Windows Phone 8X by HTC İncelemesi

htc8xchzgrnt (43)

Akıllı telefon piyasası bildiğiniz gibi son günlerde oldukça hareketli bir durumda. Büyük markalar ardı ardına yeni ürünlerinin tanıtımlarını yapıp pazara sunmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi piyasada en yaygın kullanılan akıllı telefon işletim sistemleri Android ve İOS. Microsoft firması bu zincire dahil olabilmek adına HTC ile güçlü bir işbirliğine gidip piyasaya en son işletim sistemi olan Windows Phone 8 işletim sistemini çıkardı. HTC’de buna paralel olarak Windows Phone 8X by HTC ve Windows Phone 8S by HTC modellerini sundu. Live Tiles (Canli Kutucuklar) temelini esas alan bu cihazlar yek pare ve sade yapısı, içerisinde standart olarak yer alan “Beats Audio” teknolojisi  ve farklı renk seçenekleri sayesinde akıllı telefon pazarında müşterilerini etkilemeyi başarıyor. HTC’nin akıllı telefon pazarındaki ve bilinilirliği oldukça yüksek. Bunun yanına Microsoft’un yazılımsal desteğini ve kalitesini eklediğimiz zaman “Windows Phone 8X by HTC” cihazlarının çok yakında bir çok kullanıcının vazgeçilmezi olacağı kesin. Şahsen HTC’nin Android işletim sahibine cihazlarını da kullanmış biri olarak belirtmeliyim ki; “Windows Phone 8” tahminimden de başarılı. Tabi stabilite ve mağaza uygulamalarında ufak tefek problemler bulunsa da HTC ve Microsoft ikilisi bunlarında rahatlıkla üstesinden geleceklerdir. Bana göre mağaza uygulamalarındaki içerik zenginliğini rakiplerinin ölçülerine çekebilirlerse “Windows Phone” işletim sistemine sahip cihazlar piyasa da sıklıkla görünmeye başlayacaklardır.

htc8xchzgrnt (1) htc8xchzgrnt (3) htc8xchzgrnt (20)

htc8xchzgrnt (9) htc8xchzgrnt (10) htc8xchzgrnt (13) htc8xchzgrnt (14)

htc8xchzgrnt (22) htc8xchzgrnt (25) htc8xchzgrnt (27) htc8xchzgrnt (28)

Bildiğiniz gibi günümüzde bir çok ofis ve ev bilgisayarlarının işletim sistemi “Microsoft”  un bir işletim sistemini veya ofis programını kullanmakta. “Windows Phone” işletim sistemine sahip bir akıllı telefonun bu sayede bilgisayarınızla veya ofis programlarınızla senkronizasyonu da o derece pratik ve sorunsuz olacaktır. 1,5 Ghz’lik çift çekirdek işlemcisi, 1GB belleği, 16GB dahili hafızası, 4,3 inçlik ekranı mükemmele yakın kamerası sayesinde “Windows Phone 8X by HTC” sizi derinden etkileyecek. Dilerseniz cihazı tasarım, donanım ve yazılım alanlarında biraz daha yakından tanıyalım.

htc8xchzgrnt (32) htc8xchzgrnt (35) htc8xchzgrnt (42)  htc8xchzgrnt (44)  htc8xchzgrnt (51) htc8xchzgrnt (53)

“Windows Phone 8X by HTC”’yi tasarım olarak incelersek;

HTC 8X için “elinizde tutacağınız en konforlu telefon” belirtmesini yapmış. Gerçekten de 8X’i elinize aldığınızda farkını hissediyorsunuz. Yek pare yapısı, 130 gr ağırlığı, 132,35 x 66,2 x 10,12 mm ebatlarındaki ölçüleri ile çok şık bir görüntü oluşturuyor. Kasa yapısında kullanılan polikarbon sayesinde cihaz elinizdeyken müthiş bir kavrama hissi elde ediliyor ve sık kullanımlarda elinizden kayma gibi bir riski minimuma iniyor. Ön kısımda ise “Corning Gorilla” cam kullanılmış darbe ve çizilmelere karşı biraz daha dayanıklı olduğunu söylemeliyiz. Tabi ekranı arada bir “göbek” bölgenize sürüp temizlemeniz gerekebiliyorJ 4.3 inçlik ekran gayet yeterli bir görüş ve kullanım alanına sahip.  Dört farklı renk seçeneği ile her ortama göre uyum sağlamanız mümkün.

Cihazın sağında solunda neler var birde onlara bakalım. Cihazın ön üst kısmında 2.1MP video ve fotoğraf çekimi yapabilen bir kamera, ahize, sensörler bulunmakta, ön alt kısımda ise kapasitif 3lü (Geri, Başlat, Ara) tuş bulunmakta. Ahizenin içerisinde uyarı lambasının da olduğunu belirtelim. Örneği dolu şarjda yeşil azalan durumlarda kırmızı yanmakta. Sağ kısımda yukarıda micr SIM kart girişi yuvası bulunuyor. Buraya kartınızı içeriden çıkan kızak vasıtasıyla rahatlıkla takabiliyorsunuz. Bu girişin hemen altında ses açma/kapama tuşu yer alıyor, yine bu kısımda işlevsel tama yapabileceğiniz bir tuş yer alıyor. varsayılana atama olarak kamera ile ilişkilendirilmiş durumda bulunuyor. Sol kısımda ise herhangi bir tuş konumlandırılmamış. Üst kısımda güç düğmesi, mikrofon ve 3.5 mm jack girişi yer almakta. Güç düğmesi alışana kadar sizi biraz zorlayabilir, zira kasa ile bütünleşik gibi duruyor hissi var. Alt kısımda ise bilgisayar senkronizasyonu ve şarj için micro USB girişi bulunuyor. Arka kısmda gelecek olursak yukarıda 8MP LED flaşlı 1080p video çekme özelliğine sahip bir kamera bulunuyor. Kapağın arkasında marka ve “Beats Audio” logosu yer almakta. Arka kapağın alt kısmına doğru Daha yüksek ses keyfi için özel donanımsal amfi içeren hoparlör bulunuyor.

Cihaz üzerinde herhangi bir hafıza genişletme yuvası bulunmuyor. Bu bir eksiklik gibi görünsede günümüzde artık bulut depolama alanları sıklıkla kullanılır oldu. Özellikle cihaz içerisinde ileride bahsedeceğimiz “Sky Drive” sayesinde deplama sıkıntısı çekmiyoruz. Önceden belirttiğimiz gibi kasa yek pare olduğundan iç dizaynı hakkında daha  fazla bilgiye sahip olamıyoruz.

Windows Phone 8X by HTC cihaz kurulumu:

htc8xchzsetup (1) htc8xchzsetup (2) htc8xchzsetup (3) htc8xchzsetup (4) htc8xchzsetup (5) htc8xchzsetup (6) htc8xchzsetup (7) htc8xchzsetup (8) htc8xchzsetup (9) htc8xchzsetup (10) htc8xchzsetup (11)

 

“Windows Phone 8X by HTC”’yi donanım olarak incelersek;

4,3inçlik LCD 2 ekran 1280×800 (HD 720) çözünürlükte ve 342 pp piksel yoğunluğuna sahip ve 16:9 formatında dizayn edilmiş. Rakiplerine göre gayet başarılı bir görüntüs performansı olduğunu söyleyebilirim. Gün ışığında veya az ışık alan ortamlarda gayet net görüntüler elde edilebiliyor. Optik laminasyon sayesinde yansımaların ve parlamaların azaltılması sağlanıyor. Yazının ilerleyen kısımlarında çekilen video ve resimlerden kaliteyi rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. HTC 8X içerisinde Qualcomm® S4 1.5 GHz çift çekirdek işlemci bulunuyor. 1GB RAM ve 16 GB dahili hafıza ile başarım oranı oldukça yüksek seviyelerde.  Uygulamalar arasındaki geçiş ve uygulamaların yanıt hızı oldukça iyi . Bu üstün performansa nazaran ısınma oranı çok yüksek değil. HTC 8X kablosuz bağlantı teknolojilerinden NFC, Bluetooth® 3.1, Wi-Fi®: IEEE 802.11 a/b/g/n, GPS, HSPA+ standartlarını destekliyor.

HTC Windows Phone 8X arka ve ön kısımda kamera bulunuyor. Arka kısımda yer alan ana kamera 8MP ve 1080p video çekebilme özelliğine sahip. BSI sensörü sayesinde düşük ışıklarda bile kaliteli çekimler yapabilmeniz mümkün. Kamera uygulamasının ara yüzü oldukça kullanışlı ve basit. Ekranın sağ kısmında yer alan menüleri kullanıp çeşitli resim ve video ayarlarını yapabilir ve resim/video modları arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca çektiğiniz resim ve videoları yine bu ekranda bulunan menü vasıtası ile tek tuşla sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı dahili hafızanızdan kazanmak için “Sky Drive” üzerinde saklayabilirsiniz. Bunun yanında çektiğiniz resim ve videolarda coğrafi konum ekleyebiliyorsunuz. Mağaza içerisinde uygun uygulamaları bularak resim ve videolarınıza efekt vermenizde mümkün. Ön kısımda yer alan kamera 88° lik oldukça dikkat çekici bir açıya sahip. Bu kamera sayesinde görüntülü konuşmalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Mobil haldeyken dinlediğiniz müziğin veya izlediğiniz videonun ses kalitesini arttırmak için dahili amfiye sahip HTC’ye özel “Beats Audio” teknolojisi bulunmaktadır. Kulaklığınızı cihaza taktığınız zaman uygulama otomatik olarak devreye girecektir. Bununla ilgili ekranın üzerinde bir uyarı yazısı belirmekte.  Ses kalitesini inanılmaz derecede arttığını söyleyebilirim.

TC Windows Phone 8X yek pare bir tasarıma sahip. Tasarımın daha modern olması ve avuç içerisinde kullanımın daha pratik olması istenmesi sebebiyle HTC bir çok modelinde arka kapağın açılmasını istemiyor. Bu durum daha ince batarya kullanımını birlikte getiriyor. Kapağın altında Yerleşik ve şarj edilebilir Li-ion Polimer pil 1800 mAh lık bir pil bulunuyor.  Tam şarj durumunda 3G’nin de açık olduğunu düşünürsek, gün içerisinde ara sıra resim veya video çekiyorsak 24 saatlik zamanda diliminde cihazınızı tekrar şarj etmeniz mümkün. Pilden tasarruf etmek için ayarlar kısmına girip “Parlaklık” durumunu azaltabilirsiniz. Aynı zamanda yine ayarlar ekranında “Pil tasarrufu” kısmına girip zamansız telefon kapanmalarından kurtulabilirsiniz. Ancak bu durum aktifken bazı uygulamalarınız  yalnızca tetiklendiğinde çalışmaktadır. Örneğin pil tasarrufu açık durumdayken Facebook etkileşimlerinizi sadece uygulamayı açtığınızda görebilirsiniz. Mail eşitlemelerinizi de sadece manuel olarak yapabilirsiniz. Pil tasarrufu penceresinde ne kadarlık zamanınızın kaldığını da detaylı olarak görebilirsiniz.

HTC Windows Phone 8X’in otomatik odaklamalı 8 megapiksel kamerası, LED flaş ve BSI sensörü (düşük ışıkta daha iyi çekim için) içeriyor. 1080p video çekebilme özelliğine sahip kamera ile çekilmiş resim ve vidoları yazımızın içeriğinde görebilirsiniz. Günümüzde akıllı telefonların içerisine yerleştirilen yetenekli kameralar sayesinde bir çok kullanıcı profesyonel fotoğrafçıya dönüşmüş durumda. İddia ediyorum HTC’nin üstün özellikli cihazları ile kendi klip veya kısa filminizi çekmeniz mümkün. Kamerayı çalıştırmak için sağ alt kısımda yer alan tuşa uzun basmanız yeterlidir. Çektiğiniz resimleri kamera ekranında parmağınızı hafifçe sağa kaydırarak görmeniz mümkün. Yada çekimleriniz bittikten sonra ana ekrandan görüntülemeniz mümkün. HTC Windows Phone 8X’in fotoğraf ve video konusunda rakiplerine benzer yetenekler gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Video çekimlerinizde dış seslerinde gayet net şekilde algılandığını duyabiliyoruz.

Windows Phone 8X by HTC ekran görüntüleri:

htc8xscrsht (1) htc8xscrsht (2) htc8xscrsht (3) htc8xscrsht (4) htc8xscrsht (5) htc8xscrsht (6) htc8xscrsht (7) htc8xscrsht (8) htc8xscrsht (9) htc8xscrsht (10) htc8xscrsht (11) htc8xscrsht (12) htc8xscrsht (13) htc8xscrsht (14) htc8xscrsht (15) htc8xscrsht (16) htc8xscrsht (17) htc8xscrsht (18) htc8xscrsht (19) htc8xscrsht (20)

“Windows Phone 8X by HTC”’yi yazılım olarak incelersek;

Cihazın adından da anlaşılacağı üzere içerisinde “Windows Phone 8” işletim sistemi bulunmakta. Bir önceki versiyona göre daha geliştirilmiş özelliklere sahip bu sistemin en göze çarpan yanı “Live Tile” (Canlı kutucuklar) denen özellik. Bu özellik sayesinde ana ekranınızda yer alan uygulamaları boyutlandırabilir, taşıyabilir veya ana ekrandan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken parmağınızı ilgili ikonun üzerinde basılı tutmak olacaktır. Ayarlar kısmında bulunan mağazadan indirdiğiniz uygulamayı ana ekrana taşımak için üzerine bastığınızda açılan menüden seçimi yapabilirsiniz. Burada yer alan “Derecelendir ve Değerlendir” kısmı mağazadaki uygulamaların zenginleştirilmesi ve geliştirilmesi açısında oldukça önemli. Ana ekrandan ayarlar kısmına geçmek için ekranı sola doğru çekebilir veya alt kısımda bulunan ok yardımıyla bu menüye geçebilirsiniz.

Telefonunuz ilk açtığınızda öncelikle dil seçiminizi yapmanız gerekiyor. Eğer SIM kart takılı değil veya hatalı takıldıysa bu durumu gösteren bir ikaz yazısı belirecektir. Kurulum bir kaç basit adımdan oluşmakta. Cihaz kullanım koşullarını içeren sözleşmeyi onayladıktan sonra bölgesel ayarlarınızı yapıyorsunuz daha sonra mağazadan uygulama indirmek için bir microsoft hesabı ile oturum açmanız gerekmektedir. Bu adımları geçtikten sonra cihaz yeniden başlayıp seçtiğiniz dil tercihi ile karşınıza gelip ayrıca bir bilgilendirme mesajı alacaksınız.

Cihazın ilk kurulumundan sonra ekranınıza telefon, SMS, Internet Exploer, Mail, Mağaza, Müzik, Oyun, Office, One Note, HTC (Hava durumu, borsa,haberler gibi hazır uygulamalar), Takvim, Çocuk Odası, Fotoğraflar,Ben (Hesaplarınıza bağlı hareketleri izleyebildiğiniz bir ekran) gibi menüler  “Live Tile” olarak karşımıza gelmektedir. Daha sonra wifi veya 3G bağlantısı ile mağazadan farklı uygulamalar indirip telefonunuzu geliştirmeniz mümkün. Bu arada mağaza hızlı gelişiyor olsada hala daha rakiplerinin gerisinde kaldığını söyleyebilirim. Ama sık kullanılan uygulamalardan Facebook, Twitter, Mail gibi özelliklerdeki başarı bu durumu bir nebze kotarıyor.

Ana ekrandaki renk seçeneklerini ayarlar kısmındaki “Tema” kısmından belirleyebiliyoruz. Oldukça fazla renk seçeneğinin mevcut olduğu tema uygulaması sayesinde günlük psikolojik durumunza göre telefonunuzu görsel açıdan değiştirebilirsiniz. Windows Phone 8X’te ana ekranın kilit seçenek kısmıda oldukça kullanışlı hale getirilmiş. Ayarlar kısmında “Kilit Ekranı” menüsüne girip buradan arka planda çalışacak uygulamalardan fotoğraflar, bing, HTC, facebook gibi farklı uygulamaları seçmeniz mümkün. Kilit ekranını açmanı için ana ekrandaki görüntüyü parmağınızla hafifçe yukarı kaydırmanız yeterlidir. Ana ekranda size gelen mesaj veya bildirimleri görmek için ekranın üzerinde beliren kutucuğa tıklamanız yeterli. Bu durum Facebook ve Twitter gibi sık kullanılan sosyal medya uygulamalarında etkileşim halinde olduğunuz kişilerden gelen bildirimleri anında görmenize olanak tanıyor. Tabi bunun için ilgili uygulamanın özelliklerini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Windows Phone 8’de dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de ana ekranda bulunan “Çocuk Odası” uygulaması. Bu uygulama sayesinde özellikle küçük yaşta çocuk sahibi olan aileler telefonları güvenle çocuklarına teslim edebilirler. Bir kaç basit adımda aktif hale getirilebilen bu uygulama sayesinde çocuğunuz sadece sizin belirlediğiniz uygulamaları kullanabilecek, telefon araması yapamayacak ve mağazadan uygulama satın alamayacaklardır. “Çocuk Odası” nı aktif hale getirmek için ana ekranda parmağınızı sola doğru kaydırmanız yeterlidir. Bu uygulamayı aktif hale getirmeden önce mutlaka parola belirleyin. Zira telefonu güç düğmesinden kapadığınızda ilk açılan ekran sizin ekranınız olup tüm uygulamalara erişim olacaktır.

Windows Phone 8’in “Ayarlar” kısmıda oldukça basit ve kullanışlı. Daha önceden de dediğimiz gibi ayarlara ulaşmak için ana ekranda ekranı sola çekmeniz veya en altta bulunan oka tıklayıp bu ekrana ulaşabilirsiniz. Bu kısımda yine kolaylık olması açısından “Sistem” ve “Uygulamalar” ile ilgili iki başlık oluşturulmuş. Türkçe dil desteği olduğundan bu kısımda telefonunuzu performans ve görsellik özellikleri açısından kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre ayarlamanız son derece basit. Ayarlar kısmında yer alan “Hakkında” menüsü ile telefonunuzun detaylı yazılım bilgilerine ulaşabilir, telefonunuzdaki tüm içeriği sıfırlayabilrisiniz. Bu durumda cihaz içerisindeki tüm verilerin kaybolacağını unutmayın.

Windows Phone 8X by HTC ekran görüntüleri:

htc8xscrsht (21) htc8xscrsht (22) htc8xscrsht (23) htc8xscrsht (24) htc8xscrsht (25) htc8xscrsht (26) htc8xscrsht (27) htc8xscrsht (28) htc8xscrsht (29) htc8xscrsht (30) htc8xscrsht (31) htc8xscrsht (32) htc8xscrsht (33) htc8xscrsht (34) htc8xscrsht (35) htc8xscrsht (36) htc8xscrsht (37) htc8xscrsht (38) htc8xscrsht (39) htc8xscrsht (40)

Windows Phone 8’de uygulamalara mağaza üzerinden erişebiliyorsunuz. Mağazadan ürün indirmek veya satın almak için bir Microsoft mail hesabınızın olması gerekmektedir. Mağazada Facebook, Twitter, Skype, Foursquare gibi popüler sosyal medya uygulamalar yer almakta. Facebook uygulamasını android veya İOS daki uygulamalar kadar iyi bulmadığımı söyleyebilirim. Tabi zamanla bu durumda ortadan kalkacaktır şüphesiz.  Ayrıca Yemeksepeti , YapıKredi, İBB Trafik, Garanti, Kanal D, CNN TÜRK, Mackolik, WhatsApp, Viber gibi  alternatif uygulamalarda ücretsiz olarak sunulmuş durumda. Mağazaya girdiğinizde kategoriye ait ücretli/ücretsiz gibi ayrımları görmenizde mümkün. Rakiplerine oranla uygulama mağazasındaki içerik zenginliği bakımından Windows Phone 8 geride kalmış görünsede Microsoft son zamanlarda yaptığı yazılım geliştirme ataklarıyla bu farkı kapatacağa benziyor. Uygulamaların yanında bir çok popüler oyunda ücretsiz olarak sunulmuış durumda. Ayrıca ücretli olarak mağaza oyunları ve Xbox oyunlarını satın alabiliyorsunuz. HTC Windows Phone 8X’te Word , Excel, Power Point, PDF gibi ortamları açmak için gerekli yazılımlar yüklü olarak gelmektedir. Cihaz içerisinde fotoğraflarınıza efekt eklemek için “Fotoğraf Geliştirici” uygulaması da yüklü olarak gelmektedir. Bu uygulama instagram kadar etkili görünüyor. HTC’ye özel “Fener” uygulamasıda HTC Windows Phone 8X’de yüklü gelen uygulamar arasında yer almakta.

HTC Windows Phone 8X’de “Kişiler” uygulamasıda oldukça dikkat çekici ve kullanışlı. Outllok, Linkedin, Twitter, Google, Facebook gibi hesaplarınızı ekleyebilir ve cihanızla adres defterlerinizi senkronize edebilirsiniz. Bu sayede etkileşimde olduğunuz kişilerin detaylarına ve bildirimlerine tek pencereden ulaşmanız mümkün oluyor. Ayrıca POP, IMAP, EXCHANGE hesaplarınızıda ekleyip maillerinizi konfigüre edebilir ve bu hesaplara ait takvim akışlarını takip edebilirsiniz. Kişiler uygulaması eğer her zaman 3G bağlantısına sahip bir cihaz kullanıyorsanı çevrenizle sürekli iletişim halinde olmanızı ve durum güncellemelerinizi anında paylaşmanıza olanak sağlayacaktır.

HTC Windows Phone 8X’de arama yapmak gayet kolay. Ana ekranda yer alan navigasyon tuşlarından sağ kısımda yer alan büyüteç şeklinde olan tuşa tıkladığımızda karşımıza “Bing” arama motoru çıkmaktadır. Arama tuşuna atanan “Bing” sayfası değiştirilemiyor. Keşke bu özellikte diğer arama motorolarını da seçme olanağı mevcut olsaydı daha sağlıklı olurdu. Son kullandığınız uygulamalara hızlı bir şekilde ulaşmak için ana ekranda yer alan navigasyon tuşlarından “sol ok” tuşuna uzun süreli bastığınızda karşınıza pencereler gelecektir. Bu pencerelerden kullanmak istediğiniz uygulamaya tıklayıp anında açabilirsiniz. Bu durum uygulamaların yükleme zamanını kısaltıp genel başarım performansını arttırmaktadır.

Windows Phone 8X by HTC ekran görüntüleri:

htc8xscrsht (41) htc8xscrsht (42) htc8xscrsht (43) htc8xscrsht (44) htc8xscrsht (45) htc8xscrsht (46) htc8xscrsht (47) htc8xscrsht (48) htc8xscrsht (49) htc8xscrsht (50) htc8xscrsht (51) htc8xscrsht (52) htc8xscrsht (53) htc8xscrsht (54) htc8xscrsht (55) htc8xscrsht (56) htc8xscrsht (57) htc8xscrsht (58)

HTC Windows Phone 8X’de kullanmış olduğunuz internet bağlantınızı paylaştırmanız mümkün. Telefonunuzu kablosuz modem olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayarlar kısmına girip “İnternet paylaşımı” kısmına girip durumu aktif hale getirdiğinizde alt kısımda cihazın yayın adı ve paroları görünecektir. Bu adı ve paroalyı arkadaşınıza verdiğinizde bağlantı kurduğu anda yine aynı pencereden cihazınıza bağlı kullanıcıları görebilirsiniz. Bağlanabilecek maksimum konuk sayısı 8 olarak belirlenmiştir.

HTC Windows Phone 8X’de tarayıcı olarak internet explorer 10 yüklü olarak gelmektedir. Girdiğiniz web sitelerinin hem masaüstü hemde mobil versiyonlarını görebilme imkanınız mevcut. Performans olarak masaüstü tarayıcılarından daha performanslı olduğunu söyleyebilirim. Flash desteğinin bulunmadığını hemen belirtelim. Fakat bu durum son dönemlerde flash alternatifi (html5) artması sayesinde geçiştirilebilen bir sorun oluyor. IE10 içerisindeki ayarlardan sekmelere göz atabilir, gezdiğiniz sayfası sosyal medyada link olarak paylaşabilir, beğendiğiniz sayfayı sık kullanılanlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Sayfaları yatay veya dikey konumda görüntülemeniz mümkün. HTC Windows Phone 8X video formatları olarak 3gp, .3g2, .mp4, .wmv (sürüm 9 ve 10), .avi  formatlarına dosyaları oynatabiliyor ve kayıtları da .mp4 formatında yapmakta. .mkv formatında dosyaları açacak yerleşik bir uygulama bulunmuyor, bunun için mağazadan uygulama aramanız gerekmekte. HTC Windows Phone 8X ses formatı olarak aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (sürüm 9 ve 10) dosyaları açabiliyor kayıt yaparken de dosyaları .amr formatında saklıyor. Eğer bu dosyaları bilgisayarınızda dinlemek isterseniz bir player indirmeniz gerekmektedir. Cihazınızdaki müzikleri dinlerken kulaklığı taktığınızda Beats Audio ses desteği devreye girip size inanılmaz bir müzik ziyafeti yaşatıyor. Cihaz kutusundan çıkan kulaklığın başarısı da orta seviyede sayılır. Piyasada “Beats Audio” desteğine sahip kaliteli kulaklıklar bulmak mümkün. HTC Windows Phone 8X’i içerisinde olan bu üstün ses teknolojisi sayesinde bir dj kabinine dönüştürmeniz mümkün.

HTC Windows Phone 8X’’ı bilgisayarınıza kutu içerisinden çıkan USB kablo ile bağlayabilir ve “Windows Phone” uygulaması ile dosyalarınızı eşitleyebilir, cihazınızı yedekleyebilir ve bir çok transfer işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda sizi ilgili uygulama sayfasına yönlendirip bazı uygulamaları indirmenizi isteyebilir. Bu durum resimli olarak aşağıda belirtilmiştir.

wpw7setup (1)

wpw7setup (2)

wpw7setup (3)

wpw7setup (4)

wpw7setup (5)

wpw7setup (6)

wpw7setup (7)

Sonuç olarak;

HTC Windows Phone 8X’i siz okurlarımıza elimizden geldiğinde , dilimizin döndüğünce anlatmaya, deneyimlerimizi aktarmaya çalıştık. Akıllı telefon pazarının oldukça hareketli olduğu ve bir çok kullanıcının kafasının bu kadar model arasında karıştığı dönemde bir nebze sizi aydınlatmaya çalıştık. HTC ve Microsoft’un ortak çalışması olan bu ürün hem performansı hem modern görüntüsü hem de mükemmel kullanım kolaylığı sayesinde piyasanın tozunu atacağa benziyor. Microsoft’un mağazalarında yapacağı geliştirmelere paralel olarak kullanıcıların da ilgisi aynı yönde bu cihaza doğru artacaktır. Özellikle Türkçe desteğinin de bulunması en büyük artı. Şık, modern, performanslı ve yetenekli bir cihaz kullanmak isteyen tüm okurlarımıza bu ürünü öneriyorum. Piyasada bu ürünü 1400-1600 TL aralığında bulmanız mümkün. Daha geniş bilgi için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Windows Phone 8X by HTC ile çekilen resimler:

htc8xornkrsm (2) htc8xornkrsm (5) htc8xornkrsm (6) htc8xornkrsm (7) htc8xornkrsm (13) htc8xornkrsm (14) htc8xornkrsm (15) htc8xornkrsm (16) htc8xornkrsm (17) htc8xornkrsm (20) htc8xornkrsm (21) htc8xornkrsm (22) htc8xornkrsm (23) htc8xornkrsm (26) htc8xornkrsm (27) htc8xornkrsm (28) htc8xornkrsm (29) htc8xornkrsm (30) htc8xornkrsm (31) htc8xornkrsm (32)

Windows Phone 8X by HTC ile çekilen 1080p video:

htcby8x

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir