Windows 8 Yüklü Samsung ATIV Smart PC Pro 700T Tablet Cihazında Bios Ayarları Nasıl Yapılır ?

sativprotblt

Samsung ATIV Smart PC Pro 700T Tablet Cihazında Bios Ayarları Nasıl Yapılır ? 

Bu yazımda sizlere son zamanlarda özellikle Windows 8 işletim sistemine sahip cihazlarda karşılaştığım bir duruma örnek olması açısından bios ayarlarının nasıl yapılacağı, cihazın boot seçeneklerinin nasıl yapılacağı gibi bazı basit ayarları kısaca anlatmaya çalışacağım. Yazımda örnek olarak kullandığım cihaz Windows 8 yüklü Samsung ATIV Smart PC Pro 700T tablet cihazıdır. Cihaz sol üstte bulunan açma-kapama tuşuna basıp açılmaktadır. Açıldığında burada ve tabletin ön kısmına mavi bir led ışığının yandığını fark edeceksiniz. Cihaz açılmadan önce klavye ünitesi takılı olmalıdır. Daha sonra power tuşuna bastıktan hemen sonra “ESC” tuşuna 1-2 kez basıyoruz. Ardından aşağıdaki resimlerdeki gibi bir ekrana düşmeniz gerekiyor. Samsung ATIV Smart PC Pro 700T’in Bios ekranı beş ana başlıktan oluşan gayet basit ve anlaşılır bir ekrandır. Bu başlıkların neler olduğuna kısaca değineceğiz. Özellikle cihazın “Boot” seçenekleri kısmının bir çok kullanıcı için önemli olduğunu düşünüyorum. Zira cihazınızın Windows 8 olan işletim sistemi çöktüğü zaman, yada yeniden kurulum yapmak istediğiniz zaman yada cihazın image’ını  almak istediğiniz zaman bu “Boot” menüsünü kullanmanız gerekecektir. Bu arada Samsung ATIV Smart PC Pro 700T’ın oldukça başarılı bir cihaz olduğunu belirtmem gerekiyor. Klavye seti her ne kadar uzun süreli kullanımlarda temazsızlık sorunu çıkartıyor olsa da genel performans anlamında oldukça başarılı. Burada cihaz hakkında detaylı inceleme yapılmış dilerseniz göz atabilirsiniz. Şimdi gelelim bios ayarlarının neler olduğuna.

1-   “SysInfo” kısmına cihaza ait cpu,ram,disk bilgisi gibi bazı donanımsal özellikler ve bios yazılım sürümü gibi bilgiler gösterilmektedir.

ATIV Smart PC Pro (2)

2-   “Security” kısmında cihazın bios erişimine ve disk erişimine ait şifreleme yapabilirsiniz. Veri güvenliğiniz için Supervisor Password, User Password ve HDD Password işlemlerini yapmalısınız. Özellikle kurumsal şirket cihazlarında bunu kesinlikle yapmalısınız. Taşınabilir aygıtların veri güvenliği açısında riski en yüksek cihazlar olduğunu unutmayın. Aynı ekranda yer alan “TPM Configuration” kısmı tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

ATIV Smart PC Pro (4) ATIV Smart PC Pro (3)

3-   “Boot to Device” kısmına cihazın ne ile başlatılacağı bilgisi yer almaktadır. (USB, Harici Disk vb)

ATIV Smart PC Pro (5)

4-   “Advanced” kısmında güç seçenekleri, bios yapılandırması, disk kontrolü gibi bir takım ayarlar mevcut. Bu kısımda “Fast BIOS Mode” “Off” durumda ve “AHCI Mode Control” “Auto” konumunda olmalıdır. Burada yapacağınız değişiklikleri kayıt etmek için sağ tarafta bulunan “Save” kısmına basmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra gelen ekrana “Yes” derseniz sistem yeniden başlar, “No” derseniz kaydı yapar fakat yeniden başlatma olmaz ve bios ayarlarını yapmaya devam edebilirsiniz.

ATIV Smart PC Pro (6)

5-   Bu kısımda “Boot Devie Priority” boot edilecek cihazları seçmenize olanak tanır. “Secure Boot” kısmını “Off” konuma getiriniz. “OS Mode Selection” kısmını “CSM OS” olarak bırakınız. Bu kısımda “UEFI” seçeneği de mevcut.

ATIV Smart PC Pro (7) ATIV Smart PC Pro (1)

Yukarıda sizlere görsellerle birlikte Samsung ATIV Smart PC Pro 700T cihazında Bios ayarlarının nasıl yapıldığına dair kısa pratik bilgiler vermeye çalıştım. Burada yer alan menüler hakkında sorularınız olursa lütfen yorum kısmından belirtiniz.

2 yorum

 1. Ahmet Okur Yanıtla

  Merhaba, uygulama sonrasında configüraston sayfasından çıkmak mümkün olmuyor. Aynı ekran tekrar tekrar geliyor. Exit veya esc tuşu da fayda sağlamıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 2. sorusoran Yanıtla

  kolay gelsin,,
  samsung ativ 700T1c serisi cihazı, USB belleğe kurulu işletim sisteminden çalıştırmak istiyorum(image almak için) fakat boot option priorities kısmında boot option#1 = windows boot manager yazıyor başka bir seçenek (boot option#2) çıkmıyor..
  Windows Boot Manager yazan sekmeyi tıklayınca alt kısmında disable seçeneğide çıkıyor..Disable seçeneğini seçtiğim zaman cihazda taktığım USB bellek boot option#2 şeklinde görünür mü ?
  öncesinde secure boot kısmını OFF yapmalı mıyım?secure boot kısmını OFF yapınca otomatik olarak UEFI OS geliyor bu kısmı değiştirip CSM OS mu yapmalıyım ??
  disable seçeneğini seçince cihazın üzerinde yüklü işletim sisteminde herhangi bi veri kaybı oluşmaz değil mi??yanıtlarsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir