Verbatim Avrupa'nın en iyi ilk 3’ü arasında

Verbatim EUMEA Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Rüdiger Theobald

Verbatim 2009 yılında pazardaki konumunu önemli ölçüde geliştirdi.

Verbatim, 2009 yılında bir önceki yıla göre pazar payını yüzde 20 oranında artırdı ve pazar araştırma şirketi GfK’nın verilerine gore Avrupa depolama alanı pazarında en çok satış yapan üç markadan biri oldu. Verbatim’in büyümesi sadece optik depolama medyasında pazar liderliğinin büyümesini değil, aynı zamanda USB sürücüler ve taşınabilir sabit diskler alanında da önemli bir artışı kapsıyor. Verbatim 2010 mali yılında hem konumunu sağlamlaştırmayı hem de bu ürün segmentlerinde daha fazla büyümeyi hedefliyor.

 • Optik depolama pazarında dünya çapında üst üste yedinci kez 1. sırada*
 • Avrupa’da tüm depolama ortamına yönelik genel piyasada 3. sırada**
 • Avrupa’da USB sürücü depolama pazarının 4.sü *
 • Avrupa’da taşınabilir sabit disk pazarının 5.si **

Büyüme yılı

Verbatim 2009 mali yılını çok başarılı bir şekilde belgeleyerek tamamlamıştır. 2008 yılındaki 5,4**lük pazar payı ile karşılaştırılınca 2009 yılında yüzde 7,3 pazar payına sahip olduğu görülmekte. Pazar araştırma şirketi GfK tarafından açıklanan rakamlara göre şirket Avrupa depolama medya alanında toplam pazarda ilk kez üçüncü sıraya yükselmiş bulunmaktadır,

Büyümenin başlıca sebebi Harici Sabit Diskler ve USB sürücüler

Verbatim taşınabilir sabit diskler sektöründe 2008 yılında yüzde 5,1’lik pazar payını 2009** yılında yüzde 6.2’ye çıkartarak Avrupanın ilk 5 tedarikçisi konumuna geldi.. 2007 yazında HDD’ler ile başarılı bir başlangıcın ardından, Verbatim 2008 yılında tüm Avrupa çapında hacim ve fiyat açısından çok yüksek büyüme oranları ile harici sabit diskler piyasasında büyük bir atılım gerçekleştirdi. Japon ana şirket Mitsubishi Kagaku Media (MKM) tarafından 2009 sonbaharında Freecom’u devralma Verbatim’in piyasadaki konumunun güçlendirilmesi ve başarılı bir sinerji sağlanmasına yönelik daha önemli bir stratejik adımdır. Verbatim bu merkezde şu sıralar son derece dinamik bir büyüme geçirerek taşınabilir HDD segment üzerinde yoğunlaşıyor. Şirket bu segmentte 2010’da Avrupa’nın yüzde 10’luk pazar payına ulaşmayı hedefliyor.

Geçen yıl USB sürücüler sektöründeki başarılı ilerleme Verbatim’in büyümesine de katkıda bulunmuştur. Sonuçta (SCCG) Santa Clara Consulting Group’a göre Avrupa’da 57 milyonun üzerinde USB sürücü satıldı. 2008 ile karşılaştırıldığında, Verbatim son derece rekabetçi USB sürücü pazarında dördüncü sıraya ulaşarak yüzde 3,8’lik pazar payını yüzde 5,4’e çıkardı.  Donanım şifreli USB sürücülerin geniş bir yelpazesiyle şirketlerin en son güvenlik gereksinimlerini karşılamak ve katı durum sürücü (SSD) teknolojisine yoğunlaşmasıyla da şirket 2010 yılında flaş piyasasında birinci sınıf kaliteli tedarikçi olarak kendini pozisyonunu korumaya devam edecek

Teknoloji ve optik depolama ortamı pazar liderliği

Verbatim optik depolama medya alanında dünya çapında teknolojik ve pazar liderliğini üst üste yedi kez birinci olarak doğruluyor. Santa Clara Consulting Group’a göre 2009 yılında Verbatim yüksek kaliteli Blu-ray, DVD-R ve CD-R’lar ile pazar payını genişletti.

Yüklü optik sürücülerin çok sayıda olması göz önüne alındığında,  çok yüksek seviyede artan satış küçülen pazar rağmen devam etmektedir. DVD-R’ların 2008 senesindeki 1,6 milyar olan toplam satışları 2009 yılında 1.3 milyara düştü. Buna rağmen Verbatim yüzde 43’lük pazar payını korumayı başardı. Sonuç olarak Verbatim DVD piyasasında ilk üçe girdi. Şirket 2010 yılındaki pazar payını yüzde 50 olarak hedefliyor. Aynı zamanda da, tedarikçilerin konsolidasyonu devam edecektir.

Firma Blu-ray diskler ile özellikle olumlu yönde geliştirilmiştir. Avrupa’da geçen yıl satışları 2008 ile karşılaştırıldığında üçe katladı ve 2009 yılında 2010 için beklenen yüzde 300 büyüme, Verbatim Avrupa pazarına hakim durumda ve hatta pazar lideri konumunu daha da genişletmeyi planlıyor. Üreticiler, ana şirket MKM’nn araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden istifade ediyorlar. Bu sayede yeni teknolojik gelişmeleri hızlı bir şekilde uygulayabiliyorlar.

2010 üçüncü istikrar yılı

Verbatim EUMEA Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Rüdiger Theobald: “Verbatim sadece optik depolama ortamı için pazar liderliği değil, aynı zamanda tüm kayıt ortamları alanında  ilk üç arasında yer alması ve optik depolama ile flash tabanlı depolama çözümleri ve de sabit diskleri geliştirme başarısını kanıtlamasıyla da büyük çapta bir atılımı üstlenmektedir. 2010 yılı hedefi, yıllarca başarı getiren strateji yöntemlerii ile bu trende istikrar kazandırmak, yüksek kalitede geniş bir portföy, bölgesel stok durumu yüksek düzeyde güvenilir ve yenilikçi depolama ortamı, uzman ve kişisel perakende ortak desteği ve kullanımı ile depolama ortamı ve ortaklarımız için san model satış sistemleri kullanımı. Bu yılki odak noktamız Blu-ray ürün aralığını 2.5″ formatındaki harici sabit diskler gibi sürekli genişletme ve ana şirketimiz Mitsubishi Kagaku Media’nın Freecom’u devralmasının ardından daha cazip çözümler sunmak olacaktır. Amacımız taşınabilir depolama segmentindeki ürün yelpazemizi daha da genişletmek ve yüzde 10 pazar payı elde etmektir, 2009 yılında Verbatim ürünleri yüksek sayıda tarafsız dergi test ödüller kazanmasının bir başka kanıtı da markamızın sadece premium kalite sunması oldu. 2010 yılında, bu kalite bir kere daha başarımızın ve aynı zamanda da depolama pazarının her alanındaki konumumuzu daha da genişletmemizin anahtarıdır.” diyor.

* Santa Clara Consulting Group (SCCG)
** GfK Aralık 2008-Kasım 2009 dönemi referans alınmıştır.

Basın bülteninden derlenmiştir. 

2 yorum

 1. web yazılım şirketi Yanıtla

  google blog araması ile .net üzerinden hizmet veren web yazılım şirketi ararken tesadüfen bu web sayfasına eriştim. çok güzel bir websitesi olmuş yazıları ilgiyle takip edeceğim. rss beslemesine üye oluyorum hemen.

 2. ahm3t YazarYanıtla

  @web yazılım şirketi
  Merhaba;
  Elimizden geldiğince sade olmaya ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışıyoruz. Siz değerli okuyucularımızın göstermiş olduğu ilgi ve alaka sayesinde çıtamızı hergün biraz daha yukarı çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir