robotics

Resimlerin orjinal boyutlarını görmek için üzerine tıklayınız.

1. Öncelikle modemize ait gerekli kablo bağlantılarını yaptıktan sonra (apadtörün takılması, ethernet kablosu vasıtası ile modem ile pc arasında bağlantıyı oluşturma) herhangi bir web tarayıcısı açınız(internet explorer, firefox, opera gibi), adres çubuğuna 192.168.2.1 yazıp enter a bastığınız zaman karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.Bu ekrandaki şifre kısmına admin yazıp entera basmanız yeterli.

2.Getting started (Hızlı Kurulum) ekranını next diyerek geçiyoruz.

3. Gelen pencerede modem giriş (sadece modem arayüzüne erişmek için gerekli şifredir, network şifresi değil) şifrenizi değiştirebilirsiniz.Bu şifrenin aynı kalması tercih edilmelidir.

4. SSID kısmında kablosuz ağınıza isim verebilirsiniz.Bu kısım kablosuz ağları arattğınızda listede görünecek kısımdır. Security Type kısmından ise kablosuz ağınızın şifreleme tipini seçebilirsiniz. WPA ve WEP seçebilirsiniz.

5.Pass Phrase kısmına 10 karekter sayısal değer girmeniz önerilir.Farklı kombinasyonlar da seçebilirsiniz fakat akılda kalması yönünden 10 karakter sayısal ideal tercihdir. Unutmayınız ki günümüz teknolojisi ile WEP şifreleme 5 dakika WPA şifreleme ise 15 dakika da illegal yollarla kırılabilmektedir.

6. Paramater Settings kısmında ise Country olarak Turkey, ISP olarak other settings, protocol olarak da pppoe Yİ seçip diğer adıma geçiniz.

7.Confirm kısmında yaptığınız ayarları gözden geçirip herhangi bir hata yaptıysanız düzeltip next butonu ile diğer adıma geçiniz.Son kısımda SAve Settings butonuna tıklayıp modeminize ait ayarları kaydetmiş oluyoruz.

8.Sıra geldi kablosuz ağımızı şifrelemeye. Ayarlarımızı kaydettikten sonra modemimizde açılan arayüzde sol kısımdan wireless seçeneğine tıklıyoruz.Sağ tarafta açılan kutucuktaki kısmın enable olmasına dikkat ediyoruz.

9.Sol menuden security kısmına tıklıyoruz, açılan pencerede şifreleme tiplerinden WEP veya WPA yı seçiyoruz daha sonra sağ kısımda yer alan save settings e tıklıyoruz. Kısa bir kayıt süresinden sonra aynı ekran tekrar karşımıza gelecektir.

10.soldaki menulerden şifreleme tiplerinden WEP veya WPA ya tıklıyoruz. WEP seçilmesi sağlıklı olur nedeni ise bazı kartlarda WPA şifreleme sorun çıkartmaktadır.WEP kısmını seçtikten sonra altta yer alan KEY 1 kısmına 10 karakter sayısal değer girmeniz önerilir. Şifrenizi verdikten sonra sağ alt kısımda yer alan save settings e tıklıyoruz. böylelikle kablosuz networkümüz şifreli hale gelmiş oluyor.

Bu yazıyı kaynak göstererek (link veya sayfa) dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather