PDF’den Word’e dosya çevirme

Daha önceki yazılarımızdan birinde dökümanlarınızı nasıl pdf formatına çevirebileceğinizi göstermiştik. Bu yazımızda da ücretsiz bir web servisiyle daha önceden oluşturulmuş pdf formatlı dosyaları nasıl word dökümanına çevirebileceğinizi gösteriyoruz.

PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir. Birçok platform için bedava görüntüleyicinin olması nedeniyle PDF yazdırılabilir ve düzenlenmesi beklenmeyen belgelerin dağıtımı için tercih edilir.

Pdf formatlı dosyalardan yazı veya resim kopyalamak ve dosyayı istediğimiz gibi düzenlemek için, pdf formatlı dosyayı word dökümanına çevirmemiz gerekir. Bu işlemi yapan ücretli ve ücretsiz masaüstü uygulamaları olduğu gibi çeşitli web servisleri de bulunuyor. Bu servislerden bir tanesi de PdfToWord.

Servisi test etmek için sitemizde yayınlanan bir kaç haberi toplayarak bir pdf dosyası oluşturduk ve bu pdf dosyasını tekrar word dosyasına çevirmek üzere web servisine gönderdik. Oluşturduğumuz dosyada Türkçe karakterlere ve resimlere de yer verdik. Kendi hazırladığımız dosyanın dışında bazı e-kitapları da testimize dahil ettik.

Web servisinin basit bir arayüzü var. Birinci adımda pdf dosyasını bilgisayarımızdan seçiyoruz. İkinci adımda pdf dosyasının hangi döküman formatına çevirileceğini belirtiyoruz ve son adımda çevirilen dosyanın hangi e-posta adresine gönderileceğini belirterek çevirme işlemini başlatıyoruz.

Öncelikle pdf dosyası sisteme aktarılıyor. Bu işlem yükleme (upload) hızınıza göre en kısa sürede tamamlanacaktır. Dosyanız sisteme aktarıldıktan sonra bildiri sayfasına yönlendiriliyoruz. Bu sayfaya ulaştıktan sonra yapmamız gereken dosyanın e-posta gelen kutumuza gelmesini beklemek :).

pdfw3 Web Servisi: PDFden Worde dosya çevirme

Hazırladığımız ufak dosyanın e-posta kutumuza ulaşması yaklaşık 7 dakika sürdü. Daha büyük boyutlu bir e-kitabın ulaşması ise yaklaşık 10 dakika sürmüştü. Dosyalarınızın yaklaşık 10 dakikalık bir sürede size ulaşacağını öngörebilirsiniz.

Çevirme işleminin başarımına bakacak olursak çevirme işlemini gerçekleştirdiğiniz kaynak dosyayla doğrudan alakalı olduğunu söylememiz gerekiyor. Bilinen yazı tipleriyle hazırlanmış dosyalarda Türkçe karakterlerde sorun yaşanmazken, çok bilinmeyen yazı tipleriyle oluşturulmuş Türkçe dökümanlardaki Türkçe karakterlerde sorunlar meydana geliyor. Resim konumlandırması ise oldukça başarılı; kendi oluşturduğumuz pdf dosyasındaki resimler ve orjinal bir e-kitaba ait resimler tam olarak olması gereken yerde ve yeterli çözünürlükteydiler. Yazı formatı olabildiğince korunmasına karşın, başlık (heading) özelliklerinin hepsini, hizalama (align) özelliklerinin ise bazılarını kaybediyor. Resimlerde aynı şekilde hizalama özelliklerini kaybetmelerine karşılık, orjinal dökümandakine en yakın yerlere konumlandırılıyorlar. Servisin tabloları tanıması ve yeniden oluşturması da oldukça başarılı. İçerisinde renklendirilmiş bir tablo bulunan pdf dosyası da başarılı bir şekilde özelliklerini kaybetmeden word dökümanına çevirildi.

Sitemizdeki haberlerden derlediğimiz pdf dosyasının tekrar word dökümanına çevirilmiş halindeki başarıyı aşağıdaki dosyaları inceleyerek görebilirsiniz:

  1. Derlediğimiz Word dökümanı
  2. Dosyanın PDF formatına çevirilmiş hali
  3. Dosyanın PdftoWord servisi tarafından tekrar Word dökümanına çevirilmiş hali

Servis şu anda beta sürümünde ve en fazla 10 MB boyutundaki pdf dökümanlarının çevirilmesine izin veriyor. Servisin gizlilik sözleşmesinde dosyalarınızın kimse tarafından okunmayacağı ve çevirinin otomatik olarak gerçekleştirilmesinden sonra çevirilen dosyaların sistemden silineceği belirtilmiş. Sisteme verdiğiniz e-posta adresinin de başka amaçlar için kullanılmyacağının garantisi verilmiş.

Sonuç olarak; web servislerinin popülerliğinin gitgide arttığı bu günlerde, başarılı bir web servisiyle karşı karşıyayız. Servis, internet tarayıcı tabanlı çalışmasının bütün avantajlarından faydalanıyor. Servise internet bağlantısı olan her yerden ve her bilgsiayardan ulaşmak mümkün. Program kurulumuna izin verilmeyen ve işletim sistemi nedeniyle uygun yazılımın kurulamadığı bilgisayarlarda bile sorunsuz bir şekilde çevirme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Kısacası web servislerinin platform bağımsızlık özelliği servisin de avantajlarından bir tanesi. Servisin eksik yönlerinden birisi ise, dökümanınızın çevirme işleminin hangi aşamada olduğunu takip edemiyor olmamız. Bu nedenle çevirilen dökümanın ne zaman e-posta kutunuza ulaşacağını tam olarak bilemiyoruz. Sisteme gönderdiğimiz dosyanın işleme girip girmediğini veya e-posta atılıp atılmadığını gösteren bir takip ekranı olsaydı kullanıcılar açısından oldukça faydalı olurdu.

Bu web servisinin yine beta sürümünde olan bir de kardeşi bulunuyor. PdfToExcel servisiyle içerisinde tablo bulunan pdf dökümanlarınızı excel dökümanlarına çevirebilirsiniz.

kaynak: http://www.pclabs.com.tr/2009/07/27/web-servisi-pdfden-worde-dosya-cevirme/

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir