tipini değiştirip veya şifrelemeyi tamamen devre dışı bırakıp bağlantı kurmayı deneyiniz. Eğer olumlu sonuç alrısanız şifreleme tipini daha düşük olan WEP moduna getirip şifreleyiniz.

 36. Rıfat ÖNALAN Yanıtla

  merhaba,
  US Robotics 9108 modemin kurulumunu anlattığınız gibi kurdum yardımlarınız için çok teşekkürler. Bir şey daha sormak istiyorum 192.168.1.1 olan ıp nasıl değiştirebilirim? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

 37. ahm3t YazarYanıtla

  @Rıfat ÖNALAN
  Merhaba;
  Web arayüzünde yukarıda yer alan “LAN” kısmına girip değişiklikleri buradan yapabilirsiniz. “DHCP” ayarlarından başlangıç IP adresini manuel atayabilirsiniz. Örnek olarak şu şekilde yapabilirsiniz. Başlangıç: 10.0.0.1 Bitiş: 10.0.0.254.

 38. mehmet Yanıtla

  cihaz ile birlikte kutudan çıkan cd yi ne zaman kullanacağız. Anlatımlardan cd ye hiç gereksinim olmadan kurulum yapılabiliyor anladığım kadarıyla… kolay gelsin

 39. ahm3t YazarYanıtla

  @mehmet
  Merhaba;
  Bu modemler iki şekilde kurulabilirler. Bir Cd içeriği ile ikinci olarak burada anlatılan web arayüz kullanarak kurulum. Hangi işlem kolayınıza gelirse o yöntemi seçiniz. CD içeriği ile kurulumlarda bazı yazılımsal sorunlar çıkabildiği için web arayüz kullanımını anlatıp tavsiye ediyoruz.

 40. mehmet Yanıtla

  Hocam benim sorunum nakil işleminden sonra ttnet in verdiği yeni şifreyi yazacak yeri bulamamamdan kaynaklanıyor 192 168 2 1 adresi girdiğimizde sayfa görüntülemiyor diye bir ibare ve çevirmeli ağ diy bir takım yazılar çıkıyor… kolay gelsin

 41. ahm3t YazarYanıtla

  @mehmet
  Merhaba;
  Web arayüz giriş IP numarası farklı olabilir.Aşağıdaki komutu verip bu adresi bulabilirsiniz.

  Başlat>Çalıştır>cmd>enter>karşınıza gelen ekranda “ipconfig” komutunu veriniz. Bu komuttan sonra karşınıza gelen verilerden “Varsayılan Ağ Geçidi” modeminizin size verdiği IP numarasıdır. Muhtemelen 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 olmalıdır.

 42. erdem Yanıtla

  merhaba USR 9108 modemimi airties 5450 ile değiştirdim. şimdi eski modemimi menzil arttırmak ve diğer odadaki ethernet bağlantılı yazıcımı wireless ağa dahil etmek için kullanmayı düşünüyorum. Nasıl yapılabilir? 5450 de bridge özelliğini göremedim

 43. mahmut Yanıtla

  usr 9108a modemi kurduk ama ağ bağlantılarını kontrol edin diye uyarı cıkıyor. ve modemi denetim masasından modemi tanıtmak istediğimde moodemi tanımıyor. bana bu konuda yardımcı olur musunuz

 44. ahm3t YazarYanıtla

  @mahmut
  Merhaba;
  Modemi kablosuz bağlantı kurarak mı, ethernet bağlantısını kullanarak mı kuruyorsunuz yoksa USB giriş kullanarak mı? Kablosuz veya ethernet bağlantısı kullanarak kurulum yapacaksanız modem tanıtma gibi bir durum söz konusu değildir. Burada web arayüz kullanarak kurulum yaparsınız. USB giriş kullanarak kurulum yapıyorsanız öncelikle modeminiz ile verilen CD ile sürücüsünü yüklemelisiniz.

 45. tansu tanış Yanıtla

  usr 9108 modem sahibiyim.birkaç yıldır modemi kullanmadığım için şifresini unuttum.tekrar nasıl kullanıma geçebilirim.

 46. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba tansu tanış;
  Modeminizin web arayüzüne girerek verdiğiniz şifreyi görebilirsiniz. Web arayüze girmek için modeme kablo ile bağlantı kurmalısınız. Modeminizin web arayüz şifresini de bilmiyorsanız modeme reset atıp yeniden kurmaktan başka çareniz yok.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ali;
   Elinizdeki modemi CD olmadan web arayüz kullanarak kurabilirsiniz. CD’de ihtiyacınız olan nedir?

 47. erdal Yanıtla

  Merhaba
  USR 9108 modemimi epey uzun bir süredir kullanmadım.şifrelerinide bilmemekteyim reset arkadaki düğmedenmi yapılıyor.Win 7 de kurulumda değişiklik oluyormu şimdiden teşekkür ederim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba erdal;
   Evet reset düğmesi arka tarafta bulunmaktadır. Modeminizi resetledikten sonra makalemizi okuyarak modem kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

 48. reyhan Yanıtla

  Merhabalar
  USR9108 ‘e bağladığım yazıcıyı nasıl tanıtırım.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba reyhan;
   Yazıcınızı kurmak için yazıcınızla verilen kitapçığı okumanız yeterlidir. Ayrıca Kablosuz modeminizin şifreleme tipini ve anahtarını edinmelisiniz. Buradan anlatılacak gibi bir durum değildir. Yakın bir noktadan teknik servis almanızda fayda vardır.

 49. emre Yanıtla

  S.a.. Usr9114 modemi access point olarak nasil ayarlayabiliriz acaba.. Diger modemden benim modeme lan kablosunu cektim ayarinda takildim yardimci olurmusunuz

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba emre,
   Kurulum anlatımında yer alan 10. maddeyi inceleyiniz.”Wireless” menüsü altıdnda “AP Mode” başlığı altında gerekli ayarları yaparak AP olarak cihazınızı kullanabilirsiniz.

 50. emre Yanıtla

  Simdi üstad 10. Maddeden okadar anlasaydim sorunumda olmazdi.. Bana lutfen bilmiyen birine anlatir fibi basamak basamak anlat modeme gir suna bas sunu yap sunu gir modeme kabloyu tak falan gibi.. Bidaha soyluyorum.. Usr 9114 model modemimi access point olarak kurmak istiyorum. Diger modemden usr modemime cat 5 kablo cekili simdi ne yapmam lazim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Emre tekrar merhaba,
   Takdir edersin ki buradan adım adım anlatım oldukça zor. Ayrıca her modemin arayüzünü aklımda tutmam zor. Aşağıdaki linkte modemine ait arayüzün bir demosu mevcut. Bu linkteki yeri kurcalayıp bir şeyler yapmayı deneyebilirsin. Bunun dışındaki tavsiyem yakın noktadaki bir bilgisayarcıdan teknik servis hizmeti almanız olacaktır.

   http://support.usr.com/support/9108a/9108a-ui/wlwds.htm?action=view

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir