Verbatim’in 40. yılı

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Firma Tarihçesi:

Küçük bir garajdan dünya çapında depolama liderliğine

İstanbul- Haziran 2009 – Mühendis ve fizikçi olan Reid Anderson’un başarı hikayesi kırk yıl önce artık dünya çapında yüksek kaliteli depolama medya ile eş anlamlı olan Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde bir garajda başladı. Verbatim, bu yıl kırkıncı yaşına Avrupa depolama medya pazarında üçüncü büyük marka ve optik depolama medya pazarında dünya lideri olarak giriyor. Verbatim EUMEA bugün, başkanlık görevini 20 yıllık başarılı bir şekilde gerceklestirmis Jürgen Fritz’den 2009’da  devralan Gary Milner tarafından yönetiliyor.

Her şey 1969 yılında Information Terminals Corporation (ITC) firması adı altında Anderson’un bilgisayar depolama medyasının pazar potansiyeli gerçekleştirilmesi ile başladı. İlk üretim, küçük bir şirket olarak satın aldıkları kaset kutusuna şerit bant yerleştirmek idi. Daha sonra ise son derece sağlam ve kusursuz çalışan polikarbonat kaplama özellikli kendi kasetlerini geliştirdi. ITC 1972 yılında, bu ürün ile yüzde 90 küresel bir paya sahiptir ve 30 kişi civarında istihdam sağlamaktadır. 1973 yılında, ITC’deki mühendisler özel bir kaplama sayesinde kir ve hasardan daha fazla koruyan IBM’in ilk 8 inçlik manyetik disketini geliştirdi. ITC,1976 yılında yenilikçi bir yöntemle, benzersiz bir teflon kaplama diskleri ürettiği ilk medya fabrikasını kurarak büyümeye devam etti. “Verbatim” [Latince manası (tam olarak)] adı altında bu disket piyasa sunuldu ve daha sonra da 5,25 inç formatına ulaştı. Bugünkü teknoloji ile karşılaştırıldığında ise bu geniş formatlı diskler, sadece bir kaç sayfa metinden oluşan çok küçük verileri saklayabiliyordu.

Buna rağmen, ürünler sadece OEM’lere satılıyordu, şirket şimdi perakende sektörünü de dahil ederek işi genişletti. Firma, “Verbatim” adını aldığı zaman 1.000’den fazla personeli vardı. 1979 yılında markanın ürün satışları üst seviyeye ulaşınca, hisseleri borsada satışa sunuldu. Bu DataLifePlus disketi piyasaya sürmesinden iki yıl sonra, şirket yüksek kaliteli depolama ortamı üreticisi olarak uluslararası ününü genişletmeye devam etti.

Verbatim, Japonya piyasasında genişlemek için Mitsubishi Kasei ile ortak bir girişime girmiştir. Şirketin, kompakt türü olan 3.5-inç disketi ilerleyen yıllarda başarılı bir satışa ulaştırıp, geliştirilmesi ve yeni üretim tesislerinin inşası için mali şartlar gereği 1985 yılında fotoğraf ve film uzmanı Eastman Kodak’a satılması gerekiyordu.

Bu iş birliğinden beş yıl sonra 1990 yılında firmalar farklı isimlere bölündü.  Mitsubishi Kasei, daha sonra adı Mitsubishi Chemical Corporation olan Mitsubishi Petrochemical ile birleşerek bir kez daha şirketin sahibi oldu. Ana şirket, bugünkü ticari varlığını Mitsubishi Kagaku Media adı altında sürdürmektedir.

Verbatim,1990’larda flopi disk ile pazar liderliğine erişti. Ancak, eğilim her geçen gün daha küçük biçimlerde ve daha fazla depolama alanlarına sahip manyetik optik depolama medyasına doğru idi. Verbatim, boş CD ve DVD alanında dün olduğu gibi bugün de uluslararası piyasada liderliğini devam ettirerek üst düzey konuma sahiptir. Verbatim, şimdiki gibi o zamanlar da portföyünde yer alan ürünlerin tümü popüler formatta ve ödüllü test ürünleri ile piyasa lideri olan bir kaç üreticiden biri idi.

Gelecekte de araştırma ve geliştirme alanında başarı sürücüsü

Günlük olarak artan veri miktarı ile modern depolama ortamına olan talep sürekli artmaktadır. Günümüz piyasasında özellikle harici sabit sürücüler veya USB sürücüler gibi mobil depolama çözümleri, hatta cep telefonları, PDA’lar, fotoğraf makineleri ve kameralarda kullanılan flaş kartlar oldukça rağbet gören ve satılan ürünlerdir. Verbatim de yakın zamanda SSD Ekspres Kart ile katı hal tabanlı yeni flaş bellek sürücü üretmeye başladı.

Verbatim’in yüksek kalite standartlarının arkasındaki nedeni;“Müşteriler ilk önce güvenilirlik ve kalite ister. Biz bu istekleri çok titiz yürüttüğümüz geliştirme çalışmaları, en iyi parçaların bir araya getirilmesi ve hassas üretim süreçlerinin birlikte ele alınması ile karşılıyoruz.” şeklinde açıklayan Gary Milner; “ Kırk yıldır ne söz verdiysek yerine getirdiğimiz gibi bu odak noktası da ‘Güvenebileceğiniz Teknoloji’ sloganımız ile yansıtılır.” dedi.

Daha 2007’nin ortalarında HDD sektörüne yeni girdiği halde 2008 yılında taşınabilir ve masaüstü sabit diskler serisiyle harici sabit diskler alanında olağanüstü satış rakamlarına ulaşmış olması, ne kadar doğru bir şirket stratejisi uyguladığının kanıtıdır.

İşte şimdi Verbatim, MediaStation Pro gibi ev eğlence sisteminde en iyi ve cazip donanımları ile müşterilerin oturma odalarında yer ediniyor. Ayrıca, Verbatim’in portföyünde hoparlörler, kulaklıklar ve kulak içi kulaklıklar, mouse ve mouse pedleri gibi yeni donatılar da diğer başarılı ürünleri arasında yer alıyor.

Milner; “Geçmişimize dönüp baktığımızda depolama piyasasına getirdiğimiz yeniliklerle her zaman piyasanın ilerisinde olmamızdan dolayı gururla geçen bir kırk yıl görüyoruz. Ve bu gelecekte de devam edecek bir şeydir; Doğru ürün stratejimiz ile optik depolama medya, harici sabit sürücüler, flaş bellek ve ilgili yan aksesuarlardan oluşan bir çok çekici ve yüksek kaliteli ürün seçim imkanı sunuyoruz. Ayrıca optik depolama medya alanında pazar liderliğimizi daha da büyütme gayreti ve ürün çeşitliliğini arttırmaya devam edip tüm yeni medya depolama pazarına girmeyi istiyoruz” dedi.

Fotoğraflara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://212.79.62.150/Verbatim/GaryMilner.jpg

http://212.79.62.150/Verbatim/Disk.bmp

http://212.79.62.150/Verbatim/desktop.jpg

http://212.79.62.150/Verbatim/DiskHome.bmp

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir