USB Flash Disk’den Windows 7 Kurulum Anlatımı

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlere USB diskden Windows 7 işletim sistemini kurmayı anlatacağım. Zaman zaman kurulum yaptığımız bilgisayarlarda CD/DVD bulunmayabilir yada arızalı olabilir. İşte tam bu durumda anlatacağım yöntem işinize yarayacaktır. Cebinizdeki USB diskte işletim sistemi kurulum dosyalarını taşıyabilirsiniz. USB diskten Windows 7 kurmanız için öncelikle bir Windows 7 DVD’sine ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Bir kereliğine içeriğini kopyaladıktan sonda bu DVD’ye de ihtiyacımız kalmayacaktır.  Windows 7 yüklemesini yapmak için kullanacağımız USB diskiminizin boyutunun en az 4 GB olması gerektiğini belirteyim. Ayrıca okuma/yazma hızı yüksek olan bir USB disk kullanmanız Windows 7 kurulumunu oldukça kısaltacaktır. Tabi kurulumun süresi cpu, ram, hdd bileşenleri ile de alakalıdır. Son olarak şunu hatırlatmakta fayda var. Anakartınızın USB diskten boot edebilme özelliğini desteklemesi gerekmektedir. Şimdi gelelim USB diskten Windows 7 kurulumunu adım adım anlatmaya. Öncelikle USB diskimizi bilgisayarımıza herhangi bir USB 2.0 girişinden takıyoruz. Daha sonra başlat-çalıştır-cmd yazıp enter tuşuna basarak komut satırını çalıştırıyoruz.

1-    “Diskpart” yazıp entera basıyoruz.

2-    Gelen ekranranda “list disk” yazıp entera basıyoruz. Bu komutu verdikten sonra bilgisayarımızda yer alan fiziki diskler ve USB diskimiz görüntülenecektir.

3-    Karşımıza gelen ekranda USB diskimizi seçmek için “select disk (usb diskin numarası)” yazıp entera basıyoruz. Daha sonra “clean” komutunu yazaraktan disk birimini temizliyoruz. Bu komutla birlikte USB diskteki tüm veriler silinmiş oldu. Bu yüzden Windows 7 kurulumu için kullanacağınız USB belleğinizde harici data olmamasına dikkat ediniz.

4-    Bu adımlardan sonra “create partition primary” komutunu vererek birimi yeniden oluşturmuş oluyoruz.

5-    Birimi oluşturduktan sonra diskin kullanılabilir aktif hale gelebilmesi için “active” komutunu yazıp entera basmanız gerekmektedir.

6-    Bu adımda USB diskimizi formatlamamız gerekmektedir. Bunun için şu komutu kullanıyoruz. “format fs=fat32 quick” enter. Bu komut sayesinde usb diskimiz hızlı biçimlendirme işlemini uygulayacaktır.

7-    Bu adımda USB diskimize bir harf atamamız gerekmektedir. Bunun için “assign” yazıp entera basmamız yeterlidir.

8-    Bu adımları yaptıktan sonra dilerseniz manuel dilerseniz aşağıdaki dos komutlarını kullanarak Windows 7 DVD’sinde yer alan tüm dosyaları USB belleğinize kopyalamanız gerekmektedir.

9-    Tüm dosyalar kopyalandıktan sonra bisoa girerek bilgisayarınızı USB diskten boot edilebilecek şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarlamaları yaptıktan sona Windows 7 kurulum ekranın başladığınız göreceksiniz. Eğer kurulum başlamıyorsa ya bios ayarlarınızda problem vardır. Diskpart adımlarında bazı şeyleri eksik yapmışsınız demektir.

Evet arkadaşlar bu kısa pratik bilgi işlerinizi oldukça kolaylaştıracak. Eğer bir bilgi işlem çalışanıysanız alet çantanızda mutlaka USB bellekten çalışan bir Windows 7 bulunmalı. Burada yer alan yazı ve görselleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir