Windows 7 İşletim Sisteminde Hosts Dosyasını Değiştirip Youtube’a Kolay Erişim

Bu makalede Windows 7 işletim sistemini kullanıp Youtube’a erişemeyen kullanıcılar için çözüm sunmaya çalışacağız. Bildiğiniz üzere Youtube’a normal yollardan erişim ülkemizde mahkeme kararları nedeni ile mümkün değil; fakat imkansızda değil. Youtube’a erişim için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biride “hosts dosyası” nda yapılacak değişikliktir. Bu değişiklik Windows XP işletim sisteminde basit bir şekilde yapılmaktaydı. Kopyala / Değiştir yöntemi yada hosts dosyasını “notepad” kullanarak editleme gibi. Fakat bu durum Windows 7 işletim sisteminde biraz daha farklıdır. Bizde bu farklılıktan doğan karmaşayı giderip Windows 7 de bulunan hosts dosyasını değiştirme yöntemini kısaca resimli anlatım olarak tarif etmeye çalışacağız. Konu hakkında  tüm sorularınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Windows 7 Hosts Dosyasını Değiştirme Resimli Anlatım:

Bu işlemlere başlamadan önce oturum açmış olduğunuz kullanıcı sistem üzerinde yönetici haklarına sahip olmalıdır. Aksi takdirde uygulamalar başarız olur. İşlemlerebaşlamadan önce sistem üzerinde “Yönetici” olarak oturum açtığınızdan emin olunuz.

1- Öncelikle “Klasör Seçenekleri” nden “Gizli Dosyaları Görüntüle” kısmının seçili olması gerekmektedir. Aksi takdirde “hosts” dosyasını göremezsiniz.

2- Gizli dosyaları görünür hale getirdikten sonra resimde tarif edilen klasöre giriş yapıyoruz.

C:WINDOWSsystem32driversetc

Burada işlem yapacağınız “hosts” dosyası yer almaktadır.

3- “hosts” dosyasına sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz. Burada genel sekmesinde yer alan “Salt Okunur” kısmı resimdeki gibi olmalıdır.

4- Genel sekmesinde yaptığımız işlemden sonra “Güvenlik” sekmesine geliyoruz. Burada sistemi açtığınız kullanıcı hesabının üzerine “bir kez” tıklayıp “Düzenle” butonuna tıklıyoruz.

5- Bir önceki adımda uyguladığımız işlemden sonra karşımıza gelen menüde resimde gösterildiği gibi seçim yapıyoruz. Yukarıdan sistemi açtığımız kullanıcıyı seçiyoruz ve alttaki seçimide resimde gösterildiği gibi yapıyoruz. Daha sonra “Tamam” butonuna tıklıyoruz.

“Hosts” dosyasında yaptığımız değişiklik burada bitmiştir. Şimdi sizin için derlediğimiz “Hosts” dosyasını nasıl indireceğinizi ve kuracağınızı anlatacağız.

 

Win7 Hosts İndir.

6- Yukarıdaki linki tıklayarak dosyayı masaüstünüze indirin.
7- Masaüstünüzde yer alan resimdeki dosyanın üzerine çift tıklayarak çalıştırın.


8- “Çalıştır” a basarak devam ediniz.


9- Bu kısımda “Hedef Klasör” kısmında herhangi bir değişiklik yapmadan “Yükle” ye basarak devam ediniz.


10- Bu uyarıda “Tümüne Evet”  e tıklayıp işlemi bitirmiş oluyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra sizin için derlediğimiz hazır “hosts” dosyası sisteminize kopyalanmıştır. Modeminizi kapatıp-açtıktan sonra Youtube erişebilirsiniz, iyi seyirler.

Bu makalede yer alan resim ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.

14 yorum

 1. ZIPPO.com Yanıtla

  host dosyasına 208.117.236.70 youtube.com satırı ekleyin.

  TürkGencinin önünde durulmaz:))

 2. tayfun Yanıtla

  millet bunu kesinlikle uygulayın
  ALLAH SENDEN RAZI OLSUN SAOL
  ne zmndır dns ile yapamıodm çünkü dns kapatmışlar heralde
  bunu yaptım halloldu
  ALLAH NE MURADIN VARSA VERSİN !!!

 3. yılmaz Yanıtla

  merhaba, bilgilendirme için çok teşekkür ederim. harfiyen uyguladım denilenleri, şimdi youtube’a girebiliyorum ama videolar açılmıyor “an error occurred, please try again later” diyor.
  neden olabilir? ne yapmam gereklidir?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba yılmaz;
   Bilgisayarınızdaki flash player versiyonunu güncelleyiniz. Host dosyasındaki değişiklikten sonra modeminizi kapatıp 2 dk sonra tekrar açınız. Kullandığınız tarayıcıya ait tüm geçmiş bilgilerini siliniz. Ayrıca açılan video sayfasında bu hatayı gördükten sonra sayfayı refresh etmeyi deneyiniz. Yine açılmıyorsa maalesef yapacak pek fazla birşey yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir