VMware ile Sanal ( Virtual PC) Windows XP Professional Kurulumu Resimli Anlatım

Merhaba Sevgili bilgisayar-destek okurları. Uzun zamandır sitemizde özgün program anlatımlarına yer veremiyorduk. Bunun nedeni yakın zamanda dünya evine girecek olmanın koşturmacası var sanırımJ Bu makalemizde sizlere VMware programı ile sanal olarak bilgisayarımıza işletim sistemi kurmayı anlatacağım. Bu program bu işlemi çok basit bir şekilde yapıyor. Bunun için elimizde olması gerekenler şunlardır. VMware versiyonu olarak 6.0.1 i kullandım. İşletim sistemi olarak Windows XP Pro SP2 tercih ettim. Elinizde işletim sisteminin CD’si yada ISO dosyası olması ve diskinizde 5GB lık bir yer olması ayrıca sisteminizde yeterli seviyede RAM olması kurulum için yeterlidir.

Program diskinizden 5GB lık bir alan (bu seçiminize bağlı), RAM’ınızdan de belirlediğiniz kadar olanı kendine ayıracaktır. Diskten ayrılan yer sabit olarak toplam diskinizden düşecektir. Bu oluşan bölümü başka amaçlar için kullanamazsınız. Eğer sanal işletim sisteminden sıkılırsanız bir tıkla bu alanı geri kazanabilirsiniz. RAM ayırmada ise sorun yok. Belirlediğiniz kadar olan kısmını sadece program çalışıp sanal işletim sisteminizi açtığınız zaman fiziki RAM’ınızın üzerinden alacaktır. Program kapandığı zaman bellek boyutunuz eski haline gelecektir. Disk boyutundaki gibi sürekli bir kayıp yoktur. Diğer donanımları da sizin seçiminize göre sanal işletim sisteminiz kullanacaktır. Bunu kurulum aşamasında detaylı olarak anlatacağız. Bu programı şahsen kullanıyorum ve oldukça memnunum. Kendinize bu sanal sistem üzerinden test ortamları oluşturabilir, denemeler yapabilirsiniz. Ben mesela program anlatımlarının birçoğunu buradan yapıyorum. Biliyorsunuz program kurup kaldırınca ister istemez registry bölümünde gereksiz anahtarlar yer kaplamaktadır. Sanal işletim sisteminde gerçekleştirdiğim işlemler gerçek sistemimi kesinlikle etkilemiyor. Programın bir güzelliği ve benim çok hoşuma giden durumu şudur: Sanal işletim sisteminizi çalıştırıp “uzak erişimleri” aktif hale getirdiğiniz zaman gerçek işletim sisteminiz üzerinden bu sanal işletim sistemine ” Remote Desktop” “Uzak Masaüstü Bağlantısı” ile çok rahat erişebiliyorsunuz. Yani sanki bir internet sayfasında gezer gibi sekmeleriniz arasında kullanılmaya hazır bir “işletim sistemi” duruyor. Sanal olarak kurulan işletim sisteminiz genel olarak bütün donanımlarınızı tanımlamakta, sorun çıkmıyor. Sanal işletim sisteminize Flash Disk, iPod gibi tüm USB cihazları takabiliyorsunuz; tanımlamalarda hiçbir problem çıkmıyor. İşletim sisteminden sıkıldığınızı varsayalım: Silmek için tek yapmanız gereken bu işletim sistemi için belirlediğiniz klasörün üzerine gelip shift+delete tuşuna basmak olacaktır. Formattan daha kolay bir silme biçimi değimliJ Neyse lafı fazla uzatmadan bu güzel, kullanışlı programın resimli anlatımına geçelim. Ama öncesinde şunu belirtmek isterim. Program hakkındaki tüm yorumlarınızı lütfen haberimizin “Yorum” kısmında sorunuz. Sorularınızın süratli ve doğru şekilde yanıtlandıracağından emin olunuz. Birde siz değerli kullanıcılarımızdan ufak bir ricamız olacak.

Program Kurulumu:

Program kurulumuna başlamadan önce elimizin altına kuracağımız işletim sisteminin cd, dvd yada iso dosyasını mutlaka bulundurun. Eğer cd yada dvd ile kurulum yapacaksanız BIOS ayarlarından boot seçeneklerinden başlangıç olarak cd’den boot seçeneğini aktif yapmalısınız. Şimdi geçelim kurulumlara. Kurulum anlatımımız resimlerle zenginleştirilmiş olup haberin gelişimine, gelen sorulara göre eklemeler olabilir. Burada yer alan resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz.

1-     Öncelikle programımızı açıyoruz. Karşımıza ilk ekran olarak aşağıdaki resim görüntüsü gelmektedir. Burada “New Virtual Machine” kısmına tıklayıp sanal işletim sistemi kurulumuna başlayabiliriz.


2-     Karşımıza gelen bu ekranda Next diyerek diğer adıma geçebiliriz.

3-     Bu adımda ise kurulumun iki seçeneği mevcut.  Typical olarak kalması sağlıklı olacaktır. Custom seçeneğinde program versiyonu seçiminde alternatifiniz bulunmaktadır.


4-     Bu adımda sanal olarak kuracağımız işletim sistemimizi seçiyoruz. Elimizdeki cd, dvd, iso dosyası neyi içeriyorsa buradan o işletim sistemini seçmeliyiz. Burada var olmayan bir işletim sistemi (örnek: Microsoft Windows 7) kurmak isterseniz muadil bir seçim yapabilirsiniz. (Windows 7 yerine Vista gibi) Fakat bu şekilde yaptığınız seçim sonucunda işletim sisteminiz sağlıklı çalışmayabilir. Bir takım sürücüleri tanımama gibi durumlar gözlenebilir. Bu kurulum anlatımında  “Microsoft Windows XP Professional” seçilmiştir.


5-     Bu adımda üstteki kutucuğa işletim sistemimizin adınızı yazıyoruz. Bu ad isteğimize bağlıdır, farklı isimler verebilirsiniz. Location kısmına sanal işletim sistemini(lerini) kuracağımız yeri belirliyoruz. Benim şahsi tavsiyem bu alan işletim sisteminin yer almadığı farklı bir bölüm olmasıdır.

6-     Browse butonuna tıklayıp diskinizdeki herhangi bir yeri sanal işletim sisteminin kurulacağı yeri belirleyiniz.


7-     Bu kısımda network yapılandırmanız istenecektir. En üstteki seçeneği tıkladığınız zaman sisteminizdeki tüm bağlantılar için vmware köprü bağlantılar oluşturacaktır. Bu bağlantıları gerçek işletim sisteminizde network bağlantıları arasında görebilirsiniz.”use bridged networking” kısmını seçim kuruluma devam ediyoruz.


8-     Bu bölümde sanal işletim sistemimiz için gerekli disk alanını belirliyoruz. Eğer diskinizde çok fazla yer varsa 10 GB’ın altında bir değer vermemeniz sistemin daha stabil çalışmasını sağlayacaktır.


9-     Disk alanını belirledikten sonra karşımıza gelen ekran sistem kurulumundan önceki son adımlardır. Sol kısımda yer alan “start this virtual machine” butonu işletim sisteminin kurulumunu başlatacaktır. Sağ kısımda yer alan menüler ise sanal işletim sisteminizde kullanılacak donanımları göstermektedir. Buradaki tüm donanımları konfigüre edebilirsiniz. Yani sanal işletim sisteminizde usb girişlerinin çalışmamasını seçip usblerinizi disable konuma getirebilirsiniz.


10- Sol menüde yer alan “Edit virtual machine settings” kısmına tıklayıp sanal işletim sistemimizde çalışacak donanımları tek tek konfigüre edebiliriz. Bu resimde karşımıza gelen ram kısmıdır. Buradan sistemimizde var olan  fiziki bellekten dilediğimiz kadarınız sanal işletim sistemimiz için ayırıyoruz.


11-  Bu kısımda cihazımızda olan optik medyaların on/off konumda olacağınız belirleyebiliriz. Ayrıca  alt kısımda gördüğünüz menüden ISO formatında olan işletim sistemlerini seçerek sistemimizi buradan başlatabiliriz. Fakat ISO dosyasının konumu değiştiği, silindiği takdirde sanal işletim sisteminizin açılmayacağınız unutmayınız. Eğer dosyayı taşıdıysanız yer olarak mutlaka düzenlemesini yapınız.

12- Bu kısımda cihazınızda bulunan USB girişlerinin on / off durumda olma durumunu belirleyebilirsiniz.


13- Bu kısımda cihazınızda bulunan ses kartının on / off durumda olma durumunu belirleyebilirsiniz.


14- Bu kısımda cihazınızda bulunan CPU’ların kaç tanesinin kullanılacağı durumunu belirleyebilirsiniz. Eğer dual core bir CPU’ya sahipseniz “Two”seçmeniz performansınızın artmasına neden olacaktır.


15- Tüm adımları tamamladıktan, ayarlarımızı yaptıktan sonra işletim sistemimiz kuruluma hazır hale gelmiştir. Yapmanız gereken CD,DVD yada ISO dosyasının olması gereken yerlerde olduğundan emin olmanızdır. Daha sonra sol tarafta yer alan “start this virtual machine” tuşuna basmanız yeterlidir.


16-  Bu adıma sanırım bir çoğunuz aşinadır siyah ekranlar pek sevilmez ama eğer sorunsuz bir medya ile kurulum yapıyorsanız bu ekran özlenen bir ekrandır.  Kurulum incelemesi otomatik olarak bitecektir.


17- Bu adımda dosyalar sanal işletim sistemi için belirlediğimiz yere kopyalanacaktır. Burada eğer kullandığınız CD,DVD de çizik hasar varsa hata verebilir.


18- Bu adımda enter tuşuna basıp devam ediyoruz.


19-  F8 tuşuna basıp meşhur sözleşmeyi kabul ediyoruzJ


20- Bu adımda karşımızda tüm disklerimiz gelmeyecektir, bu kısımda lütfen şaşırmayalım. Karşımıza gelen kısım bizim kuruluma başlamadan önce diskimizde boyutunu belirlediğimiz bölümdür. Enter tuşuna basıp yüklemeye devam ediyoruz.


21- Bu kısımda formatlama biçimini seçiyoruz. En üstteki seçeneğe tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.


22- Bu kısımda kur belirlenen bölümde biçimleme yapacaktır. Belirlediğiniz disk boyutuna göre zaman alacaktır.


23- Biçimleme tamamlandıktan sonra kur dosyaları kopyalamaya başlayacaktır.


24- Kopyalama işlemi bittikten sonra özlenen görüntü karşımıza gelecektirJ bu görüntüyü görüyorsanız işleriniz yolunda demektir.


25- Bu kısımda yükleme işlemi normal düzeninde devam edecektir.


26- Bu kısımda bölge ve dil seçenekleri gelmektedir. Burada herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Var olan işletim sisteminizdeki bilgileri aynen alacaktır.


27- Ad ve Kuruluş kısmını doldurup diğer adıma geçiyoruz. Her şey yolundadır umarımJ


28- Bu kısımda ise kurduğumuz işletim sistemine ait KEY girmek zorundayız. Key numarasını girip bir sonraki adıma geçiyoruz. Eğer hata iletisi alıyorsanız girdiğiniz keyler yanlış demektir. Kuruluma başlamadan önce dikkat edilmesi gereken konuda key teminidir.


29- Bu kısımda sistemimize bir yönetici parolası belirleyebiliyoruz.


30- Bu kısımda bölge, tarih ve saat seçimlerini yapabiliyoruz.


31- Yükleme işlemimiz sorunsuz olarak devam etmektedir. Burada şunu belirteyim: Sanal işletim sistemi kurarken bilgisayarınızda yapacağınız diğer işlemler kurulum hızınızı etkileyecektir. Neticede programın içerisindeki sistem ayırdığınız bellekten çalışsa bile Vmware programı var olan fiziki belleğinizi kullandığı için kurulum esnasında gereksiz tüm programları kapatmanız size zaman kazandıracaktır.


32-  Bu kısımda ağ ayarları gelecektir. Değişiklik yapmadan diğer adıma geçiyoruz.


33- Bu kısımda bir ağa dahil olabilir yada kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz. Değişiklik yapmadan diğer adıma geçiyoruz.


34- Yüklememizin bitmesine kısa bir süre kaldı. Bu kısma kadar eğer bir problem ile karşılaştıysanız bu problemleri haberimizin sonunda yer alan yorum kısmından belirtiniz. Geçiyoruz diğer adımlara.


35- Görüntü ayarlarınız otomatik olarak yapılacaktır. Eğer karşınızda bir ekran görüntüsü yoksa ekran kartınızın sürücüsünde sorun oluşmuştur demektir.


36- Bu kısımda tamam diyerek ekran yapılandırmamızı tamamlıyoruz.


37- İşletim sistemimiz başlamak üzere. Nefesimizi tutup bekliyoruz.


38- Bu kısımda karşılama ekranları bizi bekliyor. 1-2 dk lık tıklamalardan sonra masaüstü görüntümüze kavuşacağız. İleri diyerek diğer adıma geçiyoruz.


39- Güncelleştirme adımını “şimdi değil” diyerek geçiyoruz. Ya da isterseniz otomatik güncelleme yapmayı seçebilirsiniz.


40- Bu kısmı alttaki “Atla” butonuna basarak geçiyoruz.


41- Bu kısım Microsoft’a kayıt ekranıdır. Legal sürüm ile kurulum yapmıyorsanız alttaki seçimi yapıp devam ediyoruz.


42- Bu adımda bilgisayarımızda oluşacak kullanıcının adını belirliyoruz.


43- Son diyerek masaüstüne geçiyoruz.


44- Eğer karşınızda bu ekranı görebiliyorsanız “Sanal İşletim Sistemi” kurulumunuz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır. Kurulum ve program hakkındaki tüm sorularınızı lütfen yorum kısmından belirtiniz. Bu program kurulumu hakkında özel mail ile gelen sorularınız yanıtlanmayacaktır.


45- SANAL İŞLETİM SİSTEMİNİZ HAYIRLI OLSUN…

BU HABER İÇERİĞİ İZİN ALINMADAN ve KAYNAK GÖSTERİLMEDEN HİÇ BİR AMAÇLA KULLANILAMAZ.

4 yorum

 1. uzay toprak Yanıtla

  VMware 6.0.3 kurdum flash bellek desteği olduğuna dair okuduklarımdan dolayı ve sizin konuyla ilgili 12. notunuzuda denedim sonuç alamadım lütfen yardımınızı bekliyorum

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Uzay Toprak;
   12. maddede bahsedilen şey sanal işletim sisteminizi kurduktan sonra bir flash disk taktığınız zaman bunu sistemin tanıması ve içeriğini görmesi şeklindedir. Eğer flash diske sanal işletim sistemi kurmaktan bahsediyorsanız bunu U3 destekli flashbellekler ile yapmanız mümkündür.

 2. haldun Yanıtla

  No bootable CD, floppy or hard disk was detected.
  To install an operating system, insert a bootable CD or floppy and restart the virtual machine by clicking the Reset button. şöyle bir uyarı alıorum bunun için ne yapmam gerekir ??

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba haldun;
   Bu sanal işletim sistemini nerden ve nasıl kurdunuz? Bir CD içeriği le mi? Yoksa bir kaynağı bir ISO dosyası seçerek mi kurdunuz? Yaşadığınız sorun şu. Kurmaya çalıştığınız meyda bulunamıyor. Tekrar çalışan bir işletim sistemi cd-dvd si ile kurmayı deneyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir