Windows Live Aile Koruması 2011

Çocukları çevrimiçi tehlikelerden korumanın en etkin yolu:

Internet hayatımızın ayrılmaz bir parçası… Çocuklar için ise hem eğlendikleri hem de eğitim alabilecekleri en önemli mecralardan biri. Ancak onları bu çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri olası tehlikelerden de etkili biçimde korumak gerekiyor. İşte bu noktada Microsoft ebeveynlere yardımcı olabilmek için Windows Live Aile Koruması 2011’i sunuyor. Windows Live Aile Koruması 2011 (Microsoft Family Safety 2011) çocukların kullandığı bilgisayarlara yüklenmesi için bir internet sitesi ve ücretsiz bir program sunuyor. Böylece bir yandan onlara özgürlük tanırken diğer yandan bilgisayar faaliyetleri üzerinde denetim sağlayabiliyorsunuz. Windows Live Aile Koruması ile çocuklarınızı ziyaret etmelerini istemediğiniz internet sitelerinden uzak tutup sadece sizin istediğiniz insanlarla konuşmalarını sağlayabiliyorsunuz. Bunlar çocuğunuzun güvenliği için size sunulan birçok faydalı işlevden bazıları.

İşte çocuklarınız online durumdayken onları korumanızı sağlayacak Windows Live Aile Koruması 2011’in özelliklerinden bazıları:

  • Ağ filtreleme: Çocuklarınızın görebileceği internet sitelerini denetleyin veya erişebilecekleri siteleri kendiniz belirleyin. SafeSearch Bing, Yahoo! ve Google gibi popüler arama motorları için etkinleştirilebilir.
  • Kişi yönetimi: Çocuklarınızın Windows Live Messenger ve Hotmail’i kullanarak kimlerle iletişim kurabileceklerini denetleyin.
  • Faaliyet raporlama: Çocuklarınızın bilgisayarı nasıl kullandıklarını gösteren raporlara erişin (ziyaret ettikleri veya etmek istedikleri siteler, bilgisayar karşısında geçirdikleri zaman, kullandıkları programlar ve oynadıkları oyunlar).
  • Zaman sınırlandırmaları: Çocuklarınızın bilgisayar karşısında geçirdikleri zamanı sınırlandırın ve gün içinde bilgisayara erişebilecekleri zaman dilimlerini belirleyin.
  • Oyun ve program sınırlandırmaları: Çocuklarınızın kullandığı programları ve oynadıkları oyunları sınırlandırın.

Programı ücretsiz olarak http://explore.live.com/windows-live-family-safety?os=other adresinden indirilebiliyor.

Programı yükledikten sonra çocuklarınızın kullandığı bilgisayarlara kurabiliyorsunuz. Ardından denetlemek istediğiniz aile üyelerini seçebiliyorsunuz. Aile Koruması tüm aile üyelerinin kendi Windows hesapları (şifreli) ve güvenlik ayarları olduğunda en verimli şekilde çalışıyor. Ailenizdeki tüm bireyler aynı Windows hesabını kullanıyorsa, herkes için aynı Aile Koruması ayarları geçerli olur.

Aile Koruması Filtresini ayarlayarak çocuklarınızı korumak adına iyi bir başlangıç yapabilirsiniz; ardından Aile Koruması internet sitesine gidip ince ayarları yaparak tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Aile Koruması ayarlarını ilk yaptığınızda çocuklarınız temel ağ filtreleme ile korunur (Family Safety yetişkin içeriğini engeller) ve raporlama etkinleştirilir.

Çocuklarınızın görmelerini istemediğiniz içeriğe ulaşmalarını daha da zorlaştırmak için Aile Koruması internet sitesine gidip ağ filtreleme ile başlayarak tüm ayarları değiştirebilirsiniz. Küçük çocuklarınız da varsa, ağ filtreleme ayarlarını katı seviyesine getirerek onların sadece çocuklar için uygun siteleri görüntülemelerini sağlayabilirsiniz.

Tüm aile üyelerini görmek, ayarlarını düzenlemek, faaliyet raporlarını almak ve bir talepleri olup olmadığını öğrenmek için Aile özet sayfasına başvurabilirsiniz.

Meşgul ebeveynler her zaman internette sörf yapıp çocuklarının görebileceği sitelere bakma fırsatı bulamayabilirler. İşleri daha da kolaylaştırmak için Microsoft’un Aile Koruması takımı binlerce internet sayfasını inceleyip bunları sınıflandırır. Seçtiğiniz filtre seviyesi çocuklarınızın bu kategorilerden hangilerini görebileceğini belirler.

Aile Koruması ayarlarını yaptıktan sonra çocuğunuz ödevini yapmak için Windows hesabını kullanarak engellenmiş bir siteye girmek istediğinde aşağıdakine benzer bir sayfa ile karşılaşır:

Çocuğunuz siz işteyken engellenmiş bir internet sitesine girmek istediğinde bu siteyi görmek için size e-posta yoluyla bir talep gönderebilir. Gelen e-postadan anında Aile Koruması sitesine giderek bu talebe olumlu veya olumsuz bir yanıtla dönebilirsiniz. İşiniz bittiğinde çocuğunuza görmek istediği sitenin artık engellenmediğini haber verebilirsiniz.

Çocuğunuzun kişilerini yöneterek Windows Live Hotmail, Windows Live Messenger ve Windows Live alanlarından kimlerle iletişim kurabileceğini belirleyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz Windows Live kullandığında yalnızca kişiler listesine sizin eklediğiniz insanlarla görüşebilir. Kişiler listesinde bulunmayan biriyle görüşemez.

Windows Live Aile Koruması’nın kullanımı kolay özelliği ile aynı zamanda çocuklarınızın bilgisayar karşısında geçirdikleri zamanı da sınırlandırabilir ve çocuklarınızın bilgisayar kullanım saatlerini düzenleyebilirsiniz.

Artık internetten daha çok anlayan bir ebeveyn haline gelebilir, kolay ve pratik bir şekilde çocuklarınızın çevrimiçi durumdayken ne yaptıklarını denetleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir