Windows Administrator şifresini kurtarma

Çoğu işletim sisteminin günlük kullanım için kısıtlı haklara sahip kullanıcı hesapları vardır ve bir tane de, sadece sistem bakımı ve yazılım kurulumları için tam erişime sahip yönetici hesabı olur.

Bu, kısıtlı haklarda çalışan zararlı bir yazılımın fazla problem yaratamaması ve dolayısıyla daha güvenli bir sistem demek.

Windows genelde admin modunda çalışır fakat eğer güvenlik konusunda titiz/bilinçli biriyseniz genelde kısıtlı kullanıcı hesabı kullanırsınız. Ve nadir kullanıldığı için de admin şifresinin unutulma olasılığı vardır.

Ophcrack yazılımı bu gibi durumlarda yardımcı oluyor. Tüm windows hesaplarının şifreleri güvenlik amaçlı olarak kriptolanmış olarak tutulur, bu yüzden şifreyi unuttuğunuzda o hesaba girmek dışarıdan yardım olmadan neredeyse imkansız gibi görünür. Şifreyi kırıp öğrenmek için Ophcrack büyük bir veri tablosu (600mb üstünde) kullanıyor.

Fakat, işletim sistemine özgü, yani hangi windows sürümünü kullanıyorsanız ona ait tabolyu indirmeniz gerekiyor.

Şifre kurtarma
Ophcrack iki farklı modda geliyor: Windows sürümü ve windows yerine çalışan Live Disk sürümü. Her birinin avantaj ve dezavantajları var.

Windows sürümü istediğiniz kadar tablo depolayabilmenizi sağlıyor ve bunlarla işletim sisteminin istediğiniz bir sürümünde şifre kurtarma yapabiliyorsunuz.

Ophcrack Live Disk sürümüne ise eğer tamamen windows erişiminiz kalktıysa ihtiyacınız oluyor. Direk olarak makineyi o disk ile açarak Windows erişimine gerek olmadan şifre kurtarma işlemi yapabiliyorsunuz. Sadece CD ye yazmanız yeterli.

1. Şifre verilerinin alınması
Ophcrack esas şifreyi dekod edebilmesi için kriptolanmış şifreye – hash verisine – ihtiyaç duyuyor. Load’a tıklayıp Local SAM’ı seçin.

2. Tabloyu aktif edin
Şimdi bir rainbow tablosu seçmeniz gerekiyor. Install’a tıklayın ve aktif etmek istediğiniz tablo yeşil olacak şekilde işaretleyin.

3. Şifreyi kırmak
Crack’e tıklayarak kırma işlemini başlatın fakat bu biraz uzun sürebilir. Sonunda kayıp şifre NT Pwd kolonunda görülecektir.

http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/how-to-recover-your-windows-administrator-password-652642
http://ophcrack.sourceforge.net/

kaynak: http://www.olympos.org/belgeler/sifre/windows-administrator-sifre-kurtarma-5933.html

2 yorum

 1. celal Yanıtla

  benim aslında windows işletim sistemi ile ilgili sorum olacaktı
  konuyla fazla alakası yok ama yine de sormak istedim.
  yönetici hesabında (administrator) yüklediğim oyun benzeri programlar sınırlı hesapta açılmıyor ve error veriyor.bunun sebebini ve çözümü için ne yapmam gerektiğini soracaktım.

 2. ahm3t YazarYanıtla

  @celal
  Merhaba;
  Bu şu sebeplerden ötürü kaynaklanıyor olabilir. Örneğin oynadığınız bir oyunu “Save” etmeniz gerekiyor. Bu durumda kayıt dosyası ya “Belgelerim” , “My Documents” yada “Program Files” içerisinde oyunun yer aldığı dizinde bir kayıt dosyası oluşturacaktır. Dosya oluşturma, silme veya üzerine yazma gibi durumlarda sistemde yönetici olarak oturum açmanız gerektiği için ve sizde oyunu “sınırlı kullanıcı” hesabı ile oynamaya çalıştığınız için sorun çıkaracaktır. Bu durum programlar içinde geçerlidir. Programlarda “regedit” dediğimiz yerde bazı durumları değiştirmek veya kullanmak isteyeceğinden yine “sınırlı kullanıcı” hesabının getirdiği kısıtlamalardan ötürü sorun çıkacaktır. Durumu bu şekilde izah edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir