VODAFONE Türkiye, Pazarda En Fazla Büyüyen Operatör Oldu

2009-10 mali yılının son çeyreğinde güçlü büyüme

Müşteri Memnuniyetine ve kaliteye odaklanan Vodafone Türkiye,

2009-10 mali yılının son çeyreği olan Ocak – Mart ‘10 döneminde güçlü büyüme performansı kaydetti. Servis gelirlerini, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %31,3 oranında artırdı. Şirket, son çeyrekte numara taşımadaki lider konumunu pekiştirirken, abone pazar payını bir önceki yıla göre +1.6 puan artırarak %25.4 seviyesine yükseltti.

18  Mayıs 2010, İstanbul. Dünyanın en büyük mobil iletişim şirketi Vodafone, 2009-10 mali yılı olan Nisan’09-Mart’10 döneminin son çeyreği olan Ocak-Mart’10 çeyreğine ait sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, Vodafone Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde performansını yükselttiğini ortaya koyuyor.

Servis gelirlerinde, mali yıl boyunca her çeyrek artan bir grafik çizen şirket, mali yılının son çeyreğini % 31.3’lük güçlü bir büyüme oranı ile kapattı.

Yıl boyunca, numara taşımadaki lider konumunu sürdüren şirket, abone pazar payını da bir yıl içerisinde +1.6 puan artırarak, son çeyrekte % 25.4 pazar payı seviyesine ve 15.8 milyon abone sayısına yükseltti. Özellikle faturalı aboneler tarafından tercih edilmesindeki büyük artışa paralel olarak, son çeyrekte faturalı abone sayısını bir önceki yıla göre % 27.4 artırdı.

“Aktif abone” sayısını artırmaya odaklanan Vodafone’un ARPU (abone başına gelir) performansı da mali yılda son derece başarılı gelişti. Son çeyrekte, faturalı ve faturasız aboneler için ortalama (blended) ARPU, geçen yıla göre % 34.0 artışla 14,9 TL seviyesine yükseldi.

Vodafone, global bilgi birikimlerini Türkiye’ye aktararak geliştidiği 3G+ hizmetlerinin lansmanında da etkileyici bir performans gösterdi. Aboneleri içindeki 3G abonelerinin oranını %16’ya çıkartırken, ortalama aylık data kullanım trafiği 3G lansman öncesindeki döneme oranla 22 kat arttı.

Serpil Timuray

“Vodafone Türkiye, müşteri memnuniyeti odaklı programıyla istikrarlı büyümesine devam edecek.”

2009-10 mali yılının tamamlanmasının ardından, yılın performans değerlendirmesini yapan  Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “milad yılı” olarak belirledikleri 2009-10 mali yılında, oluşturdukları yeni uzun vadeli büyüme programını, çok kuvvetli bir yatırım bütçesi ile desteklediklerini hatırlatarak şöyle devam etti :

“2009-10 mali yılımızdaki performansımız, uzun-vadeli büyüme programımızın etkinliğini ortaya koymuştur. Müşteri memnuniyetine ve kaliteye odaklanan stratejik programımızı çok kuvvetli teknolojik altyapı ile desteklemek üzere, 2009-10 mali yılımızda 1,5 milyar TL’dan fazla yatırım gerçekleştirdik.Böylece, Vodafone Türkiye’nin, operasyonlarının başlangıcından bu yana, 4 yılda gerçekleştirdiği toplam yatırımı 10 milyar TL’yi aşmıştır.

Mobil iletişim sektörünün dünya lideri olmasının sağladığı teknolojik gücümüzü ve birikimimizi ülkemize aktararak, çok kısa sürede yeniden yapılandırdığımız ve dünya kalite standardlarında kuvvetlendirdiğimiz teknolojik altyapımız, müşteri deneyiminde fark yaratmaktadır. Son çeyrekteki büyüme performansımız, müşteri deneyiminde yaratılan farkın ve müşteri memnuniyetindeki artışın bir sonucudur.

Mali yılımızın ortasında, dünya tecrübemizi aktararak başarıyla lansmanını yaptığımız 3G+ hizmetlerimizde, yıl boyunca aralıksız yatırıma devam ederek, ortalama aylık data kullanımında 3G öncesi döneme oranla 22 kat büyüme kaydettik. Ülkemizin ekonomik gelişiminde ve bilgi toplumuna dönüşmesinde kilit role sahip olan mobil genişbant ve internet kullanımını artırmaya yönelik 3G yatırımlarımızı sürdürmeye ve hizmetlerimizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz.

Mali yılımızın sonunda, kurumsal iş dünyasındaki konumumuzu daha da güçlendirmeye yönelik stratejik bir adımı daha tamamlayarak, Borusan Telekom şirketini bünyemize kattık. Bu sinerji ile, mobil ve sabit iletişim teknolojilerini birlikte sunan “toplam iletişim hizmetleri stratejisi”ni geliştireceğimiz 2010-11 mali yılımızda, kurumsal müşterilerimize daha fazla değer katmayı, memnuniyetlerini artırmayı ve bu sayede kurumsal müşteri pazar payımızı daha artırmayı hedefliyoruz.

2009-10 Mali yıl sonuçlarımız, yurt çapında 81 ilde birlikte çalıştığımız bayiilerimiz, tedarikçilerimiz ve tüm işortaklarımızla beraber sergilediğimiz yüksek kaliteli hizmet anlayışımızı, stratejilerimizin etkinliğini ve Vodafone Türkiye’nin istikrarlı büyüme sürecine girdiğini göstermektedir. Vodafone Türkiye, önümüzdeki dönemde de müşteri memnuniyetine odaklı programıyla, istikrarlı büyüme performansını hedeflemektedir.”

Serpil Timuray

Numara Taşımada 1 numara

Global liderliği ve bilgi birikiminden aldığı güçle, ileri mobil iletişim teknolojilerini, kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap veren hizmetlere dönüştürerek uygun maliyetlerle abonelerinin faydasına sunan Vodafone, geçen mali yılda “numara taşımada 1 numaralı operatör” unvanını pekiştirdi. Nisan 2009’den bu yana, numara taşımada en çok tercih edilen operatör olan Vodafone’a taşınan net numara sayısı 1,5 milyonu buldu.

3G Hizmetlerinde global fark

Vodafone, global birikimini Türkiye’ye aktararak geliştirdiği 3G+ hizmetlerinin kullanımında hızlı bir büyüme gösterdi. En ileri HSPA+ teknolojisini kullanarak oluşturduğu 3G+ hizmetlerinin Temmuz 2009’da 81 il merkezinde eş zamanlı lansmanının ardından, yatırımlarını aralıksız sürdüren Vodafone, bu alanda önemli gelişme kaydetti. Son çeyrekte, 3G aboneliği, Vodafone abonelerinin yaklaşık % 16’sına yükselmiş olup, 3G lansmanı sonrasında 22 kat artan data trafiğinin % 84’ü de 3G şebekesi üzerinden gerçekleşmektedir.

3 yılda 3 misli artan, güçlü teknolojik altyapı

Vodafone, aralıksız sürdürdüğü yatırımları neticesinde, çok kısa sürede, çok yoğun kapsama artışıyla ve uluslararası Vodafone kalitesinde kurduğu teknolojik altyapıyı abonelerinin hizmetine sunmayı başardı. Şirket, mali yıl sonu itibariyle şebeke ağını 11.500 adet 2G baz istasyonu ve 4.100 3G baz istasyonu olmak üzere 15.600’a ulaştırarak, 3 yılda 3 misli artan baz istasyonu üzerinden hizmet vermektedir. Bu sayede, Vodafone, 2G’de Türkiye nüfusunun % 98,6’sını, 3G’de ise nüfusun % 70’ini kapsama alanına almış bulunmaktadır.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir