Windows Vista başlatma problemleri

vista

Vista’nın başlatılması 8 evreden oluşuyor. XP’de ise 11 evre gerekiyor. Yinede her ikisi de Saturn-V Raketinin başlatılmasından (3 evre) daha karmaşık. Chip Online Windows’un başlatılması esnasında nerelerde gecikmeler ve problemler oluşabileceğini gösteriyor ve bunların çözümlerini söylüyor.

PC’niz başlatılamıyor yada ancak çok yavaş başlatılabiliyor? Windows XP’nin onbir başlangıç evresinde size adım adım rehberlik edeceğiz. Bilgisayarınızın tam anlamıyla ne yaptığını size göstereceğiz ve bir sorun olur olmaz bu soruna en uygun çözümü size sunacağız.

Windows’unuz bir türlü tam bir başlangıç yapamıyorsa, bilgisayarınızı XP yada Vista-Başlangıç CD/DVD sinden başlatın. İçinde kurtarma seçeneğinin de bulunduğu bir menü ekrana gelecektir. Sonra Windows unuzu tekrar başlatabilirsiniz.

BIOS MBR’yi denetler ve başlangıç adımlarını başlatır.

Hata iletisi:
Erişim engellendi. ” Bu taşıyıcıdan okunamıyor „ iletisi ekranda görünür.

Çözüm:
MBR’i yeniden yazılması: Yükleme CD sini takın ve Sistem Kurtarma’yı seçin. Bu olmuyorsa Kurtarma konsolunu açın ve orada bootrec /fixmbr komutunu girin.

Gerekli olan tüm başlangıç dosyalarının mevcut olup olmadıklarını kotrol eder.

Hata iletisi:
Yerel disk tanınmadı: BIOS ” Yerel disk bulunamadı „ iletisini yollar.

Çözüm:
Yeniden yüklemek mi yoksa yüklememek mi ? »Sistem Kurtarma« çalışmıyor, artık size yardım edebilecek tek şey Windos’u yeniden yüklemek.

Bir BIOS a sahip olan bilgisayar bootmgr.exe ile BCD(Boot Configuration Data)-Veritabanındaki verileri okur ve Başlatma menüsünü(Bootmenü) gösterir. Bildigimiz BIOS’un ötesindeki EFI (extensive firmware interface) BCD’yi doğrudan okuma özelliğine sahiptir.

Hata iletisi:
Kapkara bir ekran ve bu ekranda yanıp sönen bir imleç görürsünüz.

Çözüm:
BCD-Veritabanını yenilemek. »Sistem Kurtarma« ile yaptığımız onarma denemesi başarısız kaldığından ve Kurtarma Konsolunu açınız ve aşağıdaki komutları giriniz:

c:
cd boot
attrib bcd –s –h –r
ren c:bootbcd bcd.old
bootrec /rebuildbcd

Winload.exe Windows çekirdeğini(ntoskrnl.exe), donanım özet düzeyini(hal.dll) başlatır ve kayıt anahtarı »HKEY_LOCAL_MACHINESystem« i yükler. Vista şimdi tüm gerekli sürücüleri kayıt defterindeki bilgiler yardımı ile yükler.

Hata iletisi:
Mavi ekranlar ve kitlenmeler: Vista’nın başlatılması bir mavi ekran ile yarıda kalır, aniden ortaya çıkan kitlenmeler ve sık sık ekrana gelen »Durum:
0x00000e9«, »Bilgi: Beklenmeyen I/O Hatası«, »Dosya:
windowssystem32winload.exe« iletileri.

Çözüm:
Onarmak yada yardım aramak: Vista-Kurtarmafonksiyonunu kullanın. En kötü ihtimalle Windows’u tekrar yüklemeniz gerekebilir. Mavi ekran ve hata iletilerini Microsoft’un http://support.microsoft.com/kb/309283/tr sayfasındaki Knowledge Base arama motoruna girin; çünkü bu sorunun genel bir çözümü yoktur.

Windows çekirdeği Vista’nın denetimini üstlenir.

Hata iletisi:
Mavi ekran yada kitlenme: Çogu zaman ekrana „ Bozuk dosya:ntoskrnl.exe” iletisi gelir.

Çözüm:
Bilgisayarınızı normal çalışma frekansının daha üstünde bir çalışma frekansına zorlamayınız.(overclock) Vista –Yükleme DVD sini takın ve Kurtarma fonksiyonunu kullanın. Bilgisayarın yüksek frekansta çalışmasından hemen sonra oluşan hatalarda bu yapılan ayarların tümünü geri alın.

Oturum yöneticisi (smss.exe) ve wininit.exe,csrss.exe ve lsm.exe hizmetleri başlatılır.

Hata iletisi:
Takılmalar ve kitlenmeler: Bilgisayar takılır, çoğu zaman mavi ekranlar ve tuhaf hata iletileri görürsünüz.

Çözüm:
Sisteme virus taraması yapın. Büyük olasılıkla bir truva atının kurbanı oldunuz. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın ve bu zararlıyı yok edin. Masaüstünüze kadar gelemiyorsanız Vista’yı Yükleme-DVD’ sinin yardımı ile kurtarın.

Windows kullanıcı adı ve şifreyi girmenizi bekliyor.

Hata iletisi:
Giriş engellendi! Hata iletisi » Hatalı kullanıcı adı veya parola«.

Çözüm:
Parolayı kırmak. Parola-geriyükleme disketiniz varsa, bununla bilgisayarınıza giriş yapabilirsiniz. Aksi takdirde Linux-tabanlı »System Rescue CD« size yardımcı olacaktır.

Masaüstü, ikonlar ve diğer başlangıç programları yüklenir. Sonrasında ise Vista kullanıma hazırdır.

Hata iletisi:
Her çeşit eksik fonksiyonlar: Bilgisayar takılır, bazı programlar çalışmazlar, ara sıra kitlenmelerle karşı karşıya kalırsınız.

Çözüm:
Sistemi tam anlamı ile gözden geçirin. »msconfig« ile tüm otomatik olarak başlatılan programları denetleyin, virüs tarayıcı kullanın. Gerekirse problem güvenli modda ortadan kaldırılabilir.

Windows Açılış Şifresini Unutanlar İçin:

Hiren’s BootCD:

Birçok arkadaşımızın başına gelen sorunlardan bir tanesi de açılış şifresini unutmaktır. Bu durumda ya datalarımızı yedekler diskimize format atarız yada şanlıysak administrator hesabımız açıksa bilgisayarımızı güvenli mod ile birlikte açıp kendimize yeni bir user-kullanıcı tanımlayıp kendimizede bilgisayar yöneticisi yetkisini verip bilgisayarımızı yeniden başlatıp bu tatsız durumdan kurtulabiliriz. Ama biz her şifre-parola unutulmasında bu işlemlerimi tekrarlayacağız. Yada her şifre-parola unuttuğumuza ya administrator hesabımız açık değilse vede biz bilgisayarımızdaki disklere hiçbir şekilde ulaşamıyorsak. Bilgisayarımızda login olamıyorsak dolayısı ile dosya erişimimiz de mümkün olmayacaktır. Güvenli mod ile başlattığımız zaman bile erişim mümkün olmadığı durumlar olacaktır. Bu durumda bir alternatif seçenek diskimizi kasadan sökmek ve başka bir bilgisayara takıp datalarımızı almak ve sonrasında işletim sistemimiz baştan kurmak olacaktır. Evet buraya kadar herşey güzel vede başarılı; yani şifremizi  unutsak bile dosyalarımıza erişebiliyoruz ve bilgisayarımızı tanımlı başka bir kullanıcı altında açabiliyoruz. Ama bu kadar angarya işlemlere değer mi? Bunun daha pratik bir çözümü yok mu?  Windows açılış şifremizi unuttuk ve dakikalar sonra şifremizi hatırlamamıza rağmen bilgisayarımızı başlattık. Bunlarun hepsi mümkün. Bunu başaran bir program var: Hiren’s BootCD.

Aşağıda Rapid linki mevcuttur. Bu dosyayı çekip bir cdye yazmanız yeterlidir. Şifre-parola unutma durumunda yapmanız gereken işlem bilgisayarınızı oluşturduğunuz bu cd ile boot etmek. Öncelikle bilgisayarınızın Bios ayarlarına girip (her bilgisayar için bios ayarları farklılık göstermektedir) bilgisayarınızın açılış şeklini CD’den başlatmaya ayarlayıp kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatacaksınız. Bilgisayarınız Hiren’s BootCD ile açıldıktan sonra size belirtilen yönergeleri izlemeniz yeterli olacaktır. Menülerde Password Receovery seçeneğini göreceksiniz. Bu yönergeyi uyguladıktan sonra varolan parolalarınız sıfırlanmış olacaktır. Bilgisayar açılışında artık size şifre sormayacaktır. Şifre değiştirme işlemini yaptıktan sonra Hiren’s BootCD cdsini bilgisayarınızdan çıkarmayı unutmayınız. Bu CD içerisinde birçok farklı aracında olduğunuz göreceksiniz. Bunlarıda amacınıza yönelik birçok uygulamada kullanabilirsiniz. Hiren’s BootCD cdsini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Hiren’s BootCD 9.8 indirmek için resmin üzerine tıklayınız.

295 yorum

 1. özlem Yanıtla

  meraba benm bilgsayarıma oturum açalıcağı yere parola koymuştum.ve ben o parolyı hatırlamıyorum.ne yapmam gerekiyo.işletim sistemim vista.lütfen yardımcı olun.lütfeeeennnn

  • oğuz Yanıtla

   Arkadaşlar benim bilgisayar arızalıda yani normal başlatınca hoş geldin yazısı gelmeden ekran kararıyor yani görüntü yok nasıl yapabilirim

   • ahm3t YazarYanıtla

    Merhaba oğuz,
    Bilgisayarınız açılırken F8 tuşuna basıp “Güvenli Mod” “Safe Mode” seçeneği ile başlattığınızda durum nedir?

 2. ahm3t Yanıtla

  Öncelikle bilgisayarınızı açarken f8 tuşu yardımı ile açmayı deneyiniz. Daha sonra karşınıza gelen seçimlerden Güvenli Mod seçeneğini seçip bilgisayarınızı açınız. Daha sonra karşınıza bilgisayarınız açmak istediğiniz kullanıcılar gelecektir. Administraor kullanıcısı sizde aktif halde ise bilgisayarınızı bu kullanıcı hesabı ile açınız. Bu sayede yönetici olarak bilgisayarda oturum açmış olacaksınız. Daha sonra denetim masasından userlara girerek kendi user ınız hakkında değişiklikler yapabilirsiniz.

 3. ahm3t Yanıtla

  Bu arada notebook-masaüstü hangisini kullanıyorsunuz bilgi verirseniz sorun çözümü için farklı yöntemler önerebilirim. Ayrıca nacizane bir tavsiyem olacaktır. Windows Vista işletim sistemi yerine Windows XP Professionel SP TR2 kurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Performansınızın ciddi derecede artış gösterdiğini farkedeceksiniz. Ayrıca Yakında çıkacak olan Vista SP1 paketinden sonra bazı programlar kullanılmayacak. Daha SP1 den sonra bile bazı programlar disable konuma geçiyorsa varın SP’, SP3.. çıktıktan sonra hangi programlar kullanılmaz hale gelecek ve Microsoftun tekeline iyiden iyiye girmiş olacağız.

  SP1 den sonra kullanılmayacak programlar:

  http://www.bilgisayar-destek.com/sp1-kuracaklar-dikkat/

 4. Servet Ercan Yanıtla

  Hp laptobum var. Vista. Hızlanması için msconfig yazarak tüm unsurları devre dışı bırakıp yeniden başlattım ancak parmak izimi ve parolamı tanımadı guestten de giremiyor. Format atmamam lazım 5 6 senelik emejklerim var içinde. Yardımcı olursanız çok sevinirim lütfen…

 5. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Servet Bey;

  Öncelikle birkaç yöntem sayacağım.Birincisi yukarıda yapılan yorumlardan ikincisini okumanızdır. Aynı yöntemi uygulayarak sorunuz çözebilirsiniz. Admin hesabı ile girdikten sonra farklı bir yönetici heabı oluşturup önceki oluşan hesabınızdaki tüm verileri bu yeni hesaba aktarabilirsiniz.

  Diğer yöntem ise Laptopunuzla beraber verilen bir Recovery (kurtarma) DVD si mevcut ise bununla birlikte bilgisayarınızı yeniden kurmayı deneyiniz. Recovery kısmı bilgisayarınızın Sabit diskindede bulunabilir. Hp Desktop lar için Recovery tuşu başlangıçta F10 du. Ekranınızın açılışında recovery ile ilgili bir unsur varsa belirtilen tuşa tıklayarak kurtarma işlemini başlatabilirsiniz.

  Birde Vista İşletim Sisteminde Bilgisayar açılışında F8 tuşuna bastığınızda Vista Recovery menüsü gelecektir. Bu adımı kullanarakta vista işletim sisteminizi eski haline geri getirebilirsiniz.

  Çözümler başarılı olmaz ise Hp Teknik Servisi ile irtibata geçiniz. 444 03 07

 6. ender Yanıtla

  slm benim hp de recovery başlıyor ama tam başında hata veriyor ve devam etmiyor acaba ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 7. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ender Bey;

  Öncelikle recovery işlemini nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Bir dvd yardımı ile mi yoksa hp notebook unuza ait yazılım ile mi? İkinci olarak verilen hata mesajı nedir bunu detaylandırmanız gerekmektedir.Bu bilgileri aktarırsanız daha sağlıklı çözümler üretebiliriz. Benim HP Desktoplardan bildiğim kadarı ile diskler C ve D olarak ikiye ayrılmış olup D dizini kilitli konumdadır ve recovery kısmı için ayrılmıştır. Bilgisayar başlangıcından F10 tuşu yardımı ile recovery başlatılır. Sorunuzu daha detaylandırınız lütfen.

 8. murat Yanıtla

  Merhaba HP marka laptop kullanıyorum ve pc de windows vista sistem yüklü.dün akşam pc yi açtım ekrana başlangıç onarma diye bir pencere geldi.pc sorunu gideremedi.ve pc e reset atmak zorunda kaldım.pc her açıldığında bu başlangıç onarma penceresi devamlı çıkıyor.ne yapmam gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim.

 9. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Murat Bey;

  Öncelikle bu ekran geldikten sonra windows ekranına geliyormusunuz yoksa sürekli aynı başlangıç sayfası ile mi karşılaşıyorsunuz. Eğer sürekli dos ekranındaki bu sorun giderme ekranı ile karşı karşıyasanız işletim sistemiz zarar görmüş olabilir sisteminizi elinizde bulunan DVD yada diskinizde bulunan recovery kısmı ile yeniden kurunuz. İkinci olarak bu hata iletisinden sonra windowsa giriş yapabiliyorsanız disk ile ilgili bir problem olabilir. Bilgisayarınızı güncel bir virüs tarama programı ile gözden geçiriniz.

  lÜTFEN SİTEMİZİN SAĞ KISMINDA YER ALAN REKLAMLARIMIZA TIKLAYINIZ…

 10. selçuk Yanıtla

  merhaba benim dell ınspırıon 1525 laptopım var bunda vısta yuklu ve cok sorun cıkartıuyor herseye sorun verıyo bıktım artık bu sorunlardan.bu yusden bılgısayarcınınn tekıne gıttım bana soledıgı sey ıse 50 mılyon ver xp yı yukleyeyıım dedı 50 mılyon verecek param olsa tamam dıcem ama yok ıste ogrencı halı
  sımdı ben gıttım xp cd si aldım ama ben vistayı kaldıramadım recovery tusu dıe bısey var heralde yada nasıl format atacagımı yazarsanız cok sevıncem lutfennnnn yardım edersenız sevırnım….heeyalandinlerim@windowslive.com selcuk_acar85@hotmail.com sımdıden tesekkur ederım

 11. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba;
  Öncelikle Notebook unuza ait xp driverlarını Bu adresten kontrol ediniz. Eğer Xp driverı mevcut değil ise kesinlikle vista işletim sistemini kaldırmayınız yoksa donanımlarınız XP kurduğunuzda çalışmaz. Bu durumda Vistayı yeniden yükleyiniz. İkinci durumda verdiğim adreste notebookunuza ait xp driverları mevcut ise öncelikle bu size ait olan driverları tek tek çekiniz ve bir diske veya notebookuuzdaki bir bölüme kopyalayınız. Daha sonra elinizdeki xp cd ile (kesinlikle bootable-boot edilebilir olmalı) kurulum yapınız. Bunun içinde notebookunuzun bios kısmına (f2-f11 olabilir ekrandaki bios yönergelerini izleyiniz) girip cd ile boot seçiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman xp cd si otomatik olarak çalışacaktır. İlk başlangıçta önyükleme için bir tuşa basmanız istenir. Herhangi bir tuşa bastıktan sonra kurulum aşamasına geçiniz. Xp driverlarını çektiğinizden ve tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olduktan sonra xp kurulumuna geçiniz.

  Ayrıca Xp Kurulum Anlatımını aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz.

  XP Kurulum

 12. murat Yanıtla

  kullanmakta olduğum beko ve üzerinde vista yüklü. fortmat atmam gerekti. sonrasında ise pc bir zaman sonra kendiliğinden kilitleniyor ve herhangibir işlem yapılamıyor. sadece geriye pc yi reselemek kalıyor. bu da çok sık oluyor. sice bunun çözümü var mıdır.

 13. murat Yanıtla

  beko dizüstü ve üzerinde vista yüklü daha önce bahsettiğim gibi format atmam gerekti sonrasınde pc kendiliğinden kilitleniyor ekran olduğu gibi kalıyor hiç bir şey yapamıyorum. sadece resetleyip tekrar başlıyorum yine aynı sorun meydana geliyor. bir de kapanmadan önce ekranın alt köşesin de ” Windows Kilidi ” altındada etkinleştiriliyor diye bir ibare geliyor siz ce bunun nedeni nedir. Şimdiden tşkler

 14. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Murat Bey;
  “Windows Kilidi” ibaresi windowsunuzu etkinleştirme adına çıkmış olabilir. İkinci olarak kilitlenme donanımsal bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Eksik sürücü yüklemesi bunun sebebi olabilir. Format attıktan sonra vista kurulumunu ne ile yaptınız. İkinci olarak notebookunuza ait recovery DVD si yada Notebookunuzun içerisinde recovery bölümü mevcut değilmi. Format atmanıza gerek kalmadan buralardan recovery yapabilirsiniz. Ayrıca Vistanın kurtarma konsolunu kullanarak durumu düzeltmeyi denemeliydiniz.

  Daha geniş destek için:
  Beko Hizmet Merkezi
  Bu adresi kullanabilirsiniz.

 15. mesutevren Yanıtla

  bu hafta sonu yeni bi sistem topladım öncelikle sistemi yazıyım.

  anakart Asus striker II formula
  ekran kartı palit 8800 GT sonic
  2*2 gb ram
  750 GB seagate HDD
  Q9300 işlemci

  ve windows Vista 64 home premium türkçe yükledim. fakat problemle karşılaşıyorum.
  bilgisayarı kapat veya yeniden başlat dediğimde bilgisayar normal kapanıyor fakat yeniden açtığımda direk vista ekranına gelemiyorum. sadece loading kısmı açılıor ve ekran gidiyor.
  tekrardan reset attığımda ise windowsu normal başlat, güvenli kipte başlat die hata ekranı geliyor windows kapatılmadığı için. ordan normal başlat dediğimde ancak açabiliyorum. ve bazende windows olası kapatılmadan kurtarıldı diye bi mesaj alıyorum. sizce sorun ne olabilir? bu arada bios update ide yaptım. son sürüm bios kullanıyorum.

  şimdiden teşekkürler

 16. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mesut Bey;

  Öncelikle yeni bilgisayarınızı güle güle kullanın:)

  Kullanmış olduğunuz işletim sistemi orjinal bir sürüm mü? Bilgisayarda bir check işlemi başlatınız.

  Başlat>Çalıştır>CMD açılan pencerede chkdsk c: yazıp entera basınız. Daha sonra hata devam ederse aşağıdaki komutları size uygunluk derecesine göre tekrar ediniz.

  Chkdsk komutları chkdsk c: /parametre

  /f
  Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.

  /r
  Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.

 17. mesutevren Yanıtla

  merhaba ahmet bey,
  teşekkür ederim.
  kullanmış olduğum işletim sisteminide orjinal aldım. kaydınıda yaptırdım. orjinallik konusunda bi sıkıntı yok. PSU da yeterli 700 W nerden kaynaklandığını çözemiyorum bi türlü.

 18. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mesut Bey;
  Yukarıda belirtilen çözümleri uyguladınız mı?
  Vista işletim Sistemi içerisinde bulunan recovery-kurtarma bölümünü çalıştırarak tekrar yükleme yapmayı deneyiniz. Donanımlarınızdan biri veya bir kaçı çakışma yapıyor veya arızalı olabilir. Donanımlarınıza ait güncel ve orjinal sürücülerin yüklendiğinden emin olunuz.

 19. Ozbur Yanıtla

  Merhaba,
  sayın Mesut bey işletim sistemini kurarken herhangi bi hatayla karşılaştınızmı ?,eğer karşılaşıp daha sonra devam ettiyseniz bi nevi işletim sisteminden kaynaklanabilir.işletim sistemini yeniden kurmayı deneyin eğerki sorun devam ederse donanımsal olduğunu söyleme ihtimalimiz daha fazla..sorun budur diye kestirip atmak zor doğrusu ama işletim sistemini yeniden kurduktan sonra ramlerden birini iptal edip öyle denemenizi tavsiye ederim…
  saygılar.

 20. Mehmet Çakıroğlu Yanıtla

  Vista dizüstü kullanıyorum.Merak ettiğim için kilit bölümüne girdim.Amacım parola koymak değildi, o nedenle çıkmak istedim, olmadı.Hiçbir parola yazmadan entere bastım ve tekrar açtığımda benden parola istedi.Deniyorum ama yazmadığım halde benden parola istiyor.Bu nedenle bilgisayarı açamıyorum.Bilgisayara öğretmen olarak çok yabancı değilim ama teknik konuları bilmiyorum.
  Yardım ederseniz sevinirim.

 21. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mehmet Bey;
  Bilgisayarınızın açılışında F8 yardımını kullanarak seçim menüsüne geliniz. “Güvenli Mod” ile bilgisayarınızı açınız. Karşınıza gelem kullanıcılardan “Administrator” kullanıcısı ile bilgisayarınızı açınız. Daha sonra denetim masasından kullanıcılar kısmına gelip kendi user ınıza tekrar şifre verip kaldırınız. Sorununuz muhtemelen çözülecektir.

 22. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mustafa Bey;
  Bilgisayara ekran gelmeden kastınız windows ekranı gelmeden önceki dos ekranına mı? Yoksa windows ekranı geldikten sonra bir kullanıcı karşılama ekranı gelip burada sorulan bir şifre mi istiyorsunuz?

  Birinci durum için şifrelemeyi bilgisayarınızın açılışında “BIOS” kısmına girerek yapılan şifrelemedir. Bu durumda bilgisayarınızın power tuşuna bastığınızda dos ekranı esnasında bir şifre sorar bu şifreyi yazmadan windowsa erişemezsiniz.

  İkinci durumda bilgisayarınız açılır ve dos ekranı geçer daha sonra işletim sisteni açılmaya hazır hale gelir fakat burada bir şifre sorar; “kullanıcı şifresié bu şifreyi girdikten sonra işletim sistemi tamamen açılır konuma gelir.

  Hangi durum için sorduğunuzu belirtirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.

 23. şegü akgün Yanıtla

  merhaba..ben HP pavilion divi 6000 bilgisyar kullanıyorum.diz üstü olan bilgisyarım yanlış bilmiyorsam hollandadan geldi ve windws vista ingilizce yüklü..ve bilgisyara ait bir cd yada dvd si yok.ve bazı dosyaları açamıyordum.sanırım ne yaptığımıda bilmiyorum bilgisayardan pek anlamam vede ingilizcede olunca bir hayli karıştırdım her halde şu an bilgisyarı açıyorum açılıyor sözüm ona ama ekran karanlık hiç bir hata uyarısı şurada dursun maus bile aktif olmuyor.ama bilgisayar açık…anlayacağınız kendi halinde ve hiç bir müdahale yapılamıyor..daha öncede bazı problemler çıkarmıştı ve HP servisine ulaştığımızda bu bizim bilgisayar ile ilgili bir yardımlarının olamayacağını söylediler…bilgisayarın türkiyede bir versiyon olmadığı içinn..bana yardımcı olabilirmisiniz…ne yapılabilir?teşekkürler

 24. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Şegü Akgün;
  Buradan size bir tavsiye veremeyeceğim. Çünkü bilgisayar bilginiz doğrultusunda yanlış adımlar atmanız muhtemeldir. HP teknik servisi olsun yada diğer teknik servisler olsun hiçbir zaman yazılım desteği sunmazlar. İşletim sistemi hataları sadece kullanıcıya aittir. HP teknik servisinden alacağıız destek donanımsal bazda olup yazılım anlamında ise sadece pratik bilgiler alabilirsiniz. Size Önerim İstanbul sınırları içerisindeyseniz bizimle Teknik Servis Hizmet sayfamızı okuyarak irtibata geçmenizdir. Size en iyi bu şekilde yardımcı olabiliriz. Çünkü Türkiye^de belki satışa sunulmamış bir ürün hakkında yardım istiyorsunuz. Karşılacağımız zorluklardan biriside sürücü (driver) sorunu olabilir. En kısa sürede bizimle irtibata geçiniz.

 25. BARAN Yanıtla

  merhaba..toshiba A210-1AP model markalı laptopu kullanmaktayım..sorunumsa pc nin kendini kitlemesi..bilmiyorum sıcaklardanmıama donanımsalda bi sorun olabilir sace sıcaklğın etkilemediği..kışın hiçbir zaman böle bir takılma sorunum olmamıştı..fakat az önce de dahil takılma problemim 2 haftada 3.kez tekrarladı..tam takılmadan önce ram i kontrol ediyodum ve windows kenar çubuğunda %60 kullanıldığını gördüm(2gb ramim var)..bu fazla gelince görev yöneticisinden baktım ve iexplore.exe nin neredeyse 100K yediğini gördüm açıklama olarak da internet explorer yazıodu..o anda ne download ne başka bişe yapmıodum sadece bikaç pc sitesi açıktı..ve arkasından takıldı ve hiç bişey yapamadım..ne görev yöneticisi ne mouse hiç bişe çalışmadı..bunun sebebi hakkında yorumunuz nedir

 26. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Baran Bey;
  Malumunuz sıcak havalarda bu tarz sorunlar oldukça fazla görünmektedir. Özellikle masaüstü bilgisayar kullanıcıları güç kaynağının aşırı ısı üretmesi yüzünden sizin yaşadığınıza benzer sıkıntılar yaşamaktadır. Fakat sizin sorununuz ısı ile alakadar olmayabilir. Öncelikle bu sitede yer alan programı kurunuz ve bilgisayarınızın cpu ısısını ölçünüz. Anormal değer var ise soğutma ileilgili sıkıntılar yaşıyorsunuz demektir. Fan üzerindeki çapaklar, toz birikmeleri, termal macun kayıpları içerideki hava sirkülasyonunu etkilediği için etkin bir soğutma sağlanmıyor olabilir. Bu durumları gözden geçiriniz. İkinci olarak güncel bir antivirüs ve trojan programı ile bilgisayarınız bir gözden geçiriniz. İşlemcinizi sürekli kullanan zararlı bir uygulama ısı artışına ve doğal olarak hataya neden oluyor olabilir. Üçünü olarak yazılımsal bir hata olabilir. İnternet Explorer ınızı Windows Bileşenlerinden silip baştan kurunuz. Dördüncü olarak windowsunuzu güncelleyiniz. Beşinci madde olarak ram lerinizi tek tek kullanarak test yapınız. Ram slot veya aygıtı arızalanmış olabilir. Size buradan önerebileceklerim bunlardır.Sorun çözümünde umarım faydası olur. Son olarakta Toshiba Forum sitesinden yardım alabilirsiniz.

 27. hilal Yanıtla

  slm ya ben pcyı yenı aldım dizüstü bı kac ay gectı msn cam acımında srun verıo ve msn kapanıo gecendede mavı bır ekran geldi hatada 0000000.. gbi nolar yazııoduve pc kılıtlendı ne acıldı ne kapandı bataryasını cıkarıp tekrar calıstırdım nrmal su anda ama tekrar olursa napcamı bilmiorum f

 28. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Hilal Hanım;
  Ekrana gelen hata kodunu tam olarak yazabilirseniz size daha faydalı çözümler sunabiliriz. Bilgisayarınızı güvenli mod ile başlatarak disklerinizde bir chkdsk işlemi başlatmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca güncel bir antivirüs tarayıcısı ile bir tarama işlemi başlatınız.

 29. mehmet zahid Yanıtla

  selam toshiba laptop hakkında bır problemım var vista kullanıyorum acılısta ”microsoft corporation” yazısı gelene kadar hersey cok guzel ılerlıyor ve yazı cıkıyor daha sonrasında oldugu gıbı kalıyor bır turlu devamında oturum acılmıyor ne yapmalıyım ıcınde onemlı dosyalarım var format atmamam yada dosyaları bır sekılde kurtarıp atmam gerkıyor

 30. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mehmet Bey;
  Bilgisayarınızı F8 tuşu ile güvenli modda açmayı deneyiniz. Bilgisayarınız açıldıktan sonra disklerde bir chkdsk işlemi başlatınız. Disk taraması bitince bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Ayrıca Vista Recovery’i başlatarak da sistemi kurtarma şansınız var. Bu konuda bizden de Teknik Servis Hizmeti alabilirsiniz.

 31. nebahat Yanıtla

  Selam Acer5105 vista dizüstü kullanıyorum. Windows Media Player açıkken bir anda kilitlendi bilgisayarı resetledim. Güvenli modda açıldı. Fakat ne yaptıysam normal modda açamıyorum. Sürekli güvenli modda açılıyor. Windosu normal konumda aç dediğimde bile. Disk denetleme de yaptım. Ancak sorun çözülmedi. Notebook’u aldığımda vista cdsi vermediler. Ben de maalesef recovery dvdsinin oluşturulması gerektiğini bu problemden sonra öğrendim. Elimde cd yok, bu problemi nasıl giderebilirim.

 32. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Nebahat Hanım;
  Bilgisayarınızı başlatırken F8 tuşuna basarak başlatınız. Başlangıç kısmında karşınıza gelen ekranda Vista Recovery mevcut ise bu menüyü kullanarak sisteminizi başlatınız. Yada yine F8 tuşu ile başlatıp güvenli mod ile sisteminizi başlatınız. Daha sonra sistem geri yüklemeyi kullanarak sisteminizi daha önceki bir zaman seçerek geri yükleme yapmayı deneyiniz. Aşağıda belirtilen adresten teknik servis ve bilgi alabilirsiniz.

  TPM TEKNOLOJİ

 33. yunus Yanıtla

  slm ben adanadan yunus biz pc yi alalı 5 ay olmuştur pc yi aldığımızda vistaydı arkadaş dedi vista karşık biz bunu xp yapalım yaptık sonra kullandık baya bir süre virüs girmişti formatladık sonra bir süre daha daha kullandık sonra galiba kardeşime biri msn den birşey yollamış içindede virüs varmış pc ye virüs bulaşmış çok iyi anlayan bir arkadaş baktı dedi bu pc nin orjinali vistaymış biz bunu xp den vistaya çevirelim çevirdik herşey güzel tamam ama her işimi görüuor ama arada bir kendiliğnden örneğin günde 4 defa kendiliğinden kapanıyo ekrana bir şey geliyo ufak bir yazı altında 4 madde 1. si güvenli mod 2. si ağ balantılarımla ilgili bir yazı 3.sünü hatırlamıyorum 4. windovsu normal olarak başlatın ben hep 4. süne enter lıyorum sonra kendiliğinden kapanıyo geri açılıyo tekrar arkadaşı çağırdım o anlamadı tekrar formatladık sorun geçer belki diye yine aynı sorunla karşılaşıyorum çok sinirleniyorum neden böyle yapıyor anlamıyorum xp kullanırken hiç böyle olmazdı vista yaptıktan sonra böyle oldu lütfen yardımcı olun şimdiden teşekekkürler

 34. gülşah Yanıtla

  parolamı unuttum nasıl sıfırlayabilirim bilgilerim kaybolmadan tek kullanıcılı yukarıda anlatmışsınız fakat administrator yok o yüzden açamıyorum toshiba A200 1 UB vista

 35. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Yunus Bey;
  Formatlama işlemini düzgün gerçekleştirmemiş olabilirsiniz. Elinizdeki ürün anladığım kadarıyla lisanslı bir ürün. Size Vista işletim sistemine dair herhangi bir dvd verildmi? Sorun olduğu zamanlarda tekrar kurulum yapabilmeniz için bir recovery DVD’si. Eğer elinizde böyle bir dvd varsa bununla birlikte sisteminizi baştan kurunuz. Buradan sorununuzu tespit etmek zor. Vista yüklemeden önce eğer elinizde DVD varsa tüm disklerinizi baştan formatlayıp kurulum yapınız. Eğer elinizde DVD yoksa diskinizden bir bölüm recovery için ayrılmışsa bu bölümden sistemi baştan kurmayı deneyiniz. En güzel çözüm yakın bir teknik servise başvurunuz.

 36. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gülşah Hanım;
  Bilgisayarınızı F8 tuşu yardımı ile güvenli modda açtığınız zaman karşınıza Administrator kullanıcı default olarak gelmelidir. Eğer gelmiyorsa bir sıfırlama disketi oluşturmalısınız. Bunun için aşağıdaki adresteki makaleyi okuyunuz. Bu işlemi farklı bir vista yüklü bilgisayarda yaptıktan sonra kendi bilgisayarınızda uygulayabilirsiniz.

  Parola sıfırlama disketi oluşturma

 37. ömer batuhan Yanıtla

  benim bilgisayarım xp bilgisayarı açarken oturum açma ekranı geliyo
  bilgisayar adını ve parola istiyo parolayı girmeden “tamam”a bastığınızda açılıyo bunu nasıl iptal ederim?
  yardım eder misiniz?

 38. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ömer Batuhan;
  Bahsettiğiniz durumu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip ediniz. Şifre ekranı veya karşılam ekranı gelmeden direkt açılma için. Örnek olarak bilgisayardaki kullanıcı adınız “Ömer Batuhan” olsun. Aşağıdaki yöntemleri izleyiniz.

  Başlat>Denetim Masası>Kullanıcı Hesapları>Kendi kullanıcınızın üzerine tıklayınız altta görünen>Parolamı kaldıra tıkladığınızda kullanmış olduğunuz parolayı yazıp alttaki parolamı kaldıra bastığınız zaman artık açılışta parola sormayacaktır.

 39. oğuzhan Yanıtla

  iyi günler ben vista kullanıyorum laptopta ve bilgisayarımı bazen kapatamıyorum..şarjı bittğinde ekran kararıyor makine çalışmaya devam ediyor bataryasını çıkartıp takmak zorunda kalıyorum..birde ekran koruyucusunu kaldırmama rağmen bilgisayarı bırakınca kendi kendine ekranı kararıyo ama makine çalışıyor..uyku moduda çalışmıyo..sanırım bilgisayarın bekleme uyku kapatma gibi modlarında sorun var..yardımcı olur musunuz??

 40. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Oğuzhan Bey;
  Öncelikle güç seçeneklerini kontrol ediniz. Bu seçeneklerde belirli sürelerde işlem yapılmadığı takdirde neler olacağı yazılmaktadır. Sanırım bu menüler ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaptığınız zaman sorun ortadan kalkacaktır. Aşağıdaki linkte yer alan anlatımları dikkatlice okuyunuz.

  Vista Güç Seçenekleri

 41. ismail Yanıtla

  slm benim acer şifre girdim sonrA şifreyi unuttum açamıyorum güvenli modda açılmıyo parola sıfırlama proğramı varmı veya onun gibi bişeyy

 42. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba İsmail Bey;
  Sorunuzu daha açık ve daha güzel bir Türkçe kullanarak sorarsanız yanıt alabilirsiniz. Baştan savma yapılan yorumlara cevap alamazsınız maalesef.

 43. gökhan Yanıtla

  İyi günler..Yaklaşık 2 ay önce Acer marka br laptop aldım.Bir haftadır laptopu açtığımda şöyle bir run dll hatası veriyo C:UsersACERAppDataLocalTempbyxVmmkl.dll modül bulunamadı diyor.Sistemin çalışmasında bir sorun yok.Ancak her açtığımda bu uyarıyı görmek sinirimi bozuyor.Ayrıca ilerde bi sorun çıkar mı?Ne yapmam gerekir? yardımcı olursanız çok sevinirim…

 44. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gökhan Bey;
  Aldığınız hata muhtemelen Acer bilgisayarınıza ait kurulan özel yazılımlar ile ilgili olabilir. Öncelikle yapmanız gereken şunlardır. Güncel bir virüs programı ile bilgisayarınız genel bir taramadan geçiriniz. Herhangi bir trojan veya virüs uygulamasının olmadığından emin olunuz. Daha sonra başlangıçta yer alan uygulamaları tek tek kapatarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız. (Başlat< Çalışır>msconfig>başlangıç kısmında yer alanları)hangi uygulamadan sonra bu hata yinelenmiyorsa o program ile ilgili bir sorun var demektir. Bunlaraı test ettikten sonra bu hatayı yine alıyorsanız Acer Teknik servisi ile temasa geçiniz.

  TPM Teknoloji

 45. gökhan Yanıtla

  Sayın Ahmet Bey önerilerinize uyarak belirttiğiniz adımları uyguladım ve sorunu MSServer öğesinde tespit ettim.Bu öğe için yanında yer alan bilgiler söyle: üretici:bilinmeyen komut:rundll32 exe….konum:HKCUSOFTVARE…
  Sizce ne yapmalıyım?Bu öğe önemli midir düzelltmeli miyim sorunu?Yoksa bu şekilde kullanayım mı?Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler…

 46. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gökhan Bey;
  Sisteminizi güncel bir güvenlik programı ile tarama yaptınız mı? Zararlı bir uygulamanın verdiği bir hata gibi görünmekle beraber açıkcası tam emin olamadım. Hata kodunu biraz araştırdığımda sistemdeki zararlı kodların verdirebileceği bir hata gibi geldi.

 47. gökhan Yanıtla

  Ahmet Bey, virüs programı olarak orijinal Norton 360 kullanıyorum.Sürekli taratıyorum bilgisayarı.Açıkçası şu an o uyarı çıkmadığı için pek kafama takmıyorum ama ilerde bi sorun çıkmasından endişeleniyorum.Siz ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 48. gökhan Yanıtla

  Ahmet Bey önerileriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Kendinize iyi bakın.iyi günler…

 49. Mehmet Yanıtla

  Vista icin , Microsoft un kendi download merkezinden Vista yi indirdim ve iso halinde dvd ime yazdiktan sonra dvd den bilgisayarima yukleme yaptim.
  hersey bittikten sonra Hos Geldiniz ekranindan sonra bir uyari almaktayim, ancak bir cozume ulasamadim.
  Uyari :
  “Yeniden Yukleme Islemini baslatmak icin bilgisayariniza Windows yukleme DVD si veya CD sini takin.”

  cozum oneriniz nedir ?
  Tesekkur ederim.

 50. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mehmet Bey;
  Microsoft yetkili kişilerine konuyu aktardım gelen cevabı sizinle paylaşıyorum:

  “Tam olarak hangi adresten indirdiniz. Sanırım indirdiğin rc1 sürümü eğer rc1 veya benzeri bir sürüm ise onların en son kurulum tarihi var ve onlar geçeli yaklaşık bir sene oluyor.Bu sebepten dolayı karşınıza gelen uyarıyı alıyor olabilirsiniz. ISO dosyasını tam olarak hangi adresten çektiğinizi bildirirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

 51. Mehmet Yanıtla

  microsoft un kendisine uye yazilimcilari icin acmis oldugu “My MSDN Subscription” sayfasina kendime ait kullanici adi ve sifrem ile girdigim ekranda gelen download center bolumunden indirdim.
  isim olarak vermek isterim tam adi =
  tr_windows_vista_x64_dvd_X12-61213.iso

  en guncel konusunda bilgi alabilirmiyim peki ?

 52. ferdi Yanıtla

  slm yaa ben dün yeni laptop aldım acer 5715z vista ama kablosuz modem airties rt210 a baglanamıyorum bi anlayan kişiye sordum ama bana modemin vista uyumlu olmadıgını söyledi böyle bişey var mı eğer varsa ne yapmam gerek laptopu vistadan xp ye cevirebilir miyim?

 53. ahm3t YazarYanıtla

  Mehmet Bey;
  Sorunuzu yetkili kişilere tekrar aktardım. Geri dönüş olması halinde bu haber başlığı altında görebilirsiniz. Sorunuz kısa sürede yanıtlanmaya çalışılacaktır.

 54. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ferdi Bey;
  Modeminiz vista uyumludur. Aşağıda belirtilen adresten modeminize ait tüm bilgi ve dökümanları görebilirsiniz. Ayrıca modem yazılımınızı güncellemenizi tavsiye ederim. Yaşadığınız bağlantı problemi farklı bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

  Airties RT-210 Kablosuz (Wireless) Adsl Modem Router

  Ayrıca kullanmış olduğunuz Acer Aspire 5715z Notebook’a ait xp sürücülerini aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz. Tavsiyem XP işletim sistemini kullanmanız olacaktır. Hem performans olarak artış olacaktır hemde değişik sorunlar ile karşılaşma riskiniz düşecektir. Kullanım alışkanlıkları açısından da XP işletim sistemi bana göre daha rahat, pratik ve sorunsuz.

  ACER ASPIRE 5715Z XP DRIVER DOWNLOAD

 55. gurkan Yanıtla

  merhaba, soruma acil yanıt alabilirsem çok sevinirim şimdiden teşükkür ederim. 3 gündür pc me vista ultimate kurmaya çalışıyorum fakat bırakın ultimate i herhangi bir vista bile kuramıyorum. dvd de hic bi problem yok boot edip normal kuruluma başlıyor fakat dosya genişletiliyor kısma gelince saatlerce bekletiyor. yaklaşık 30-40dk da kurulması gereken vistayi 7-8 saatte kuruyor. hadi kurmayı bırakın kurduktan sonrada masaüstüne sağ tıkliyim veya bişi yapmaya çalışayım kitlenip kalıyor ve kuruluma başlayıp kurulum bittikten sonraya kadar hdd in ışığı hiç sönmüyor direk yanıyor. mecbur restart etmek zorunda kalıyorum pc 20dk da açılıyor ve açıldıktan sonra tekrar hiçbir işlem yapamıyorum donuyor. bu arada sistemimi yazayım. P4 3.4GHz + 2gb ram + 256mb asus 9550 ekran kartı bukadar yeterli sanırım yardımlarınızı bekliyorum….

 56. Yetkili Yanıtla

  Gürkan selamlar,
  Aynı sorunu xp yüklerken ve kullanırkende yaşayacak mısın bence bunu bir test et. Eğer aynı sorun Xp’de de devam ederse hardiskinde bir sorun vardır. Devam etmesse P4’ten dolayı bir yavaşlama söz konusu olmuş olabilir.

 57. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gürkan Bey;
  Anlattıklarınızdan yola çıkarak bir iki yoruma varabildim.Öncelikle Vista işletim sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için gerekli donanıma sahip gibi görünüyorsunuz. Kullanmış olduğunuz DVD medyası lisanslı bir Vista mı? Lisanssız bir ürün kullanıyorsanız bu sorun çıkartabilir. Ayrıca DVD okuyucuların her DVD medyasını sağlıklı çalıştırmayacağınız unutmayınız. Örnek olarak bir DVD filmi sizin DVD okuyucunuz sağlıklı oynatmazken başka bir bilgisayardaki DVD okuyucu sağlıklı oynatabilir bunu gözardı etmeyiniz. Bu durumların dışında sizin yaşadığınız problem yüksek ihtimalle bilgisayarınız bulunan Hard Diskten kaynaklı bir durum. Çünkü DVD dosya aktarımını gerçekleştirmekte fakat HDD’niz bunu yazma ve sonrasındaki okuma işlemlerinde gecikmektedir. Harddiskinizi kontrol ediniz. Eğer herhangi bir ses geliyorsa (tıkır tıkır gibi sürekli bir ses) bazı bölümlerinde bad sektör dediğimiz bozuk kümler oluşmuş olabilir. Buda diskinizin okuma ve yazma hızını etkiler. Son olarak aşağıda Vista içn en düşük sistem listelenmiştir. İşlemcinizin ve anakartınızın burada belirtilen frekansı desteklediğinden emi olunuz.

  Windows Vista için Desteklenen En Düşük Sistem Gereksinimleri

 58. Yetkili Yanıtla

  Bir şey eklemek istiyorum Ahmet’in yorumuna. Vermiş olduğun en düşük sistem gereksinimi Vista Starter ve Vista Basic için geçerlidir. Diğer versiyonlar için 1GHz işlemci 1 gb ram, aero uyumlu ekran kartı gerekiyor. Kişisel bir not düşeyim. Microsoft firmasına yakın birsi olarak çift çekirdekli işlemci ve 2 gb ram tavsiye ederim. Çünkü oyunlardan hatırlayın. Bir en düşük sistem gereksinimleri vardır. Birde önerilen sitem gereksinimleri. En düşükte oynadığınız zaman oyundan pek tatmin olmazsanız.

 59. cuneyt Yanıtla

  bende dell 1525 var geldiğin de vista vardı ben buna xp kurdum ama şimdi recovery yapmak istiyorum… ayrıca ben recovery bölümünü dvd ye yaktım şu an hem dvd de hemde hdd var. ama ctrl+f11 tuşu ile recovery olduğunu okudum biryerden ama hiç bi sonuç alamadım bi yardımcı olursanız sevinirim

 60. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Cüneyt Bey;
  Bilgisayarınızın açılışında recovery tuşunu gösterir. Tam olarak hangisi olduğunu söyleyemem ama ekran yönergelerinizi takip ediniz. HDD nizdeki bölümden recovery yapamayabilirsiniz. Muhtemelen diski formatlayıp kurduğunuz için diskinizde recovery için ayrılan kısım çalışmayacaktır.

 61. cuneyt Yanıtla

  şimdi ben bu recovery hem hardiske hemde dvd ye kopyaladım sanırım bunun . bir proğramı varmış… tamda bilmiyorum ama nasıl olcağınıda anlattım… yardımlarınızı bekliyorumm

 62. ömür Yanıtla

  merhabalar. hp pavilion dv6000 serisi laptop kullanıyorum fakat başlangıçta çok bekliyorum.Hoşgeldinizin yanında dönen simge 30 tur filan atıyor. msconfig çalıştır yaptım bazı programları kaldırdım fakat hala aynı devam ediyor acaba başka ne yapabilirim. teşekkürler.

 63. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ömür;
  Hp bilgisayarınıza ait çalışan özel yazılımlar varsa bunları kontrol ediniz. Mesela Norton Antivirüs veya İnternet Security uygulaması, CD-DVD medya ile alakalı başlangıç yazılımları, ekran kartınız ile ilişkili programlar bu durumları kontrol ediniz. Ayrıca sisteminizdeki bellek durumu yetersiz kalıyor olabilir. İşletim sisteminiz ve donanımlarınız hakkında detaylı bilgi verirseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz.

 64. pink fairy Yanıtla

  HP pavillion dv6922et bilgisayarimin windows vista (home premium)recovery diskini olusturmaya calisirken “verify disc” kisminda hata veriyor, kurulum sonlanmiyor. 3 ayri dvd de denedim, hata vermeye devam etti. boyle bir sorunla daha once karsilasan oldu mu?

 65. gürkan Yanıtla

  ahmet bey daha önce verdiginiz cevaba yanıt yazamadım kusura bakmayın. dediginiz gibi bad sector olusmus hdd de o yüzden vista kurulumunda saatlerce bekliyormuşum. teşekkür ederim cevabınız için. yeni hdd aldım o dertten kurtuldum fakat şimdi de başka bi sorunum var bende herkes gibi vista da driver sorunları yaşadım neyseki çoğunu hallettim ama bir tek ses kartı kaldı. benim ses kartım creative sound blaster audigy2 6+1 bi tane driver buldum vista için kurdum çalışıyor fakat muzik ve videolar da subwoofer çalışmıyor. test ettim bütün kolonlar çalışıyor bağlantılarda da problem yok yani hoparlörleri sına dediğim zaman hepsinden ses geliyor ama neden muzik ve videolarda sub. çalışmıyor. bu konu başlığı altında farklı bi soru olabilir ama sonucta vista ile alakalı oldugu için yazdım. yardımcı olabilecek bi arkadaş varsa cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler…

 66. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Pink Fairy:
  Karşılaştığınız sorun disk doğrulama ile ilgili. Recovery DVD sini oluştururken hangi yazılımı kullanıyorsunuz. HP’ye ait özel bir yazılım mı? Ayrıca kullanmış olduğunuz DVD türünü değiştirip Recovery işlemini yapmayı tekrar deneyiniz. Mesela +,- gibi ifadeler yer alır DVD üzerinde. Sizin elinizdeki +R ise -R olan bir DVD Medya alarak işleminizi tekrar başlatınız.

 67. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gürkan Bey;
  Öncelikle diğer probleminizin çözümüne katkıda bulunabildiysek ne mutlu bizlere. Diğer sorunuza gelince ses kartınız ile ilgili. Bu durum eğer bilgisayarınızda herhangi bir codec yüklü ise olabilir, yada vistadan kaynaklı bir durum olabilir. Aynı ses kartını XP işletim sistemi üzerinde test etme imkanınız varsa; mesela arkadaşınız bilgisayarına takın ve kurun sorunsuz bir ses alıyorsanız öncelikle işletim sistemi sorunu mevcuttur ki driverlarını yükleseniz bile vista bazen değişik tepkiler verebiliyor.İkinci neden ise bilgisayarınız yüklü olan codecler varsa buna bağlı ekolayzır ayarlarından kaynaklı bir problem yaşıyor olabilirsiniz.

 68. pink fairy Yanıtla

  ahmet bey,
  ayni islemi DVD-R ile denedim, islem basariyla sonuclandi.yardimlariniz icin cok tesekkurler.

 69. pink fairy Yanıtla

  ahmet bey,

  ayni islemi DVD-R ile denedim, islem basariyla sonuclandi.yardimlariniz icin cok tesekkurler.

 70. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Pink Fairy;
  Sorununuzun çözümüne katkıda bulunabildiğimiz için mutluyuz. Tüm teknik sorunlarınız için sayfalarımızdaki “Yorum Yap” kısımlarına başvurunuz. En geç 12 saatlik zaman dilimlerinde sorularınız değerlendirilip doğru cevaplar verilmektedir. Siz değerli kullanıcılarımıza sizin vasıtanız ile bir kaç klime söylemek istiyorum. Sorularınızı lütfen özel mail yolunu kullanarak sormayınız. Sorularınızı sadece yorum bölümlerini kullanarak sorunuz. Aksi halde sorunuz yanıtsız bırakılacaktır. Bir de ufak bir ricamız var sizlerden. Gelirini kendi karşılayan ve birçok hizmeti ücretsiz veren ve birçok değerli bilgiyi yine size ücretsiz sunan sitemize; sayfalarımızda yer alan reklamlara bol bol tıklayarak🙂 bizlere destek olunuz. Tüm kullanıcılarımıza sevgi ve saygılarımızla duyurulur:) Ayrıca bu haber başlığı altına çok sorulan sorulardan birinin çözümüde eklenmiştir. Açılış şifresini unutma sorununu çözmek için yukarıda anlatılan Hiren’s BootCD anlatımını okuyunuz. Unutulan şifre problemine kesin çözüm sunulmaktadır. Hiren’s BootCD hakkındaki sorularınızda bu haber başlığı altından sorabilirsiniz. İlgi olması halinde CD içeriğinin kullanımı resimli olarak anlatılacaktır.

 71. gökhanK Yanıtla

  selamlar. bende ata hdd mevcuttu şimdi yeni sata hdd aldım fakat ikisini bir çalıştıramıyorum. bios ayarlarında sata diskle alakalı hiçbirşey mevcut değil.şimdi sata hdd e sistemi kurdum, sistemi açtığım zaman ata hdd i de görmek istiyorum. ata hdd in ide kablosunu bağladığım zaman direk eskisini açıyor yani yeni aldığım sata dan açmıyor. ne yaptıysam olmadı dedigim gibi bios da ayarı yok acaba bunun icin driver falanmı kurmak gerekli bios ta görmem için. bios ta görsem ayarlarını yapıcam ama gözükmüyor. anakartım MSI PM8M2-V

 72. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gökhan Bey;
  Öncelikle Bios ayarlarına girip sata disk seçeneğini aktif yapmalısınız. Eğer böyle bir menü bulamıyorum diyorsanız anakartınızın biosunu güncelleyiniz. Aşağıda yer alan adresten anakartınıza ait bios güncellemesini yapabilirsiniz.

  MSI PM8M2-V Bios Güncelleme Sayfası

 73. Metin Yanıtla

  Merhaba Degerli Arkadaslar
  Ben Almanya dan Metin. Bilgisayar teknikeriyim ve hayatimda vista kadar berbat bi yazilim görmedim. Sorun winload.exe ? Cok genis arastirmalar yaptim ama bende bu sorun donanimsal cikti. Yani BI laptopum var defalarca formatladim Vista-Xp-Linux ne denemedim ki hepsinde hata veriyor. En sonunda laptopun icini dagitip kamera kablosunu kesmek zorunda kaldim hata %50 düzeldi. BU defa da kurulum bitip bilgisayar kendini kapatip aciyor Pat bi hata msji. Yani sizin anlayacaginiz bu winload.exe hatasi cok basbelasi bir hata.Siz siz olun uzman olmayanlara pcnizi teslim etmeyin hele hele vista kullanicilari size diyorum.Simdi buna kesin cözüm ariyorum arkadaslar yorumlarinizi : http://www.forumalmanya.eniyiforum.net siteme bekliyorum.

 74. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Metin Bey;
  Öncelikle size geçmiş olsun diyoruz. Bence ne olursa olsun satıcınızla görüşmek, onlardan ücretli veya ücretsiz destek almak daha mantıklı ve yararlı olacaktır. Ama tabi şuanda artık çok geç ; ortada kesilen bir kablo var:). Metin bey yaşadığınız bu problemi “winload.exe” Microsoft Yetkililerine aktaracağım. Konu hakkında bize kısa sürede bilgi vereceklerdir. Kullanmış olduğunuz donanımın marka ve modeli hakkında, kullanmış olduğunuz işletim sistemi hakkında da biraz daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Bizde bu bilgiyi sizlerle bu safyadan paylaşacağız. Umarım bir çözüm bulabiliriz. (Çözüm tarihi Bayram tatili sonrasına sarkabilir)

  Ek:
  Metin Bey;
  Probleminiz donanımsal olup; arızalı donanım windows yüklemelerinizde sorun çıkartıyor. Kameranız sisteme tümleşik olduğundan yazılımın ilk kurulum aşamasında sistemi hatalı bir şekilde yüklüyor. Windows başlangıcında ve sonrasında bu hataları almanız muhtemeldir. Cİhazınızı yetkili servise götürmenizi, arızalı kameranızı değiştirmenizi öneriyoruz. Bu şekilde sorununuz çözülecektir.

 75. macs Yanıtla

  bende HP 6805et var bilgisayarda vista kurulu bilgisayarı yeniden başlat diyerek kapattığımda kapanıyor fakat tekrar açıldığında 1-5 saniye içinde otomatik olarak kapanıyor açma kapama düğmesine basınca açılıyor yine kapanıyor fişini çekip pilini çıkarıp takınca açılıyor neden böyle bir problem oldu nasıl çözebilirim

 76. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Macs;
  Sorun işletim sisteminizden kaynaklanıyor. Son zamanlarda yüklediğiniz programlar varmıdır , varsa nelerdir. Ayrıca bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs yazılımı mevcut mu? Son olarak sisteminizi geri bir tarihe recovery edip bilgisayarınızı çalıştırmayı tekrar deneyiniz.

 77. macs Yanıtla

  evet yaptım komple format cektim ama düzelmedi pilini söküp takınca düzeliyor virüs programı mevcut

 78. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Macs;
  Güç yönetimi ile alakalı bir durum olabilir. Yada pil ile ilgili sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızı test etmeden bu aşamadan sonra yardımcı olmamız zor gibi. Hp yetkili servisine giderek konu hakkında yardım alınız. Sorun Vista sisteminden XP sistemine geçiş aşamasından sonra ortaya çıktıysa yazılım kısmında sorun olabileceğini göz ardı etmeyiniz.

 79. yagmur arıf Yanıtla

  ben hp notebook kullanıyorum .işletim sistemim vista ve çöktü hp recovery de calışmadı icresinde yedekliydi hersey. cd im yoktu. bende xp ile formatladım ve tekrar actıgımda hdd 250 gb tan 130 a düştü . vista iken 120 gb lık ayrılan diskte hp recovery vardı . şimdi eski haline getirmem mümkün mü herhangi bi şekilde yada nası vista yapıcam tekrar?cok tesekkurler

 80. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Yağmur Arif;
  Öncelikel Hp sistemler Recovery için HDD içerisinde belirli miktar yeri gizli ve kilitli tuttar. Bu diski formatlamanız halinde disk boyutu aynen kalır fakat recovery içeriği kabolur. Diskinizin bu bölümünü görmek için bilgisayarım ikonuna sağ tıklama ile yönet konsoluna giriniz. Buradan “Disk Yönetimi” kısmına geliniz. Bu pencerede bilgisayarınızda bulunan sabit diskler ve bölümlemeleri yer alır. Recovery kısmına ait yeri silip baştan formatlayarak gerekli alana tekrar kavuşabilirsiniz. Eğer disk bölümünüz bu kısımda da görüntülenmiyor ise format aşamasında sizden disk seçimi istediği zaman bu pencerede de tüm diskler ve bölümler yer alır. ŞAyet bilgisayarınızda yedek almanızı gerektirecek birşey yoksa tüm diski formatlayıp biçimlendirmenizi baştan yapınız. Eğer yedekleriniz varsa sadece recovery için ayrılmış kısmı silip baştan biçimlendiriniz.

 81. emin sarı Yanıtla

  mrb acer 9302 vista yuklu laptop kullanıyorum. recovery yazılımı yuklu degil. yenı laptop. yuklu gelmemıs. yazılımını ınternetten bulamadım ne yazıkkı. harddıskte yuklu olan vıstayı yenıden kurmak ıstıyorum cunku bılgısayar yavasladı. bu konuda yardımcı olur sanız sevınırım. şimdiden tesekkürler. aeo. e mail adresime cevabı yollarsanız daha cok menun olurum

 82. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Emin Sarı;
  Size ürün ile beraber herhangi bir recovery DVD’si verildi mi? Eğer böyle bir DVD mevcut değilse Vista işletim sisteminin Recovery menüsünü kullanarak tekrar yükleme yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı F8 yardımı ile başlattığınız zaman bu menü karşınıza gelecektir.

 83. Geri bildirim: Jessie

 84. ayhan ataklı Yanıtla

  slm ben izmirden ayhan yeni bir pc aldım markası casper işlemcisi intel core 2 quad 6600 ve işletim sitemi windows vista ben bu pc yi 2. el olarak almıştım şimdi soruma gelecek olursak.pc her acışımda masa üstü gelince PROFİLİNİZ DOĞRU YÜKLENMEDİ GEÇİCİ PROFİLLE ACIL DI DİYE BİR HATA MESAJI GELİYO . VEDE devamında pc de yaptığınız değişiklikler pc kapanınca kaybolacak yazıyo bu sorun neyden kaynaklanıyo cvplarsanız sevinirim.

 85. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ayhan Ataklı;
  Öncelikle kendiniz yeni bir user-kullanıcı oluşturunuz. Bu kullanıcıyı administrator-yönetici olarak belirleyiniz. Daha sonra bilgisayarınız bu kullanıcı ile açınız. Daha sonra bilgisayarınızda varolan diğer profilleri siliniz. Sorun düzelecektir.

 86. Kadir ege Yanıtla

  slm ben kocaeliden kadir casper laptop la ilgili bi problemim var.bi elektrik kesintisinden sonra acmaya calıstım microsoft corporation yazısı gelince öyle kalıyor hiç ilerlemiyor.güvenli modda ve digerlerini denedim hepsinde bi bölümde donuyor.yani hic birinde acılmıyor.ne yapmam gerektigini söylerseniz cok sevincem.şimdiden tesekkür ediyorum.

 87. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Kadir Bey;
  Öncelikle durumu buradan tespit etmemiz zor. Burada görünen durum yazılımsal olarak görünmektedir. Öncelikle elinizde Vista Recovery DVD si bulunmaktaysa bu DVD ile sisteminiz recovery etmeyi deneyiniz. Yada bilgisayar açılışında F8 tuşunu kullanarak Vistanın kendi recovery konsolu kullanarak tekrar yükleme yapmayı deneyiniz. Eğer sisteminiz herhangi bir yanıt vermiyorsa sorun donanımsal tarafa geçmiş olur. Bu durumda elektrik kesintisinden dolayı diskinizde bad sector (hatalı, arızalanmış bölümler)dediğimiz bölümler oluşmuş olabilir. Bu durumda en yakın teknik servise başvurunuz. Teknik bilginiz yeterli değilse durumu düzeltemeyebilirsiniz. Bir diğer önerim ise bu işlemleri yaparken notebookunuzun pilini çıkartıp direkt fişe takarak yapınız. Eğer teknik bilginiz yeterli ise ve notebookunuzu açtığınızda garanti dışı kalmayacaksa öncelikler ram i söküp tekrar takınız. Daha sonra diskinizi çıkartıp farklı bir pcye aparat yardımı ile takıp diskinizi check ediniz. Size önereceklerim bundan ibaret.

 88. hasan Yanıtla

  windows vista home basıc kullanıyorum.internete girdiğim zaman fareyi bazen iki kez tıkladığım zaman ekran donuyor.Donmanın geçme süresi bazen 5-10 dakikayı buluyor.Bazende oturum kapanıp bilgisayar açılmıyor.Açılsada sabit disk hata veriyor.ctrl+alt
  deleteye basın, tekrar başlatın demesine rağmen bilgisayar açılmıyor.Daha öncede böyle problem olmuştu,servise götürdük.WİNDOWS VİSTA CD İSİNİ ALIP YÜKLEDİ İYİ OLDU AMA DAHA 2-3 HAFTA OLUYOR AMA AYNI SORUN TEKRAR ORTAYA ÇIKTI BUNUN İÇİN BU TÜR SORUNLARLA KARŞILAŞMAMAM İÇİN BİRÇÖZÜM ÖNERİSİ GÖNDERİRMİSİNİZ.EMAİL ADRESİME LÜTFEN …….

 89. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Hasan;
  İşletim sisteminiz ile donanımlarınız uygun çalışmıyor olabilir, ikincisi bu durum sadece internete girdiğiniz zaman oluyorsa bilgisayarınızda zararlı bir uygulama çalışıyor olabilir. Bilgisayarınızda bir virüs-trojan taraması yapınız. Ayrıca donma olduğu zaman “görev yöneticisi” ni açıp bellek durumunu kontrol ediniz. Sorunlu bir uygulama var mı?

 90. mümin Yanıtla

  Selam;
  Sayfanın yarısını okudum ve sorunuma dair bişey bulamadım.Diğer bilgisayarımın ki alalı 2 ay oluyor işletim sistemi vista.her zamanki gibi kapattım.Bir süre sonra acmaya calıstıgımda, 2008 Microsoft Corporation du sanırım,benzer bir yazı yla birlikte altındaki kücük boşluk doluyor.normalde en fazla 1.5-2dk süren şey yarım saat bile beklememe ragmen her defasında aynı yerde takılıyor.Alttaki çubuk doluyor fakat ondan sonra başka bir ekran gelmiyor sürekli döngü icinde.Bilgisayarı güvenli mod olarak yada bir önceki. mod olarak başlattıgımdada sorun aynı.disk lerimde kurtarabilecegim önemli şeyler yok ama format atmadanda kurtulabilirmiyiz bu olaydan.Şimdiden tşkler…

 91. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mümin;
  Öncelikle bu sorununuzun yazılımsal ve donanımsal sebebleri olabilir. Bunu buradan belirtmemiz zor.Size en azından fikir olması açısından çözümler vereceğim. Öncelikle yazılımsal kısmını ele alacak olursak problem yaptığınız bir program veya buna benzer bir uygulama yüzünden başlatılamıyor olabilir. Bu durumu test etmek için yüklemiş olduğunuz en son yazılımı kaldırın. İkinci olarak msconfig ayarlarınıza gelerek başlangıçtaki çalışan tüm uygulamaları devre dışı bırakınız. Bilgisayarınız bu adımdan sonra sağlıklı açılmaya başlarsa sorun yazılımsal olup msconfig deki uygulamalrı tek tek aktif hale getirerek sisteminizi yeniden başlatınız. Hangi uygulamada sorun ile karşılaşırsanız o uygulamayı silip yeniden kurunuz.

  Donanımsal sorun ise disk veya ram kaynaklıdır. Bu durumu aşmak için diskinizi check etmeniz gerekmektedir. Disk üzerinde bir bölümde bad sektör oluşmuş olabilir. Bu durumu format atmadan düzeltemeyebilirsiniz. Bir başka sorun ise cihaz arızaları mevcut olabilir. Satıcınız ile görüşmeniz gerekir bu durumda da.

  Size önerebileceklerim buradan bunlardır.

 92. mümin Yanıtla

  Tekrardan merhaba;
  Öncelikle verdiginiz hızlı cvp lardan dolayı tşkler.Pc ye format atarak sorunu çözebildim ama şimdi şöyle bir düşüncem var.Pc vista benim.Ve xp ye tercih ederim.Nezamandır şunu xp cevirsem diye düşünüyordum.Yarın hafta sonu olması nedeniyle cevirmeye calısıcam.Ama nasıl yapılır tam olarak bilmiyorum açıkçası.Normal xp formatı ve vista formatını biliyorum ama vista dan xp ye cevirirken aynı olurmu bilmiyorum.Bu konuda yardımınızı bekliyorum…
  (sitede boyle bir başlık bulamadım o yüzden buraya yazdım)

 93. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mümin;
  Öncelikle format işlemine başlamadan önce sisteminize ait güncel XP sürücülerini internetten indiriniz. Daha sonra yedeklemenizi yapın. Bundan sonra size gerekli olan Bootable bir Windows XP CD’si olacaktır. Bilgisayarınızı bu CD ile başlattıktan sonra diğer adımlar normal xp kurulumu gibidir; hiçbir fark yoktur.

 94. Gökhan Yanıtla

  iyigünler bende hp pavlion dv6630et laptopum var bilgisayar açılırken sürekli olarak disk gözden geçirmesi yapıyor ama herhangi bir sorun bulmuyor disk gözden geçirmesini nasıl kapatabilirim ve bilgisayar açılırken windows açıldıktan sonra ekran kararıyor yaklaşık 1-2 dk. bekledikten sonra masa üstü geliyor yardımlarınızı bekliyorum bilgisayara recoveriyde fabrika ayarlarına geri döndürdüm fakat sorun hala geçmedi işletim sistemim vista prenium

 95. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gökhan;
  Bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı varsa bir tarama yapınız. Daha sonra disk birleştirme işlemini gerçekleştiriniz. Zamanlanmış görevleriniz varsa bunları kapatınız. Hizmetlerden zamanlanmış görevleri durdurunuz. Üçüncü parti yazımılardan kaynaklanan bir tarama problemi olabilir. System Mechanic gibi programlar bu şekilde bir görev zamanlaması yapmış olabilirler. Sisteminizde bu ve benzeri bakım-onarım programları yüklüyse zamanlama durumunu kontrol ediniz. Ayrıca araştırma yaptım biraz karşıma şu şekilde bir çözümde geldi. Elektrik beslemelerinden olan hatalar sisteminizi etkileyebiliyor ve diskleriniz hata algılayıp tarama yapabiliyor. Bilgisayarınızda kullanılan elektrik prizlerinin toprak beslemelerinin sağlıklı olup olmadığını kontrol ediniz.

 96. yaksm Yanıtla

  Merhaba Gökhan Bey Bilgisayarınızı her açtığınızda “disk gözden geçirme” (chkdsk) çalışıyorsa ve işlemi bitirmenize rağmen sonraki açılışta tekrar disk gözden geçirmesi yapılıyor ise bunu sonlandırmanın bir yolu var.

  Öncelikle başlattan/çalıştır’a geliyoruz ve kutucuğa chkntfs /x c: yazıp entera basıyoruz. (eğer d:, e:, sürücüleriniz disk gözden geçirme yapıyorsa harfi ona göre belirleyiniz. Yani chkntfs /x d:, chkntfs /x e:.. de olabilir.)

  başlat/çalıştır a gir…regedit yaz… ve şu adımları izle…

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession Manager

  bu anahtardaki “bootexecute” girdisini bul; değiştir de ve içindeki herşeyi silip bit metin belgesine at..orda kalsınlar, belli olmaz..belki ihtiyaç olur
  ordaki herşeyi temizlersen başlangıçta zamanlanmış görev kalmaz, sorununun hallolmuş olması lazım..kolay gelsin

 97. sinan Yanıtla

  merhaba bilgisayarı açtığımda bazen DVD ROM gözükmüyor ve bilgisayarımda bilinmeyen dört sürücü var bunlar bıos ta gözüküyo DVD gözükmüyo çaresi varsa GS_ATES_1027@hotmail.com a mail gönderirsen sevinirim

 98. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Sinan;
  Öncelikle donanımlar arasında yüklenmeyen aygıtların sürücülerini bulup yüklemen sorunu çözecektir. Ayrıca kullanmış olduğunuz kabloları kontrol ediniz. Kullanmış olduğunuz DVD-ROM IDE girişi kullanıyorsa 80 pinlik kablo deneyiniz. Son ihtimal ise DVD-ROM aygıtında teknik bir hata mevcuttur. Bu durumda satıcınız ile görüşünüz.

 99. Duran Yanıtla

  merhaba . benim hp compaq presario CQ50 laptop um var . alalı 2 ay anca oldu orjinal vista yüklü idi fakat ben vistayı sevmiyordum kendim xp yükledim. sonra xp hata vermeye başladı format attım . sonra recovery den vistayı tekrar kurmaya çalıştım fakat kuramadım. sonra arkadaşımdan arçelik in verdiği vista cdsi ile vistayı kurdum . Fakat ürün anahtarı etkinleştirmesini benim ürün kodumla yapamıyorum. İlk baştaki orjinal vistayı nasıl yüklerim yazrdımcı olursanız sevinirim. Lütfen çok ihtiyazım var. cevabını mail adresime gönderirseniz sevinirim. iyi akşamlar…

 100. duran Yanıtla

  ben soruma cevap alamadım ama eğer ilgilenirseniz sevinirim. lütfen çok ihtiyacım var . . .

 101. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Duran;
  Öncelikle ürün ile gelen bir recovery DVD’si ile neden kurulum yapamadınız. Aldığınız hata kodu nedir. Ayrıca XP kurarken disk üzerindeki tüm bölümleri mi formatladınız? (Recovery için ayrılmış yaklaşık 4GB olan bölüm de dahil). Arkadaşınızdan aldığını DVD ile ürün etkinleştirmesi yapamayabilirsiniz. Çünkü bu numara ile daha önce bir etkinleştirme yapılmış olmasıdır. Bu durumu ancak Microsoft’u arayarak yapabilirsiniz. Yetkili kişiye bilgisayarınızı formatladığınızı ilk söylemeniz yeterlidir. Ya da bunun bir şirket bilgisayarı olduğunu ve yeniden kurmanız gerektiğini belirtiniz. İlk vistayı elinizdeki recovery DVD sinden kurmanız için aldığınız hata iletisini bizimle paylaşınız.

 102. Sinan K Yanıtla

  merhaba.Vista home premium kullanıorm. 3 ay oldu alalı.onceden hızlı bı sekılde acılıodu sımdı pc her acıldıgında bu ” _” imlec yanıp sonuyor bayagı bı beklıo ve ondan sonra cıkan mıcrosoft corporatıon yazısında hıc bı hareket olmuo cok az gozukuor rengı tam cıkmıor .Acılırken cok beklıorm neden oldugunu anlamadım virüs taramaları yaptım ama hıc bı vırus yok .sayfanın nerdeyse tamamını okudum benzer sorunlar vr ama bnmde aynı seylerı yapmam sonucunda hallolur mu acaba ? LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİMM.

 103. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Sinan K;
  Öncelikle bu durum Windows işletim sistemlerinde kullanıma bağlı olarak gelişen doğal bir durumdur. Hiçbir windows işletim sistemi ilk gün gösterdiği performansı göstermez. Bunun nedeni yüklenen programlar, program kaldırılmasından sonra kalan artık dosyalar, diskin doluluk oranı, diskinize internet vasıtası ile bulaşan zararlı kodların sisteminizi yavaşlatması (spyware, malware, trojan gibi), başlangıçta çalışan programların fazlalığı nedeni ile sisteminizin uzun sürede boot etmesi. Bu gibi sebeplerden ötürü yavaşlama olur. Ayrıca sizin kullandığınız Microsoft Vista işletim sistemi genel manada yüksek donanım konfigürasyonu istemektedir. Donanım bileşenleriniz hakkında bilgi verirseniz bu duruma göre cevap verebilirim.

  İkinci olarak bazı servisleri durdurarak, görüntü efektlerini kapatarak, disk birleştirme işlemi yaparak, msconfig menüsünü kullanarak başlangıçtaki programların gereksiz olanlarını kapatarak bu boot süresini kısaltabilirsiniz.

 104. aykut Yanıtla

  iyi günler yeni aldığım laptopda bilgisayarı actıgımda microsoft corporation ekranında takılıyor f8 yapıp bilinen en son yapılandırma ayarlarında açtığımda da aynısını yapıyor ne yapmam gerkıyor yardımcı olurmusnuz teşekürler

 105. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Aykut;
  Öncelikle elinizde varsa vista dvdsi takıp vistanın onarma sihirbazını kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. Sisteminizde oluşan bir hatadan dolayı sistem boot edilemiyor sanırım. Disk üzerinde yapılacak check işlemleri sorunu ortadan kaldıracaktır.

 106. çağrı Yanıtla

  meraba benim pcim açılıyo sonra ltfen bekleyin diyo günceleştirmeler yapılıyo diyo sonra açılıyo ve 3 dk donuyo ama ltfen bekleyin diyo günceleştirmeler yapılıyo demezse hiç donmuyo napmam lazım?

 107. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Çağrı;
  Bilgisayarınız açıldıktan sonra otomatik güncelleştirmelerinizi kapatınız. Manuel olarak update işlemini yapınız. Sorununuz yine devam ederse elinizdeki vista dvdsi ile sisteminizi başlatıp disk kurtarma işlemlerini yapınız.

 108. Kursad Yanıtla

  Merhaba.Acer marka laptop kullanıyorum.Başta sistem diski oluşturacağımı bilmiyordum.Sistemim 6 truva atı ve trojan yüzünden iyice yavaşlayınca önce uygulamalar ve sürücüler yedeği diski oluşturdum ve sonra fabrika ayarlarına geri döndüm.döndükten sonra vista dvd lerini acer recovery manager den oluşturdum.şimdi merak ettiğim yüklü olan güncellemeler gitmiş mi oluyor?Sürücüleri güncellemem gerekir mi(güncelliyeceksem dvd den mi güncellemeliyim?)? vista SP1 silinmiş onu nasıl yüklemem gerekli?Biraz çok oldu ama win32.exe deki trojanlar galiba silinmemiş,güvenli modda nasıl silerim,anlata bilir misiniz?
  Şimdiden çok teşekkürler!!!

 109. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Kursad;
  Fabrika ayarlarına döndüğünüz zaman sisteminizde herhangi bir trojan kalmamalıdır. Öncelikle sisteminizde trojan veya buna benzer zararlı kodların olmadığından emin olunuz. Belki almışolduğunuz yedekleme dosyalarının birinde zararlı uygulama bulunuyor olabilir. Sisteminizi fabrika ayarlarına geri döndürmek demek şu anlama geiyor.Sistemi ilk açtığınızda nasılsa yine bu durumda olacaktır. Yani SP1 yüklü değilse yine yüklü değil olarak gelecektir. Ama Acer Notebookunuza yüklü program, uygulama ve sürücüler sağlıklı bir şekilde duruyordur merak etmeyin.

  Aşağıdaki adresten Windows Vista SP1 Tüm Dillerde Tek Başına Yükleme Paketini indirebilirsiniz.

  Windows Vista SP1 indir (Tüm Diller İçin)

 110. ACİLLLLLL Yanıtla

  arkadşlar lütfen acil bi cevap verin bilgisayarımda vista işletim sistemi yüklü ve bilgisayarımın markası msı arkadaşlar bilgisaayarı açarken bootmgr dosyası eksik dio (ekran kapkara ve bu yazı sürekli yanıp söner bir halde ) ne yapmam gerekir arkaşlar bilgisayarı güvenli moddan açamıyorum …hiç bi şey yapamıyorum üstelik içinde 1 senelik oluşturduğum çok önemli verilerim var arkaşlar format atmadan bu işi nasıl halledebilirim YARDIMLARINIZI BEKLİYORUMMMMMMMMMMMMM…….

 111. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba ACİLLLLLL;
  Sisteminizi elinizdeki Vista DVD’si ile açınız. Açılan menüde sol alt kısımda yer alan Repair your computer kısmına tıklayınız. Daha sonra açılan pencerede Startup Repair kısmına tıklayarak sisteminizi onarabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra yüksek ihtimalle sorununuz çözülecektir. İŞlem sonrası herhangi bir data kaybınız olmayacaktır.

  Ayrıca aşağıdaki haberide incelemeniz faydalı olacaktır.

  Vista bootmgr hatasını düzeltmek için

 112. ACİLLLLLL Yanıtla

  vista cd si olmadan bootmgr dosyasını bootcd sine bootlayarak yapabilirmiyiz yani cd ye öyle bi yazdıracam ki cd yi bilgisayara takınca boot atacak ve o eksik dosyayı tekrar kopyalaya cak ve sorun giderilecek işte bunu yapabilecek arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum….

 113. sümyra Yanıtla

  iyi günler ben vista kullanıyorum bilgisayarıma bir parola girmiştim parolamı iyi bildiğime inanıyorum açılış ekranına parolamı ğirdiğimde yanlış diyor bunun ne önerirsiniz

 114. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba ACİLLLLL;
  Bu şekil bir şeyi yapmak mümkün belki ama bu kadar kasmaya gerek yok. Size dediklerimi yapın yeterli olacaktır. Zaten her hali hazırda elinizin altında bir vista DVD’si bulunması gerekmektedir. Herhangi bir sistem çökmesi durumunda faydası olur.

 115. ender Yanıtla

  merhaba vista kulanıyorum benim sorunum interneten bir şeyler indirdim zaman bilgisayar yeniden başlatıyor birde bilgisayarda olan porgramları kurmak istedim zaman kurmuyor yeniden başlatıyor yardımlarınız çok acil bekliyorum visat da sorun yaşıyorum saygılar

 116. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Sümyra;
  Sorunuzun cevabı için haberimizde yer alan Hiren’s BootCD kısmını dikkatlice okuyup anlatılanları yaparsanız sorununuz düzelecektir.

 117. ACİLLLLLL Yanıtla

  saol kardeş sorun giderildi . ama msı vista dvd sine taktığımda dediğin bu ekran gelmedi( msı markasından ötürü olsa gerk )default dedim ve format yiyince düzeldi
  SAOL KARDEŞ TEŞEKKÜRLER…………….

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba ACİLLLLL;
   Elinizdeki MSI DVD si otomatik recovery işlemi yapıyor olduğu için Vista DVD menüsü karşınıza gelmeyebilir. Her sorunda format işlemine başvurmayınız. Sisteminizi kurup sizin için gerekli olan yazılımları kurduktan sonra tavsiyem sisteminizin ghost ile yedeğini almanız olacaktır. İlginiz için teşekkürler.

 118. Erdem Yanıtla

  merhabalar.
  dün xp yuklu bilgisayarıma vista yuklemek istedim, önce upgrade ederek yüklemeye başladım olağan biçimde devam eden kurulum son otamatik kapanma açılma kısmından sonra yenidebn başlayıp olağan vista açılış hareketlerini yaparken sistem vista daha açılmadan kilitlendi, ardından upgrade çok da önemli değil nasılsa yedek dosyalarımı aldım diyerek (yedeklerim başka dvd ve hardisklerde mevcut) bu sferede bilgisayarı cd den boot edip formatlama yöntemiyle kurmak istedim, formatı attım (c: surucusune)ve kurulumu başlattım hersey yolunda gitti ve yine son açılıp kapanmadan sonra vista başlamadan (vistanın xp veya 98 ekranı gibi altta loading anlamına gelen açılışta harektli çubuk çıktığı bölümü kastediyorum) orada yine kilitlendi. bir ara çok bekleyerek devam edrmi dedim olmadı, recovery ve repair kısımlarını hatta bellek taramalarından bile geçirdim bilg. ama kurulum aynı yerde donuyor kilitleniyor. yeniden başlatmak reset atmak F8 menuden olagan guvenlı kip vs tum baslatmalarda aynı sey crkdisk.dll kımına geldiğinde dondugunu farkettim yuklemeyi gunluk dosyası işlerken (chkdisk değil eminim) vistanın bir dllsi. bu tum denemelerimde aynı
  ultimate,home , home premıum, business butun bu surumlerde denedim laptop a kurulum için uygunluğu denetledim hiç bir şekilde sorun çıkmadı (xp de iken vista uyumluluğunu tüm versiyonlar için denedim yani).

  en önemlisi acaba bilgisayara hiç bir dış unsur bağlı olmadığı halde (usb, flash disk) gibi wireless kartımın acık olması etkilemiş olabilirmi kurulumu?
  yardım edersenız sevinirim

 119. Erdem Yanıtla

  bu arada kurulum yapmak istediğim boot dvd sp1 yüklü vista tüm sürümlerini içeren bir boot dvd si. legal bir dağıtımdır (OEM-DVD)

 120. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Erdem Bey;
  Sorunuz microsoft yetkili kişilerine aktarılmıştır. Gelecek yanıtı sizinle bu haber başlığı altından paylaşacağız.

  Kendi araştırmalarımın sonucunda sorunun donanımsal olduğu kanısına vardım. Diskinizde taşınamaz veriler olabilir ya da bad sectör dediğimiz hatalı bölümler olabilir. XP işletim sistemi ile Vista işletim sisteminin dosya büyüklükleri ve ihtiyaç duyduğu disk alanları birbirinden farklı olduğu için Vista kurulurken dosya yazma kısımları varolabilecek bu bozuk kümelere denk gelmiş olabilir.Sisteminiz bu yüzden başlatılamıyor olabilir. Ayrıca kullanmış olduğunuz donanımlar hakkında bize biraz daha detay verebilirmisiniz? Kullandığınız disk, ekran kartı, ram (frekansları), işlemci gibi.

 121. Erdem Yanıtla

  donanım olarak 2.0 ghz centrino işelmciye sahip 2GB ram 80 GB harddısk 128 Ati ekrn kartına sahip bir Toshiba Tecra A40(e) Laptop kullanıyorum. sorunumun asıl kaynagının bad sector olduğu kanısında değilim ve harddiskimi gerekli testlerden geçirerek bad sector oluşmadığını biliyorum. tüm denemelerime rağmen CRCDSK.SYS adlı dosyada kilitlenme oluyor. Hatta bununla ilgili olarak internette bazı sayfalarda SPTD.SYS adlı dosyayı silerek yüklemeye devam edebileciğimi ima eden forumlarla da karşılaştım ancak söz konusu dosyayı tüm bilgisayarda aramama rağmen (orjinalinde windows/sytem32/drivers dizininde oluyormuş) bulamadım. halen istediğim sağlıklı bir bilgiye microsoft sistelerinden de ulaşamadım , upgrade sürümünden kaynaklanıyor diye düşündükten sonra Clean yüklemeyide denedim aynı noktada aynı hata ile karşılaşıyorum. bunun dışında bios sürümüm, ekran kartım vs upgrade etmeden öncede update idi. Cleande tabiki sadece bios update kalıyor biliyorum ancak donanımsal bir çakışma vs olabilirmi. özellikle Ram frekanslarından bahsetmişsiniz bu beni düşündürdü. ram sökerek işlemlere devam edebilirmiyim? 1gb ile yükleme yapsam sonra diğer rami taksam bi sorunla karşılaşırmıyım. yükleme esnasında yapabilip uygulayabileceğim başka önerileriniz varmı? öneri ve görüşlerinizi paylaşırsanız svinirim…
  ilginize teşekkür ederim.

  saygılarımla

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Erdem Bey;
   Öncelikle geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. İşlerimizin sıkışıklığı nedeniyle sorulara geç dönmek zorunda kalıyoruz. Şimdi sorununuz hakkında size ancak bir iki öneride bulunabilirim. Yorumunuzda kullanmış olduğunuz Vista DVD’sinin orjinal legal bir sürüm olduğundan emin olunuz. Crack diye tabir edilen medyalar ile kurulum yapıldığında bu hataların ortaya çıktığı görülmüştür. Birde sizden bir bilgi daha almak istiyorum. Vista kurarken problem yaşandığı ve kurulumun tamamlanmadığı kesin. Durumu birde XP işletim sisteminiz tekrar kurarak deneyiniz. XP kurulumu sorunsuz tamamlanıyor mu? XP kurulumundada alcağınız hatalar donanımsal bir sorun olduğuna işarettir.Eğer XP işletim sistemi sorunsuz (baştan formatlanarak ve ntfs biçiminde) kuruluyorsa yoğunluğumuzu Vista işletim sistemi üzerine kuracağız. Şimdi gelelim size tavsiyelerimize.

   1- Kurulumu yaptığınız medyayı değiştiriniz DVD medya ve DVD okuyucu. DVD okunamıyor veya DVD niz okuyamıyor olabilir.
   2- Bios’unuza girip “boot sector virus” seçeneğini “disable” konuma getiriniz.
   3- Bios upgrade işlemini yapınız.
   4- Kullanmış olduğunuz RAM’lerden biri arızalı olabilir. Ram frekanslarının birbiri ile uyumlu olduğundan emin olunuz ve kurulumu tek RAM kullanarak yapınız. Hata alırsanız diğer RAM ile kurulum yapınız. Tüm RAM lerde hata alırsanız ram ile ilgili kısmı geçebiliriz. Sorunu farklı yerde aramalıyız.
   5- XP işletim sisteminizdeki dosya biçimi nedir FAT – NTFS ?

   Şimdilik bu kadar bilgi verebiliyoruz. Uygulamaları yapıp dönüş yaparsanız sevinirim. Kendi araştırmalarım ve soruşturmalarım neticesinde net bir cevaba ulaşabilmiş değilim. Net cevap bulana kadar devam edeceğiz:)

 122. şerife Yanıtla

  Merhaba,
  Msn’imi açtığımda bilgisayarım kendi kendine takılıp kitleniyor. Görüntü arama yaparken de Webcam açık ama herhangi bir görüntü görüntü görünmüyor.Bilgisayarımda virüs taraması yaptım ve herhangi bir sorun yok.Bununla ilgili ne yapabilirim.

 123. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Şerife;
  Farklı MSN sürümlerini deneyiniz. Ayrıca MSN için varolan eklentileri kurmayınız. Discovery MSN yada farklı bir eklenti kurmayınız. Bu tip eklentiler bağlantı problemlerine neden olabilir. Alternatif olarak webmsn uygulamasını deneyiniz.

 124. Ece Yanıtla

  Merhabalar,bir sorunum var bilgisayarım kendini kapatıp açıyor masaüstü ekranına gelemiyor bilgisayarımı yönetemiyorum kendini yeniden başlatıp duruyor.Güvenli modda açmayı kurmayı deneyecekken klavye komutlarını almadığını farkettim klavyeden f8 yapıyorum yada format işlemi için tab tusuna del tusuna basıyorum ama komutları almıyor klavye calısıyor ama bilgsayarda devredısı kalmıs durumda lütfen yardımcı olun kalakaldım hicbirsey yapamıyorum cevabınızı dörtgözle bekliyorum..Tesekkürler…

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ece;
   Kullanmış olduğunuz işletim sistemi nedir? Sorununuzu tam olarak anlayamadım açıkcası. Bu problem neden ötürü gerçekleşti? En güzel çözüm bootable bir işletim sistemi bulup sisteminizi baştan kurmak olacaktır.

 125. Murat Yanıtla

  toshiba laptopum var ürün kurtarma cd sini takıp format attım kuruluma geçtiğinde lütfen bekleyin yazızı çıkıyor yaklaşık 1 saat beklememe rağmen hala aynı yazı var ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

 126. seda Yanıtla

  merhaba. vista işletim sistemini kullanıyorum kullanıcı parolamı unuttum ve söylediğiniz gibi bir flash belleğe sıfırlama diski oluşturdum ve laptoba takıp parola sıfırlama seceneğine geldiğimde parolayı yazdıktan sonra “sihirbaz bu kullanıcı hesabının parolasını oluşturmaya çalışırken hata oluştu” diye bir hata veriyor. güvenli modda girdiğimde administratör olmadığından başka kullanıcı alanından giremiorum. ne yapmam gerekiyor. bilgileriniz için teşekkür ederim..

 127. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Murat;
  Kullanmış olduğunuz CD içeriğinde problem olabilir. Okuma sıkıntısı çekiyor olabilir. Ayrıca Notebookunuzda recovery için ayrılan bölüm varmıydı? Eğer bu bölümü de formatladıysanız maalesef recovery işleminiz gerçekleşmez. Daha detaylı bilgi için toshiba yetkili servislerinden bilgi alınız.

 128. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Seda;
  Sorununuz için haberimizde bahsedilen Hiren’s BootCD kısmını okuyunuz. Bu CD’yi kullanarak varolan password-şifreleri sıfırlamanız mümkündür.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Seda;
   Size o bilgiyi verenler sanırım bu işi bilmiyorlar. Size tavsiyem en yakın noktadaki teknik servise başvurmanız. Mümkünse cihazınızın yetkili servisine ücretli olarak başvurunuz.

 129. recep Yanıtla

  merhabalar ben recep,
  ben lap top’ı sistem kurtarma yöntemiyle windows vistayı kurtardım,ancak bilgisayarım sanırım fabrika ayarlarına döndü bu işlemi yapınca.benim sorum;
  fabrika ayarlarına dönen bilgisayarın geçmişteki verilerini(dataları) nasıl geri kurtarabilirim.şuan hiçbir eski datamı recover programları ile kurtaramıyorum ve bilgisayarın geri yükleme tarihini eski bir tarihe alamıyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Recep;
   Öncelikle işletim sisteminizi recovery ettiğiniz zaman profiliniz içindeki bilgiler silinmektedir. Masaüstünüzde, belgelerinizde, favorilerinizde bulunan tüm dosyalar silinecektir. Eğer diskiniz c ve d gibi iki bölüm ise d diskinde olan dosyalar varlığını korur. C diskinizde yer alan dosyalarınız ise eğer sistem kurtarmayı format kullanmadan yaparsanız burada yer alan dosyalarda varlığını koruyacaktır. Eğer sistem kurtarma işlemini ghost işlemini kullanarak yaparsanız bu şekilde bir durumda veri kayıpları yaşanabilir. Mesela disk to disk bütün verileri silip diski yeniden şekillendirir.

 130. Ece Yanıtla

  Tekrardan Merhabalar;
  İşletim sistemi vista olup sorununun neden gerçekleştiğini henüz anlamış değilim harddiskimde hata veriyor büyük olasılıkla virüs diyorum ama gerçekten ne teşhis koyacağımı şaşırmış durumdayım

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ece;
   Sizden ricam aldığınız tüm hata iletilerini resimleyip bize göndermeniz olacaktır. Şimdi daha önceki yorumunuzu da değerlendirecek olursak işin içinden çıkılamayacak hatalar silsilesi söz konusudur. Bence en yakın servise götürünüz bilgisayarınızı. Yani bu gibi durumlarda sistemi görmeden başında bulunmadan yorum-cevap şeklinde çözmesi zor ve sakıncalıdır. Yanlış teşhiş veri kayıplarınıza neden olabilir.

 131. Ece Yanıtla

  Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler ahmet bey dediğiniz gibi işin içinden çıkamayıp bilgisayarımı teknik servise gönderdim orada büyük ihtimal sorunun tamamı anlaşılıp çözülecektir..Harddisk değişecekmiş.Sistem doğal yeniden kurulacak..
  Çok teşekkürler
  İyi çalışmalar..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ece;
   Rica ederiz. Harddisk değişiminde eski diskinizdeki dataların alınmasını sağlayınız. Size alınmaz deseler bile siz değişim sonrası arızalı diskinizi kesinlikle servis noktasında bırakmayınız aklınızda bulunsun.

 132. Ahmet Tuğrul Yanıtla

  SLM BEN AHMET BİLGİSAYARIMA GEÇEN GÜN FORMAT ATTIM SONRA 1 2 HAFTA GEÖTİ BİLGİSAYARIMI AÇARKEN ”MİCROSOFT CORPARATİON” YAZISININ ALTINDAKİ ŞEY GİDİP GELİRKEN DONUYOR VE ÖYLE KALIYOR BENDE RESETLEMEK ZORUNDA KALIYORUM BU PROBLEMİ ARADA SIRADA YAŞIYORUM VE BENİ SİNİR EDİYOR

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ahmet Tuğrul;
   Donanımsal İhtimaller;
   Öncelikle kullanmış olduğunuz işlemcinin fanını kontrol ediniz. İşlemci yerinden oynamış olabilir, aşırı ısı üretiyor olabilir bu durumu kontrol ediniz. İkinci olarak HDD’nizden ses geliyor mu? Diskinizde Bad Sector (Hatalı Bölüm) kontrolü yapınız. Donanımsal olarak bu iki durumu kontrol ediniz.

   Yazılımsal İhtimaller;
   Kullanmış olduğunuz işletim sistemi legal bir sürüm değilse bu tip hatalarla her zaman karşılaşabilirsiniz. Son zamanlarda yapmış olduğunuz updateleri kontrol ediniz. En önemlisi virüs kontrolü,malware,spyware,trojan vb. tehlikeli objelerin genel kontrolünü yapınız. Sisteminizde var olabilecek bu tip tehlikleli nesneler hatalara neden olabilir.

   Donanımsal ve yazılımsal tavsiyelerimizi uygulayınız.

 133. Ahmet Tuğrul Yanıtla

  ÖNERİLERİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BENİM BİLGİSAYARIM LAPTOP NASIL DONANIMLARIN YERİNDEN ÇIKIP ÇIKMADIĞINI VE FANINI KONTROL EDEBİLİRİM
  Bİ DE YAZILIMIMIM ORJİNAL

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ahmet Tuğrul;
   Notebooklarda donanımlarınızın yeri ile oynamanızı tavsiye ederim.Sadece kapsamlı bir virüs ve trojan taraması yapınız. Son zamanlarda ortalıkta güncel virüs ve trojanlar dolaşmaktadır. Combofix yazılımı ile sisteminizde bir tarama yapınız.

 134. mert MAVİŞ Yanıtla

  merhaba,

  Acer laptopum var. Vista işletim sistemi yüklü. Akşam bilgisayarı kapatırken bir problem yoktu. ama dün açmaya çalıştığımda microsoft corp. yazısından sonra bir anlık mavi ekran gelip geçiyo. Ardından tekrar başlatıyor bilgisayarı. Bu seferde başlangıç onarma’yı başlat (önerilen) diye siyah bir ekran geliyor. Ordan da “Startup Repair” başlığı altında “Searching for problems… Checking disk for errors. This might take over an hour to complete “diye bi şeyler geliyor.

  Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Mert Maviş;
   Sisteminizi elinizdeki Vista DVD’si ile repair etmeyi deneyiniz. Bu işlem sistemde bir hata olduğunu gösterir. En son yüklemeniz hakkında bilgi verirmisiniz. Sisteminize virüs, trojan, spyware gibi tehlikeli nesneler bulaşmış olabilir. Bu yüzden sisteminiz başlatılamıyor.

 135. mert MAVİŞ Yanıtla

  En son updateleri yüklemiştim. hatta bir tanesini yükleyememişti. Vista DVD.si ile repair etmeyi deneyeceğim. Cevabınız için sağolun.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba mert MAVİŞ;
   Repair işleminden önce profilinizde bulunan dosyaları(belgelerim,masaüstü,sık kullanılanlar gibi) farklı bir yere taşıyınız. Kullanmış işletim sistemi legal mi?

 136. mesut Yanıtla

  slm ben vista home basic kullanıyorum bilgisayarım her açtığımdığımda sıfırlanmış gibi oluyo ve yazan uyarı şu :”kullanıcı profiliniz doğru yüklenemedi” ne yapmam lazım bütün ayarlarım silinmiş durumda ve masaüstüde bomboş fabrika ayarlarına dönmüş gibi ve her açtığımda bir önce ki ayarları yine sıfırlıyo

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Mesut;
   Öncelikle yeni bir kullanıcı oluşturunuz. Bu oluşturduğunuz kullanıcıda yönetici hesabı olmalıdır.Bilgisayarınızı bu hesap ile açınız. Daha sonra eski profilde varolan dosyaları bu yeni oluşturduğunuz yönetici hesabının içine taşıyınız. Bu dosyalar eski profilde yer alan “Belgelerim, masaüstü, sık kullanılanlar” olabilir. Kullanmış olduğunuz işletim sisteminde Vista Service Pack 1 yüklü mü? Yüklü değilse sisteminizi güncelleyiniz. Ayrıca kullanılan işletim sistemi legal bir sürüm değilse bu tarz sıkıntılar her zaman yaşanabilir.

   Bu cevap Microsoft Yetkilisine danışarak size yazılmıştır.

 137. emre Yanıtla

  mrb ben emre 3 aydır wista kullanıyorum toshıba laptop um var son gunlerde vista ıle ılgılı problemım var bılgısayarı actıgımda guvenlı mod da acıyo kapatıp tekrar actıgımda normalr dönuyo bunu cok sık yapmaya basladı bastan boyle bı programım yoktu

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Emre;
   Elinizde Vista DVD’si varsa sisteminizi repair etmeyi deneyiniz. Yada sisteminizi komut satırında başlatıp checkdsk işlemi yapınız.

 138. cenk Yanıtla

  selamlar bende vista var.laptop u açmaya çalıştığımda “Uygulama düzgün olarak başlatılmadı(0xc0000142).sonlandırmak için TAMAM düğmesini tıklatın.” explorer.exe Uygulama hatası çıkıyor.Ne yapmam gerekiror acaba?

 139. evrim Yanıtla

  merhaba bende hp dv 2500 laptop var.Son bir haftadır bilgisayar açılırken ekran sekiz parçaya bölünyor.Hepsinde aynı görüntü ve çoğu zaman bir renk karmaşası ve değişik renklerde noktalarla dolu oluyor.Bazen windows açıllıyor fakat kısa bir süre sonra bahzettiğim noktalardan ekran seçilemiyor ve donuyor.Güvenli modda da aynı sorunu veriyor.Fabrika ayarlarına dönüyorum bir süre düzeliyor sonra aynı problemi tekrarlıyor.Başlangıç onarma kurulum esnasında kamera veya taşınabilir müzik çalar takılı olabilir diyor.Vistayı xp ye çevirmiştim uzun süre kullandım sorun xp de başladı vista yükledim devam ediyor.vista kurarken harici mause takılı soruna neden olabilirmi lütfen acil bi çözüm.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Evrim;
   Sorununuz muhtemelen donanımsal, ekran görüntüsü ile alakalı durumlarda ekran kartınızdan kaynaklanıyor yada lcd panelinizde bir arıza mevcut. Bu durumda ürün garanti süresi devam ediyorsa lütfen satıcınız ile görüşünüz.

 140. görkem Yanıtla

  bilgisayarıda başlattan araya tıklıyorum hiç bir yazı çıkmıyor.yardım destek merkezine tıkladığımda ise açılmıyor.Facebooka giremiyorum java scip tarayıcınızı etkinleştirin diyor.Bu durumda ne yapmalıyım.Şimdiden teşekkürler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Görkem;
   Facebooka giriş yapamıyorsanız ve javascript hatası alıyorsanız java uygulamasını tekrar kurmalısınız. Aşağıdaki adresten java uygulamasını indirip sisteminize kurunuz. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra tekrar deneyiniz. Eğer sorunlar yine devam ediyorsa sisteminizi repair edip sorunu düzeltebilirsiniz.

   Ücretsiz Java İndirme

 141. Kor Yanıtla

  Merhaba.

  Ben vista ultimate sp1 64 bit kullanıyorum okadar çok sorunla uğraştımkiiiii.

  Zannedersem son bi kaçtane kaldı 🙂

  Şimdi aygıt yöneticisine giriyorum gizli aygıtları göster diyorum “Standart PS/2 Klavye” çıkıyo yanındada ünlem işareti var. ama benim hiç ps/2 klavyem olmadıkı sadece anakartımda ps2 klavye soketi var onada hiç bişey takılı değil. kaldır diyorum güzelce kaldırıyo. sonra pc yi yeniden açtığımda aynı yeri kontrol ediyorum ps/2 klavye banabakıyo 🙂 şimdi onu sonsuza dek nasıl yok edebilirim.

  önerilerinizi fikirlerinizi düşüncelerinizi paylaşmanız dileğiyle.

  teşekkürler..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Kor;
   Öncelikle anakartınız ile ilgili bios update yapmalısınız. Daha sonra bu donanımı biosunuza girip disable konuma getirmeniz gerekmektedir. Cihazı disable konuma getirdiğiniz zaman işletim sisteminiz bu donanıma ait bir yazılım yüklemeyecektir. Dolayısı ile aygıt yöneticisinde tekrardan görünmeyecektir. Ayrıca buradaki donanımın özelliklerine bakarsanız size bir hata kodu gösterecektir. Bu koda göre bir arama yaparsanız sağlıklı cevaplar bulabilirsiniz.

 142. kemal Yanıtla

  selamlar bende vista var.laptop u açmaya çalıştığımda “Uygulama düzgün olarak başlatılmadı(0xc0000142).sonlandırmak için TAMAM düğmesini tıklatın.” explorer.exe Uygulama hatası çıkıyor.Ne yapmam gerekiror acaba?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Kemal ve Çınar;
   Bu sorunu microsoft yetkililerine ileteceğim. Gelen cevabı sizlerle paylaşacağım. Ama size kişisel bir öneri olarak şunu yapmanızı öneririm. Öncelikle Başlat>Çalıştır>cmd>enter diyerek komut satırını çalıştırıyoruz. Burada “sfc” yazıp entera basıyoruz. “SFC” komutu ile çalıştırmanız gereken uygulamalar karşınıza gelecektir. Burada şu iki komutları çalıştırınız.

   SFC / SCANNOW
   SFC / PURGECACHE
   SFC / SCANONCE

   Bu komutları uyguladıktan sonra sisteminizi “restart” ediniz. Ayrıca “msconfig” kısmını açarak başlangıçta çalışan uygulamaları tek tek kapatarak bu sorunun hangi uygulamadan kaynaklandığınıda tespit edebilirsiniz. Size önerilerim bunlar olacaktır.

 143. Çınar Yanıtla

  explorer.exe – Uygulama Hatası Uygulama düzgün olarak başlatılamadı (0xc0000142). Sonlandırmak için TAMAM düğmesine tıklayın.

  Bilgisayar açılırken “HOŞ GELDİNİZ” yazısıyla birlikte yukarıdaki hata raporu açılıyor. Tamama tıkladığımda “WINDOWS GEZGİNİ ÇALIŞMAYI DURDURDU” raporu geliyor. “SİSTEM BUNUN İÇİN BİLGİ TOPLUYOR” yazısından sonra “PROGRAMI KAPAT” düğmesi çıkıyor. Tıkladığımda kapkara bi ekran ve fare işaretçisi var.

  Bu durumu nasıl düzeltebilirim? Lütfen yardım edin…

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Görkem;
   İşletim sisteminiz nedir?
   Eğer XP kullanıyorsanız CD nizi takarak bilgisayarınız bu CD üzerinden başlatınız. Adımları takip ederek sisteminizi repair edebilirsiniz.
   Eğer Vista kullanıyorsanız DVD nizi taktığınız zaman zaten size “Repair” kısmını kullanmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

 144. Çınar Yanıtla

  ahm3t Bey
  Konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Söylediklerinizi denedim. (Başlat>Çalıştır>cmd>Enter)Bunu yapamam çünkü başlat menüsü dahil masaüstündeki hiç birşey gözükmüyor ve çalışmıyor.

  (“msconfig” kısmını açarak başlangıçta çalışan uygulamaları tek tek kapatarak bu sorunun hangi uygulamadan kaynaklandığınıda tespit edebilirsiniz. Size önerilerim bunlar olacaktır.)

  Bunuda görev yönetcisini açarak yaptım. Başlangıçta çalışan uygulamaların tümünü kapatmama ramen yine bir sonuç alamadım.

  Format atsam bir yararı olur mu acaba?

  İlginize Teşekkürler…

 145. Aykut Yanıtla

  merhabalar…

  vista home edition kullanıyorum.bugün elektrikler gitti,batarya takılı olmadığı için bilgisayar kapandı.açtığımda ise parolayı yazdıktan sonra uzun zaman bekledim,masaüstünüz hazırlanıyor yazdı,geçici kullanıcıyla çalıştırdı bilgisayarı,yaptığım ayarlar her yeni bilgisayar açışımda yokoluyor.kendi hesabımı kullanamıyorum,nasıl üstesinden gelicem bilemiyorum,yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden çok teşekkürler..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Aykut;
   Öncelikle yeni bir kullanıcı oluşturunuz. Bu oluşturduğunuz kullanıcıda yönetici hesabı olmalıdır.Bilgisayarınızı bu hesap ile açınız. Daha sonra eski profilde varolan dosyaları bu yeni oluşturduğunuz yönetici hesabının içine taşıyınız. Bu dosyalar eski profilde yer alan “Belgelerim, masaüstü, sık kullanılanlar” olabilir. Kullanmış olduğunuz işletim sisteminde Vista Service Pack 1 yüklü mü? Yüklü değilse sisteminizi güncelleyiniz. Ayrıca kullanılan işletim sistemi legal bir sürüm değilse bu tarz sıkıntılar her zaman yaşanabilir.

   Bu cevap Microsoft Yetkilisine danışarak size yazılmıştır.

 146. funda Yanıtla

  Selamlar
  Benim Hp pavilyon DV5 vista bilgisayarım var. Bİlgisayarda ilk açılışında başlatılamıyor. Sistem otamatik kurtarmasını denedim ama sonuç vermedi. F8 yaptım ama başlangıçta F8 de çalıçmıyor. DVDsini takıp sistem geriyükleme yapmaya çalıştım ama geri yükleyeceği tarihte HP revovery diskini geri yüklemeyeceğini söylüyor. Önceki bir tarihe geri yükleme yapmam verilerim için bir sorun yaratır mı? Verilerimi kaydetmeden bilgisayarımı nasıl açabilirim.

  Çok teşekkürler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Funda;
   Elinizdeki “Recovery DVD” ile sistem kurtarma yaptığınızda sisteminiz muhtemel fabrika ayarlarına geri dönüş yapabilir. Bu tüm markalara göre farklılık gösterebilir. Örneğin benim kullandığım disk şuanda iki bölümden (partition) oluşmaktadır. Fakat elimdeki DVD’yi kullanarak “Recovery” yapmaya çalışırsam tek bölümlük bir disk halinde sisemi kurarak ilk aldığım güne geri geliyor. Doğal olarak buda veri kayıplarına neden oluyor. D diskimdeki tüm veri doğal olarak siliniyor, oluşan profile içindeki bilgiler gidiyor. Bu yüzden “Recovery” işlemini başlatmadan önce mutlaka tüm dosyalarınızı yedeğini harici bir diske alınız. Bu sırf recovery işlemi için değil bu taraz tüm uygulamalar için geçerlidir. Yani ver kayıpları her zaman muhtemeldir. Sonucunda üzülecek birşey olmasın diyorsanız bu tarz işletim sistemi düzeltmeleri vb. olaylar öncesi size tavsiyem mutlaka “backup”, “yedek” almanızdır. Sistem geri yükleme yapmanız halinde veri kaybına uğrarmısınız sorusunun cevabını elinizdeki kurtarma diskinin mahiyetini bilmediğim için sağlıklı cevap veremeyeceğim. Konu hakkında “Hp Yetkili Servisi” ne danışınız: 444 03 07.

 147. funda Yanıtla

  Selamlar
  Ben bilgisayarı güvenli modda çalıştırmayı başardım. Nod 32 ile virüs taraması da yaptım. Ancak virüs bulamıyor. Öğrendiğim kadarı ile bilgisayarı çökerten yeni bir virüs varmış. Virüsü bulup temizleyebileceğim bir program var mıdır? Bir de bilgilerimi başka bir yere kaydedince virüsü taşır mıyım?

  Tekrar teşekkürler

 148. gökhan Yanıtla

  merhaba ahm3t bey ,çınar ve kemal beyler gibi bende aynı hatayı alıyorum ” 0xc0000142”
  sistem geri yükleme ya da güvenli mod açılmıyor. Görev yöneticisinden internete , resimlere , müziklere girebiliyorum ama mesela ses çıkmıyor ve masaüstüne gelemiyorum.Söylediğiniz sfc komutunu da çalıştıramadım.
  Yardımcı olursanız çok sevinirm

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Gökhan;
   SFC komutunu neden çalıştıramadınız acaba? Aldığınız hata iletisi nedir. Eğer bu komutu çalıştıramama nedeni komut satırını (dos ekranı) açamamak ise şu adımları izleyiniz.
   1- ctrl+alt+delete yardımı veya taskbarda sağ tıklama “görev yöneticisi” seçeneğine tıklayarak “windows görev yöneticisi” ekranını açınız.
   2- Dosya sekmesine tıklayınız ve buradan “Yeni Görev(Çalıştır)” sekmesine tıklayınız.
   3- Açılan penceredeki kutucuğa şunu yazını: C:WINDOWSsystem32cmd.exe
   4- Tamam dedikten sonra dos komut satırı karşınıza gelecektir.

 149. görkem Yanıtla

  bilgisayarıma format atacağım ama bilgisayarda önemli dosyalar var dosyaların
  format attığımda gitmemesi için ne yapmalıyım?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Görkem;
   Sisteminize format atmadan önce en güvenli yöntem olarak harici bir disk kullanarak datalarınızı buraya kopyalamaktır. Diskiniz eğer birden fazla bölümden oluşuyorsa (c,d,e,f…) gibi; datalarınızı bu bölümlere de aktarabilirsiniz. Tabi formatlama işleminde bu bölümler üzerinde yapacağınız format değişiklikleri sonucunda buradaki datalarında zarar görüp kaybolacağı riskini unutmayınız. En güvenli yedekleme harici disk üniteleri kullanmaktır.

   Harici disk örnekleri için aşağıdaki haberlerimize göz atınız:

   Harici Disk 1
   Harici Disk 2
   Harici Disk 3

 150. gökhan Yanıtla

  merhabalar
  Bende 0xc0000142 explorer.exe hatası alıyorum.
  Bir türlü masaüstü gelmiyor görev yöneticisinden sadece bir kaç yere girebiliyorum örneğin C: ye giremiyorum ama C ye kayıtlı resimleri görev yöneticisinden açabiliyorum.
  Lütfen yardımcı olun format atmak istemiyorum.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Gökhan;
   Bu sorun kaynağı olarak henüz net bir bilgiye ulaşabilmiş değiliz. Şu an için önerebileceğimiz yöntem sistem geri yükleme veya elinizdeki Vista DVD siniz kullanarak “onarma” işlemi olacaktır. Bu hata hakkında çok fazla soru gelmektedir. Sanırım bu hata bir güvenlik çakışmasından kaynaklanıyor. Yani kısaca şöyle özetleyebiliriz. Sisteminizdeki koruma programı savunma yaparken, sistemde bulunan zararlı kod kendini çalıştırmak istemekte ısrar ediyor. Windows işletim sistemide explorer tabanlı olduğu için gerekli çözümlemeyi yapamadığından hata iletisi gönderiyor. Aşağıdaki haberimizi okuyunuz. Anlatılanları uyguladıktan sonra durumu tekrar gözden geçiriniz. Eğer sorun düzelirse lütfen bize haber veriniz.

   (0xc0000142) Explorer.exe application error; hatası için öneri (net çözüm değildir) için tıklayınız.

 151. ege Yanıtla

  bilgisayarım facebooka girmiyor java scipti etkinleştir diyor bilgisayarda javanın sertifikasına baktığımada şu yazı yazıyor:(Bu sertifikanın süresi sona ermiş veya daha geçerli değil.)ne yapmalıyım

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ege;
   Facebooka giriş yapamıyorsanız ve javascript hatası alıyorsanız java uygulamasını tekrar kurmalısınız. Aşağıdaki adresten java uygulamasını indirip sisteminize kurunuz. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra tekrar deneyiniz. Eğer sorunlar yine devam ediyorsa sisteminizi repair edip sorunu düzeltebilirsiniz.

   Ücretsiz Java İndirme

 152. ezgi Yanıtla

  işletim sistemim vista oturumm normal olarak açiliyor fakat masa üstü yok sadece beyaz bi ekran var.ne yapmalıyım format atmam şart mı?lütfen yardım

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ezgi;
   Bu sorun neden dolayı oluştu? Sisteminizi açarken F8 tuşu yardımı ile güvenli mod ile açmayı deneyiniz. Elinizde recovery dvdsi varsa ssiteminizi geri yükleme yaparak kurtarabilirsiniz.

 153. sadık erd Yanıtla

  merhaba
  bende de hp bir laptop var ve vista kullanmaktayım, ama vista açılırken belgelerim menüsünden açılıyor ve masa üstü gözükmüyor yani gelmiyor.
  bu sorunu görev yöneticisinden çalıştıra explorer.exe yazdığımda aşıyorum fakat bu işlemi her açılışta yapmak çok canımı sıkıyor lütfen yardımcı olursanız bende herkez gibi normal bir desktop görürsem açılışta çok sevinirim…
  şimdiden teşekkürler.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Sadık Erd;
   Denetim Masasına girip yeni bir kullanıcı oluşturun. Oluşturduğunuz kullanıcıya yönetici hakları verip sisteminizi bu kullanıcı ile açınız. Daha sonra eski kullanıcıdaki dosyaları bu yeni profile taşıyınız. Sorun şu anda kullandığınız kullanıcı profilinden kaynaklanıyordur.

 154. bahattin Yanıtla

  benim bilg. çok geç açılıyo en az 3 dk vista ne yapmalıyım açık açık sölerseniz sevinirim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Bahattin;
   Bilgisayarınızın geç açılmasının birçok nedeni olabilir. Açılıştaki programların fazlalığı, diskinizde bulunan boş alanların azlığı, sisteminizde olabiliecek virüs, trojan gibi uygulamalar, harddiskinizde oluşmuş olabililecek bad sectörler gibi bir çok neden sıralayabiliriz. Size bu konuda şu tavsiyelerde bulunabilirim.
   1- msconfig ile başlangıçtaki kullanmadığınız gereksiz uygulamaları iptal ediniz. Komutu Başlat>Çalıştır>msconfig>enter>sekmeler arasında yer alan başlangıç kısmındaki programları iptal ediniz.
   2- Bisk birleştirme işlemi yapınız (ayda birkez yapılması faydalıdır)
   3- Sisteminizi çeşitli araçlar kullanarak tarayınız. Sistemde genel bir virüs trojan taraması yapınız.
   4- Ücretsiz bir program olan Eusing Free Registry Cleaner 2.0 programını kurup registrydeki gereksiz girişleri silerek sisteminizi rahatlatınız.
   5- Masaüstünde yer alan ikonların fazlalığı sistem yüklemesini geciktirir. Bu yüzden masaüstünde yer alan klasörlerinizi mümkün olduğunda sistemin yüklü olmadığı bölümde olmasına özen gösteriniz.
   6- Konu çözümünde ücretli destek almak isterseniz Teknik Servis bölümüne göz atınız.

 155. seda Yanıtla

  merhaba.Benim laptopta dell yazisindan sonra ekran acilmio ve Startup Repair is checking your system for problems..

  If problems are found , Startup repair will fix them automaticically.Your computer might restart several times during the proces.
  NO chances will be made to your personal files or information.This might take several minutes.

  Attempting repairs…

  Repairing disk errors.This might take over an hour to complete.

  Boyle bir yazi cikior yaklasik 15 saattir bekliorum ama hala ayni!!!!

  nasil cozucem ko0nusunda yardimci olursaniz cok sevinirim…
  Tesekkurler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Seda;
   Kullanmış olduğunuz işletim sistemi hakkında bilgi verirmisiniz. Windows XP veya Vista hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? Bilgisayarınız açarken F8 tuşuna basarak açmayı deneyiniz. Karşınıza gelen ekranda “Güvenli Mod” kısmını seçerek sistemi açınız. Sisteminiz açılırsa disklerinizde denetleme işlemini gerçekleştiriniz. Yada komut satırını başlat>çalıştır>cmd>entera basarak açıp aşağıdaki komutları veriniz.

   chkdsk c: enter tuşuna bastığınız zaman c diski gözden geçirilecektir. Bunu sisteminizde olan tüm diskler için yapınız. Denetleme işlemi bittikten sonra sisteminizi yeniden başlatınız. Sonuç yine olumsuz olursa kullandığınız işletim sistemine ait cd veya dvd ile sistemi açmayı ve kurtartma işlemi yapmayı deneyiniz.

 156. Murat Yanıtla

  Bende 0xc0000142 hatasını alıorm sizin dediğinizin hepsini yaptm ama olmadı format atmak istemiorm Lütfen yardm Edin….:(
  Saygılarımla ….

 157. ali turgut Yanıtla

  OX0000142 EXPLORER EXE hatası
  Sayın yoneticiler…
  Bu sorun 14/03/2009 tarihinde başıma musallat oldu..BJK macini seyretmek icin lig tv izle sitelerinden birinde hangisi hatirlamiyorum, program indirerek seyretmek istedim.. orda tayfuntrnk ismiyle karsilastim.. zip bir dosya idi.. bilgisayarda dosyayi calistiramadim ve justin tv ustunden setretmeye calistim..
  seyrettim ve bitince bilgisayari kapattim. sonra yukarda gökhan beyin anlatığu gibi Bende 0xc0000142 explorer.exe hatası aldim.
  Bir türlü masaüstü gelmiyor görev yöneticisinden sadece bir kaç yere girebiliyorum örneğin C: ye giremiyorum ama C ye kayıtlı resimleri görev yöneticisinden açabiliyorum.
  internete gorev cubugu üzerinden bilgisayarim giriyordu..tum bu sorunlari okudum ve tumunu denedim.. sistem disketi de onarma yapmadi…
  15/09/2009 aksam 23 e kadar ugrastim. ve onerileri denedim.. duzelmedi…
  sonunda nasil olduysa yardim menusunu gorev cubugu uzerinden kullanarak ve interneti kapatarak sistem geri yukleme menusune ulasarak sistemi geri yukleterek 12/09/2009 tarihine cevirdim. ve bilgisayarim acildi. ve normal durumuna dondu….
  soylemek istedigim http://www.hackhell .com sitesinde gogilde sorunu yazinca bu sitede yine lig tv seyret de karsima cikan tayfun trnk nin cevabini gorünce ise uyandim.. bu sorun bana ligtv izleden bulasmisti… suicid adlı kisi 22/02/2009 tarihinde ayrintili sorunu anlatmis ve tayfun03/03/2009 tarihinde cevap vererek format atacam diye cevaplamistır..buna dikkatinizi cekerek dikkatli olunmasini ve sorunun yeni olmasi dolayisiyle bilgilerinize arz ederim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Ali Turgut;
   Sitemize gelen yorumlardan ve deneyimlerimizden faydalanarak diyebilirim ki; yaşanan bu sorunun kaynağı belirlenemeyen zararlı kodların sistem ile çakışma durumudur. (kod çalışmaya, sistem bloklamaya zorluyor). Bu durum için Murat Bey için verdiğim cevap geçerlidir. Sorunun virüs, trojan, rootkit gibi zararlı kodlardan mı kaynaklanıyor sorusunun cevabını bulabilmek için kullanmış olduğunuz diski söküp sağlıklı bir bilgisayarda kapamlı tarama yaparak tespit etmektir.

 158. Baron Yanıtla

  bilgisayar babamındı napacam ben simdi :(:(:(:(:(:( LÜTFEN Bİ YARDIM EDİN LÜTFEN:(

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Baron;
   Konu hakkında kesin çözüm olmamakla beraber aşağıdaki haberimize göz atabilirsiniz.

   Link

 159. abdullah Yanıtla

  slm bende toshiba laptop var.bilgisayarı dun kapattım bugun acıtıgımda bilgisayar normal olarak baslıo.acılısta kı programlar calısır vazıyete gelıo ve bi 5 dk sonra donuyor.acık olan programlar yanıt vermıyor.virus taraması yaptım spy bot la taradım ama hala acıldıktan 5 dk sonra donuyor.bilgisayar acılırken f8 e basarak repair your computer secenegını secsem sorun gider mi ve d diskindeki dosyalarım silirnir mi?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Abdullah;
   Aşağıdaki sitemizde yer alan linkleri lütfen detaylı incelerseniz sorununuzun çözümünde faydalı olacaktır. Sisteminizde donanımsal bir problem olması muhtemel gibi görünmektedir. Özellikle 1 ve 3 numaralı linklerde sorun çözümünüz yer almaktadır.

   Link 1
   Link 2
   Link 3

 160. ali turgut Yanıtla

  0xc0000142 hatası
  gorev yonetisi uzerinden(alt kontrol del ) kullanarak ve interneti kapatarak yardim menusunden sistem geri yukleme menusune ulasarak sistemi geri yukleterek bu illetten sadece kurtulunuyor…sistem disketi ve hicbir yol bilgisayari baska turlu acmiyor
  baska hicbirseyle ugrasmayin…format onerenlere aldanmayin… sisteminizde ligtv izle sitelerine de girmeyin..

 161. ali turgut Yanıtla

  sayın yonetici
  usteki cevabi yazdiktan sonra sizin bana cevabinizi gordum…
  demissinizki:
  yaşanan bu sorunun kaynağı belirlenemeyen zararlı kodların sistem ile çakışma durumudur. (kod çalışmaya, sistem bloklamaya zorluyor). Bu durum için Murat Bey için verdiğim cevap geçerlidir. Sorunun virüs, trojan, rootkit gibi zararlı kodlardan mı kaynaklanıyor sorusunun cevabını bulabilmek için kullanmış olduğunuz diski söküp sağlıklı bir bilgisayarda kapamlı tarama yaparak tespit etmektir.
  bende zaten bu yorumlariniza katilarak 2 gun bilgisayari duzeltmek icin ugrastim. ben amator ve sadece is icin bilgisayari kullanan biriyim ..bir hata yaptim ve ilk defa maci bilgisayardan seyretmek istedim….yinede anladigim sizin gibi (kod çalışmaya, sistem bloklamaya zorluyor). bu zaten belli..
  anlamadigim bu sorunu niye ters elle ters kulakla gosterdinizde ben 2 gun ugrastim.. disk sokmek,veri kaybetmek,bunlar kolay ismi..sistem disketi ile bile ugrastim…bunlar in hepsi tehlikeli ve maliyetli vede bilgi tecrube gerektiren konular..
  bakin benim anladigim 10-15 gundur bu isi yayan biri var. ve bu vista ya gecen bir uygulama gibi gorunuyor.. tayfuntrnk ve daha once belirttigim sitede bunla ilgili yorum yapanlarda bu isin icinde oldugunu dusundugum kisiler…ben sorunu internetten gogle dan ararken bir sizin birde o sitede bu sorunu buldm. ve size inanarak her yolu denedim.. ama olmadi duzelmedi.. sorunda teshisimiz ayni.. ancak sorunun cozumu sizde cok uzun ve detayli ve olmuyor tek care simdilik sizde mantikli bir yorumu yapana kadar benim dedigim gibi sistem geri yuklemeyi onermeniz ve gerekli yerlere danisarak gerekli koruma yontemlerini aciklamak olacaktir… saygilarimla

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Değerli Kullanıcılarımız;
   0xc0000142 explorer hatası ile ilgili Microsoft Yetkilisi ile yapılan online görüşme hakkında:
   Konu hakkında Microsoft Yetkili Kişisi Ercan ÖZÇAPKIN ile temasa geçilmiştir. Ercan Özçapkın ile yaptığımız online görüşmenin metinini aşağıdaki PDF dökümanından görebilirsiniz. Bu görüşmede sunulan çözüm önerilerini uygulayarak sorundan kurtulabilirsiniz. Burada anlatılan uygulamaları yaptığınız halde aynı sorun ile tekrar karşılaşırsanız lütfen bize geri dönüşlerde bu durumu bildiriniz. Bizde sizin adınıza Microsoft Yetkilileri ile tekrar temasa geçerek sorunun çözümü hakkında farklı çözüm yolları bulmaya çalışacağız.

   0xc0000142 explorer hatası hakkında Microsoft Yetkilisinin çözüm önerileri

 162. Abdurrazzak Yanıtla

  Vista laptop açıldığında (0xc0000142) diyor ve explorer.exe bunu çalıştıramadığı içn masaüstünde hiç bir öğe çalışmıyor.Ancak ta task manager le idare edebiliyorum.Bilgisayarın düzelmesi içn forma dışında çare varmıdır?TeşekkrleRr.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Abdurrazzak;
   Sizin yorumunuzdan bir önceki yorumda bu sorunun cevabı verilmiştir. Hemde Microsoft Yetkilisi ile yapılan görüşmeler sonucunda ulaşılan cevaptır. Haberimizi incelemeden kolayına kaçıp yorum yazıyorsunuz. Lütfen biraz okuyalım, inceleyelim !!!

 163. Murat Yanıtla

  ahm3t bey bakın dediklerinizin hepsini yaptm ama gene olmadı amvo virüslerini temizleme aracını kullandıgımda gene aynı hatayı verdi Ltfen yardm etmeye Çalsıın Gerçekten su aralar cok ama cok zor durumdaym bu nedenle 🙁

 164. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Murat;
  Size bu hata kodu hakkında aktarabileceklerim bunlardan ibaret. Yukarıda yer alan Microsoft Yetkilisinin çözüm önerilerinin üzerine bir açıklama yapamam. Konu hakkında bana tüm aktardığı çözüm önerileri bunlardı. Belki sizin sorununuz farklı bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız Teknik Servis kısmımıza göz atıp bizden yardım alabilirsiniz.

 165. Aytekin Yanıtla

  Arkadaslar F8 deyip bilgisayarınızı geri yükleme yapın sorundan kurtuluyorsunuz

 166. gurkan Yanıtla

  merhabalar, belki konu ile alakası yok fakat nereye yazacağımı bulamadım. anakartımın markası intel DP35DP yeni quad işlemci aldım Q6600. fakat anakartımın desteklemesine rağmen pc açılmıyor mavi ekran çıkıyor “Dumping physial memory to disk” diyor %100 e geliyor ve restart oluyor. anakartımın Q6600 ü çalıştırması için minimum bios versiyonu 267 yazıyor ben 517 yukledim yani en son versiyonunu ama yinede pc açılmıyor. ne yapabilirim lütfen yardımcı olun… teşekkürler…

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Gürkan;
   Bu durumu biraz aşatırdım fakat net bir çözüm söz konusu değil. Fakat bir kaç öneride bulunabilirim.
   1- Kullanmış olduğunuz RAM 1den fazla ise tek tek takıp açmayı deneyiniz. Takmış olduğunuz RAM leri tüm slotlarda deneyiniz. Memtest programını indirip belleklerinizde arıza varmı yokum tespit edin.
   2- HDD’nizde bad sectör taraması yapınız. Diskiniz üzerinde oluşabilecek bozuk kümeler bu hataya neden olabilir(Ani elektrik kesintileri buna neden olabilir)
   3- İşletim sisteminizi baştan kurunuz. Ayrıca Vista kullanıyorsanız XP, XP kullanıyorsanız Vista kurmayı deneyin. Yine aynı hataları alacakmısınız kontrol edin. İşletim sistemi değişikliği sorunu çözüyorsa en son kullandığınız işletim sistemini update etmeniz gerekiyor olabilir.
   4- Kullandığınız donanımların ve işletim sistemin tam adlarını verirseniz daha sağlıklı cevaplar verebiliriz. Lütfen hepsini ayrı ayrı belirtiniz (marka, model, kapasite gibi)

 167. gurkan Yanıtla

  teşekkür ederim ahmet bey. maalesef işlemci arızalıymış ilk defa böyle birşeyle karşılaştım heralde bana denk geldi. farklı bir Q6600 taktım çalıştı. yeni işlemci verdiler teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

 168. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Gürkan;
  Rica ederiz. Bu hatayı ve nedenini bir kenara not alalım. Bahsettiğiniz durumlar için ilk önce işlemci arızası olabileceği bilgisini kullanıcılarımıza aktaralım.

 169. Murat Yanıtla

  bana explore.exe nin uploadını yapabilirmisiniz ancak öyle calısacak herhalde sorunu hala çözemedm :S

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Murat;
   Bu sorundan nasıl kurtulacağınız yorum kısımlarında belirtilmiştir. Lütfen son yorumları iyi okuyunuz. Microsoft Yetkili kişisinden alınan bilgileri okuyunuz.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Fatih;
   Haber içeriğindeki link yeniden düzenlenmiştir. Dikkatiniz için teşekkür ederiz.

 170. Osman akbas Yanıtla

  slm ben pc yi kapatıp actıktan sonra şoyle bir problemle karsılastım oncelıkle teknık bılgıler vereyım benım makına laptop markası hp compaq 6720 vista home basic yuklu urun lisanslı ve nerdeyse tum guncellemeler yuklu durumda evet neyse pc yı acınca cokme uyarısı gıbı bır uyarı geldı windows başlatılamadı dedi yeni yapılan bir donanım deişligi veya yazılım deişikligi buna neden olmuş olabilir dedi sonra düzeltmek için windows diskini takın dedi onarın dedi ama bana laptop la bir yukleme cd si vermediler hatanın sonrasında sunlar var ;

  Dosya:windows/sistem32/config/system
  durum:0xc000014ca
  bilgi:sistem kayıt defteri eksik yada bozulmuş oldugundan windows yuklemedi şeklinde bir uyarı alıyorum ve guvenlı kıp de dahıl hıcbır sekılde acılmıyor
  bu arada format atmamam lazım gereklı dosyalar var onlar gıtmemelı

  acılen cevaplarınızı beklıyorum

 171. Osman akbas Yanıtla

  slm ben pc yi kapatıp actıktan sonra şoyle bir problemle karsılastım oncelıkle teknık bılgıler vereyım benım makına laptop markası hp compaq 6720 vista home basic yuklu urun lisanslı ve nerdeyse tum guncellemeler yuklu durumda evet neyse pc yı acınca cokme uyarısı gıbı bır uyarı geldı windows başlatılamadı dedi yeni yapılan bir donanım deişligi veya yazılım deişikligi buna neden olmuş olabilir dedi sonra düzeltmek için windows diskini takın dedi onarın dedi ama bana laptop la bir yukleme cd si vermediler hatanın sonrasında sunlar var ;

  Dosya:windows/sistem32/config/system
  durum:0xc000014c
  bilgi:sistem kayıt defteri eksik yada bozulmuş oldugundan windows yuklemedi şeklinde bir uyarı alıyorum ve guvenlı kıp de dahıl hıcbır sekılde acılmıyor
  bu arada format atmamam lazım gereklı dosyalar var onlar gıtmemelı

  acılen cevaplarınızı beklıyorum

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Osman Akbaş;
   Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Muhtemelen diskinize zararlı bir kod bulaşmış. (virüs, trojan gibi) Buda diskinizin önyükleme ekranında soruna neden olmuş. Sisteminiz sağlıklı bir önyükleme yapamıyor durumda. Bilgisayarınızı F8 tuşu yardımı ile açmayı deneyiniz. Eğer sisteminizi güvenli mode ile açabilirseniz. Aşağıdaki sayfamızı ziyaret ediniz. Burada anlatılan tüm uygulamaları gerçekleştirip gerekli programları kurup taramalarınızı gerçekleştiriniz.

   Gizli Dosya Problemi

   Bu linkteki adımları gerçekleştiremiyorsanız sisteminizi recovery etmek zorundasınız. Bunun için elinizde mutlaka bir Vista DVD si yada ürününüze ait recovery diskleri olmak zorundadır. Eğer Vista DVD si bulursanız sisteminizi bu DVD ile açıp onarma menülerini kullanarak sisteminizin tekrar açılımını sağlayabilirsiniz. Bu soruna ait yaptığım genel araştırmalardan sorun kaynağının %90 oranında zararlı kodların sistem başlangıç dosyalarında değişim yaptığıdır. Umarım kısa zamanda sorunuz çözüme kavuşur.

 172. Osman akbas Yanıtla

  ahm3t :
  Merhaba Osman Akbaş;
  Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Muhtemelen diskinize zararlı bir kod bulaşmış. (virüs, trojan gibi) Buda diskinizin önyükleme ekranında soruna neden olmuş. Sisteminiz sağlıklı bir önyükleme yapamıyor durumda. Bilgisayarınızı F8 tuşu yardımı ile açmayı deneyiniz. Eğer sisteminizi güvenli mode ile açabilirseniz. Aşağıdaki sayfamızı ziyaret ediniz. Burada anlatılan tüm uygulamaları gerçekleştirip gerekli programları kurup taramalarınızı gerçekleştiriniz.
  Gizli Dosya Problemi
  Bu linkteki adımları gerçekleştiremiyorsanız sisteminizi recovery etmek zorundasınız. Bunun için elinizde mutlaka bir Vista DVD si yada ürününüze ait recovery diskleri olmak zorundadır. Eğer Vista DVD si bulursanız sisteminizi bu DVD ile açıp onarma menülerini kullanarak sisteminizin tekrar açılımını sağlayabilirsiniz. Bu soruna ait yaptığım genel araştırmalardan sorun kaynağının %90 oranında zararlı kodların sistem başlangıç dosyalarında değişim yaptığıdır. Umarım kısa zamanda sorunuz çözüme kavuşur.

  Merhaba ilginiz için teşekkürler ama güvenli kip de dahil hiçbir şekilde açılamıyor ve aç dediğim zaman hata ekranına geri dönüyor ,zararlı kodu bilmem ama vürüs olabilecegi gibi kapatmayı yanlış yapılmış galiba direk power tuşundan kapatmışlar bir kaç defa tekrarlanmış acaba bunun la ilgili bir sorun olabilirmi?

  gelelim bu cd işine elimizde bir vista cd si var ama cdyi bir türlü okutamadık yani cd yi göremiyor cd ile başlatamıyorum marka ve sürüm bilgilerimi yukarda verdim bunun birçözümü varmı acaba?cd yi okutamıyorum bu arada bana cd vermediler f11 lebaşlat filan dediler ama denedim olmadı daha ayrıntılı bir açıklama yaparsanız sevinirim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Osman Akbaş;
   F11 bilgisayarınızda bulunan recovery kısmına ait bir bölümdür. Bu kısmın çalışmama nedeni ya manuel olarak silinmiştir, formatlanmıştır. Yada o disk kümesi arızalnmıştır. Sizin sorun disk arızasıda olabilir. Sürekli aç-kapat diskin bazı bölümleri zarar görmüş olabilir. Elinizdeki Vista CD olamaz. Vista ürünü sadece DVD’dir. Okumama nedeni DVD hasarlı olabilir, bootable (boot edilebilir) değildir, biosta cd-dvd den boot etme seçeneği aktif olmayabilir. Bu durumları gözden geçiriniz. Ayrıca anladığım kadarıyla pek fazla teknik bilgiye sahip değilsiniz.Size tavsiyem en yakın teknik servise müracat ediniz.

 173. kaan öztürk Yanıtla

  Arkadaşlar laptopum pilsiz kullanırken elektrik kesintisi nedeniyle problem oluştu bilgisayar pilsiz çalışmaya başladıktan sonra belli bir süre sonra aniden güç kesiyor bunun sebebi ne olabilir bana yardımcı olabilirmisiniz?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Kaan Öztürk;
   Bu durumda iki yeri kontrol ettirmeniz gerekiyor. Elektriksel bir durumdan dolayı güç kesilmesi yaşanıyorsa adaptörün notebooka girdiği yeri kontrol ettiriniz. Cihazda bir kondansatör arıza yapmış olabilir. İkinci unsur olarak CPU’nuzun fanı sağlıklı çalışmıyor olabilir. Yetersiz havalandırmadan dolayı sistem kendini kapatıyor olabilir. Garanti süresi devam ediyorsa ürün yetkili servisine gidiniz.

 174. Geri bildirim: detect and remove spyware

 175. kamil Yanıtla

  slm.demişsinizki”F11 bilgisayarınızda bulunan recovery kısmına ait bir bölümdür. Bu kısmın çalışmama nedeni ya manuel olarak silinmiştir, formatlanmıştır. Yada o disk kümesi arızalnmıştır.” demişsiniz peki bu disk kümesini onaramazmıyız.Banada vista veya recovery dvd si vermediler.otamatik yapcak dediler ama ondada şimdi hata veriyor.markası fujitsu siemens pi2515

 176. toxic Yanıtla

  yav vistayı kullanmayın oyun yükleniyo ama açmıyo speed exe çalışmayı durdurdu diyo hiç oyun açmıyo ama xp ayrı 50 oyun yükle çokmuyo kasmadan oynuyo bence xp ama xp formatı yok alacagım

 177. toxic Yanıtla

  ayrıca bazı dvdleri okumuyor ama başka bilgisayarda okuyor mesela prınco diye bi dvd var içi boş programları yedeklerim diye aldım açmıyo oyunlarıda açmıyo ama programları açıyo onu anlamadım benimki windows vista home basic ama hiç kullanmayın çok kötü yorum yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ahmet bey

 178. ahm3t YazarYanıtla

  @toxic
  Merhaba;
  Aldığınız speed.exe hatasu oyun kurulumun doğru olmadığından kaynaklanıyor. Muhtemelen crack bir versiyon yüklediniz. Vista hakkındaki kişisel yorumum şu olacaktır: Kötü diyemem ama iki seçenek sunsalar XP veya Vista; tercihim XP yüklü bir sistemden yana olacaktır. Ama şunu da belirteyim gelecek olan Windows 7 işletim sistemini merakla bekliyorum:)

 179. bahar Yanıtla

  merhaba benim datron TW7 bilgisayarım var vista kurluydu format attım ve 1 gün normal olarak çalıştı daha sonra bilgiayarın kapağını kapattıktan sonra siyah bi ekran geldi ekran koruyucusu deildi tuşlara basmama rağmen acılmadı. laptopu kapatıp açtığımda beyaz ekranla karşılaştım fn+f3 yapınca düzeliyor ama sora gene beyaz ekran geliyor. gene fn+f3 yapa yapa vista ya dönüyor. hata raporu veriyor . arada fn+f3 te işe yaramıyor siyah ekranda yada beyaz ekranda kalıyor. hata raporunda bunlar yazıyor.

  BCCode : 1000007e BCP1 : C0000005 BCP2: B8FE052B BCP3: BACFF674 BCP4: BACFF370 OSVer : 5_1_2600 SP:3_0 Product: 256_1

 180. ahm3t YazarYanıtla

  @bahar
  Merhaba;
  Sürücülerinizde problem mevcut olma ihtimali yüksek. Format attıktan sonra kurduğunuz sürücülerde problem olabilir. Cihazınız ile gelen sürücüleri kurunuz. Ekran kartı, ses kartı gibi unsurlarıda size verilen sürücüler ile yada dizüstü bilgisayarınızın sitesinden çekeceğiniz sürücüler ile kurulum yapınız. Kurulum aşamasındaki eksiklik veya sürücülerin düzgün yüklenmediğinden bu hataları almaktasınız.

 181. cemal Yanıtla

  benim bilgisayarın orjinali vista home basic ama yüklemiyor yukleme sırasında ki bütün evreleri tamamlıyor ama yükleme tamamlanıyora kadar gelmiyor hata veriyor usb müzik çalar veya yeniyapılan donanım degişikliginden kaynaklandıgı yazıyor ama donanım eklemedim neyaptıysam vista yükleyemedim

 182. ahm3t YazarYanıtla

  @cemal
  Merhaba;
  Yükleme yaparken ki kısmı anlayamadım? Yüklemeyi DVD den mi yapıyorsunuz yoksa sisteminizin açılmamasını mı kastediyorsunuz. Sorunuzu daha detaylı sorarsanız eğer daha faydalı olacaktır. DVD den sıfır Vista yüklemesi yapıyorsunuz ve hata iletisi mi alıyorsunuz şeklinde ifade ederseniz iyi olur.

 183. cemal Yanıtla

  @ahm3t

  orjinal dvd den sıfır yukleme yapıyorum ama yüklemedeki:yükleme tamamlanıyor yazısına kadar gelemiyor şu hatayı veriyor:bilgisayarınızda yeni eklenen donanım hatası ama yeni donanım eklenmedi

 184. ahm3t YazarYanıtla

  @cemal
  Merhaba;
  Sisteminize ram ilavesi yaptıysanız bu rami çıkartıp kurulumu deneyiniz. Kurulum esnasında cihazınızda bir USB aygıt takmayınız. (printer,webcam.Bu problemin birden fazla sebebi olabilir. Mesela aynı sisteme XP kurabiliyormusunuz? Elinizdeki DVD arızalı olabilir. Bu DVD ile farklı bir sisteme de işletim sistemi kurmayı deneyiniz. Eğer kurulum sorunsuz oluyorsa elinizeki medyada problem mevcut olabilir.

 185. salih Yanıtla

  ben aidata pc kullanıyorum bir yıl içinde 4 defa pc açılmaz hale geldi ve her seferinde orjinal vista yükledim en sonda disk c yerine d ye yükledim ama daha önceki vista vede dosyalarım programlarım olduğu gibi duruyor şimdi o d olarak gözüküyor pcde ve ben bir türlü silemiyorum açılıştata da iki tane vistadan tercih yapın seçeneğiyle açılıyor birincisini seçince son yüklediğim açılıyor ikincisini seçince vistayı tekrar yüklememe sebep olan açılamadı çıkıyor nedeni ve çözümü nedir ha ben vistayı diskleri hiç biçimlendirmeden yükledim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Salih;
   Hiç boşuna uğraşmayıp diskinizdeki dataları farklı bir yere harici USB disk olabilir; alıp sabit diskinizi formatlayıp c ve d adı altında ikiye bölüp elinizdeki Vista DVD si ile temiz kurulum yapınız.

 186. mahiye gul Yanıtla

  bilgisayarımdan dolayı sürekli sorun yaşıyorum en az 2 haftada bir format attırıyorum yada kendim atıyorum en sonunda kendim attım ve windows vista starteri yükledim fakat çok yavaş hızlı olmasını beklerken çok yavaş içinde hiç bir programda yüklü değil msn ve nod 23 yüklüdü ve nod 32 yide kaldırdım hala yavaş ne yapmalıyım ne yapmam gerekiyor. şimdiden teşekürler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Mahiye Gül;
   Kullanmış olduğunuz bilgisayarın donanımları hakkında detaylı bilgi verirseniz daha sağlıklı cevaplar verebiliriz. Ayrıca sisteminize Windows XP Pro işletim sistemini yüklemenizi tavsiye ederim.

 187. mahiye gul Yanıtla

  ve windows update güncelleştirmeleri geliyor bilgisayara o nedir ne işe yarıyor hiç bilmiyorum off kafayı yiyeceğim hiç düzen tutmuyor ne yapmalıyım yardım edin lütfen nyse tşkler..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Mahiye Gül;
   Elinizdeki işletim sistemi DVD kopyasının çıkış tarihinin üzerinden güvenlik veya başka sebeplerden ötürü sisteme sürekli yamalar yapılmaktadır. Siz işletim sisteminizi kurduktan sonra eğer “otomatik güncelleştirme” kısmınız aktif durumda ise internete bağlandığınız zaman işletim sisteminiz otomatik olarak “microsoft update sitesine” bağlanıp kullanmış olduğunuz sisteme ait gerekli güncelleme dosyalarını çekip sizden yükleme talebinizin olup olmadığını soracaktır. Bu durum eğer elinizdeki işletim sistemi yasal ise sağlıklı bir durumdur.

 188. İlker Yanıtla

  Ahmet Bey, iyi günler.Bir hafta önce uzun araştırmalar sonucu kendime göre birbiri ile uyumlu yüksek konfigürasyonlu bir sistem kurdum. Bu sistemi kurmamdaki amaç elimdeki diğer bilgisayarın miyadını doldurmuş olması idi. Yeni sistemi özellikle oyunlarda en yüksek ayarlarla oynamayı sağlayacak şekilde oluşturdum. Sistemim şu:
  Asus P5N-T deluxe LGA 775 i780 SLİ anakart, Q9650 quadcore işlemci, GTX 275 Zotac ekran kartı, 2*2 Gb kingston Hyperex CL5 RAM, 1.5 TB seagate HDD, Samsung T200 monitör, 650 W highpower power supply. Takdir edersiniz ki böyle bir sisteme amacım vista 64 yüklemek idi. Şİmdi gelelim sıkıntılara. İlk olarak vista 64 bit ultimate deneme sürümünü yüklemeye başladım. her şey güncellemeler yapılıyor sekmesindeki işleri bitirene kadar normal idi. Tam bilgisayar yeniden başlatılacak yazısı çıktığı an mavi ekran karşıma çıktı. Bu işlemi 2 kez daha hard diske format attıktan sonra tekrarladım hep işletim sisteminin yüklenmesine yakın aynı mavi ekran ile karşılaştım. Uyarıda doanımınızı kontrol edin yeni takılı parçaları kontrol edin diyordu. Tüm parçaları tekrar kontrol edip bu sefer XP 64 bit yükledim ve hiç sorunsuz masaüstüne geldim. Tüm güncel driverları yükledim. Ekran çözünürlüğünü monitörümün en iyi çalışma çözünürlüğü olan 1680*1050 ye getirmek istediğimde 1280*1024 ün üzeri seçeneklerde yoktu. Bağlantı olarak kullandığım dvi kablosu yerine analog kabloyu bağladığımda 1920 li çözünürlükler dahil hepsi seçeneklere geldi. Ancak benim esas amacım direct x10 u kullanabilmek olduğu için bu sefer de sisteme sil baştan vista32 bit ultimate deneme sürümü yükledim ve hiç mavi ekran ile karşılaşmadan yüklemeyi tamamladım. Ekran ayarlarına girince yine o sıkıntılı sahne ile karşılaştım. 1280*1024 üzeri hiç bir çözünürlük mevcut değil idi( takılı kablo vga kablosu idi) bunun üzerine tekrar dvi kablosunu taktığımda sadece 1920li çözünürlük mevcut idi ve 1280*1024 ile arada başka hiç bir çözünürlüğe imkan vermiyordu ayarlar. Açıkçası böyle kuvvetli bir sisteme vista 64 veya en azından vista 32 gibi bir direct x10 u da destekleyen bir işletim sistemi kurmak istiyorum. Ama bu ekran çözünürlük sorununu ve vista64 deki mavi ekran sorununu nasıl geçebileceğimi bilemiyorum . Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sizce sorun nerde olabilir? Monitör mü ekran kartı mı bios ayarları mı ram mi (not: Monitörün, ekran kartının güncel driverlarının hepsini kendi sitelerinden indirdim. Anakartın bios güncellemesi de yine kartın kendi sitesinden en son sürümle güncellenmiştir.)

 189. ahm3t YazarYanıtla

  @İlker
  Merhaba;
  Öncelikle yaşadığınız bu problemin birden fazla nedeni olabilir. ama ben size yüksek ihtimalleri söyleyeceğim. Öncelikle sorun kaynağı olarak kullandığınız ekran kartının kendisinde veya yazılımında bir sorun bulunmaktadır. Sorunuzda mavi ekran hatası aldığınızdan bahsetmişsiniz. Bu ekrandaki hata kodu nedir acaba? Ayrıca bu hatayı aldığınız yükleme zamanı nedir. İşletim sistemi kurulumu bittikten sonra mı alıyorsunuz; yani işletim sistemi ekran kartınıza ait sürücüleri kendisi otomatik olarak mı yüklüyor yoksa siz elinizdeki driver cdsi ile manuel yükleme mi yapıyorsunuz? Mavi ekran hatasını aldığınız zaman ve ekrandaki hata kodu bizim için sorun çözümünde faydalı olacaktır. Ben size sistem kurulumunu şu sıralama ile öneririm. 1- İşletim Sistemi kurulumu 2- İşletim sistemine ait güncellemeler 3- Gerekli DirectX kurulumu 4- Anakart Chipset kurulumu 5- Ekran Kartı kurulumu 6- Ses kartınız ve diğer donanımlara ait kurulum. Kurulum
  aşamasında bu sıralamayı takip ediniz. Ayrıca ekran kartınız için işletim sisteminin otomatik kurduğu sürücüyü kullanmayınız. Nvidia’nın sitesinden kullanmış olduğunuz karta ait son yazılımı çekip bunu kurunuz. Bu önermleri yaptıktan sonra yaşadığınız sorunları bize tekrar aktarabilirsiniz. Sizden istediğimiz mavi ekran
  hatasındaki kod nedir? Ekran kartı için hangi sürücüyü kullanıyorsunuz? Sistemi hangi sıralamaya göre kurdunuz gibi soruların cevaplarını bizimle paylaşmanız halinde size daha sağlıklı çözümler sunabiliriz. Ayrıca bu emeklerimizin karşılığı olarak site içi reklamlarımıza tıklamayı unutmayınız 🙂

 190. ilker Yanıtla

  Tekrar selamlar, sanırım yukarıda bahsettiğim sorunda bir miktar ilerleme kaydettim ancak test etmek için yarını bekleyeceğim. Şöyle ki; bugün bios ayarlarını incelerken Primary display adapter seçeneği default olarak PCI şeklinde ayarlı idi oysa benim GTX 275 modelli ekran kartım PCI 2.0 16 express uyumulu olduğundan BIOS daki primary display adapter ayarını PCI-E olarak değiştirdim. Zaten başka bir seçenek yok. Vista 64 yüklerken karşılaştığım mavi ekranda da satırlardan birinde primary display adapteri kontrol edin diyordu. sanırım sorun direk bunla alakalı. Ancak bu ayarı da değiştirdiğim halde çözünürlük ayarlarında hala bir değişiklik olmadı. Yani 1680*1050 ye ulaşamadım (Vista 32 de). Yarın teknisyen arkadaşın yardımı ile ekran kartımı söküp, takıp sisteme yeniden tanıtmayı düşünüyorum. Umarım işler düzelir.
  Sizin yorumunuzda sorduğunuz soruların cevabına gelince, mavi ekran hatasını sadece vista 64 de alıyorum ve ortaya çıkma zamanı: vista 64 cdsinin nerdeyse tamamen kurulup masaüstünü göstermeden önceki reset sonrası microsoft corporation yazısı da çıktıktan 2-3 saniye sonra ortaya çıkıyor. Ekran kartı sürücümün versiyonu ise şu: GeForce/ION Driver Release 185 WHQL
  Version: 185.85
  Release Date: May 06, 2009
  Operating System: Windows Vista 32-bit

  Dünkü soruma kısa sürede cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Bu arada sitenizde gösterilen reklamlar oldukça ilgimi çekti. İyi çalışmalar.

 191. ilker Yanıtla

  Belki çok uzun yazdığımdan anlaşılamamıştır diye eklemek istedim. Vista 64 hiç tam olarak kurulup çalışmadı.Yani mavi ekrandan sonra güvenli mod da desem normal başlat da desem vista64 de masaüstü ekrana gelmeden mavi ekran gözüküyor. O yüzden şu anda vista32 ile devam ediyorum.

 192. ahm3t YazarYanıtla

  @ilker

  Merhaba;

  Vista 64 ‘ de kurulumların sonrasında mavi ekran alıyor ise bunun nedeni ekran kartı desteği ya da büyük olasılıkla bios ayarlarıdır. Ama kurulum esnasında mavi ekran almadığından ekran kartının arızalı olması ihtimali çok düşük. Dolayısıyla sorun ya bios ayarlarında ya da kurulum cd’sinde. Yapılacak ilk deneme vista 64 ü farklı ve daha öncesinde kurup çalıştırılmış bir vista 64 cd’si ile değiştirmek. Sonrasında aynı problem devam ettiği takdirde; bios ayarkarından display ayarları ile ekran kartının sitesinde ya da forumlarında bahsettiği şekilde düzenleme yapılmalı. PCI-E moduna getirilmeden SLI ekran kartını tam anlamıyla çalıştırabilmek zaten mümkün değil. Çözünürlük konusuna da gelince çalışan başka bir sistem üzerinde ekran kartını test etmeli. VGA çıkışı çalışan DVI çıkışı çalışmayan bir ekran kartı olup olmadığını da ancak bu şekilde anlayabilir. Ekran kartı ve driverini test etmek için yapılabilecek tek işlem zaten çalışan bir sistem üzerinde bu testi gerçekleştirmek. Öyle bir imkan yok ise de ithalatçı firmaya gönderip vista 64 ile çalışabilirliğinin test ettirmek ve onaylatmak.

  İlk aşamada yapılabilecek işlemler bunlardır.

  Site içi reklamlarımıza tıklamayı lütfen ihmal etmeyelim.

 193. ilker Yanıtla

  Tekrar iyi günler. Sorunun ilk ayağı belli oldu. Uzun bir araştırmadan sonra sorunun samsung t200 serisindeki bir yazılım eksikliğinden kaynaklandığını forumlardan öğrendim. Yine uzun uğraşlar sonrası samsung teknik servisten bir kişi ile görüştükten sonra monitöre firmware ( yazılım ) yüklemeleri gerektiğini söylediler. Aslında bu çok ilginç çünkü samsungun ne türkiye sitesinde ne de amerika sitesinde yazılımı eksik çıkan bir monitör serisinden bahsedilmemesi. Samsung gözümde büyük bir prestij kaybına uğradı. Ben yine de yarın vaktim olursa kasayı, arkadaşın philips lcd monitörü ile deneyeceğim. Bu şekilde çözünürlük konusuna bir nokta koymak istiyorum. Ancak mavi ekran sorununun monitörle ilgili olduğunu sanmıyorum. Alternatif olarak windows 7 64 bit rc1 sürümünü denemeyi düşünüyorum. iyi günler…

 194. ahm3t YazarYanıtla

  @ilker
  Merhaba İlker;
  Sorununuza elimizden geldiğince destek olmaya çalıştık. Yardımlarımız olduysa ne mutlu bize. Siz kullanıcılarımızdan ricamız emeklerimizin karşılığı olarak site içi reklamlarımıza tıklayınız lütfen.

 195. gürhan Yanıtla

  Merhaba :
  Benım Sorunum Bios Ile Ilqılı Olacak Bios dan Dwd Rw Öne alıp Format Atmak Istıyorum Ama qelınkı Nasıl bı Bios Anlayamadım Bu 🙂
  Sata 1 de hdd var
  Sata 2 de Dwd Rw Var

  Auto
  Swdman
  MwDMan
  UdMAN

  Bunlar var hanqısını seçsem Pc Ön yükleme Yazısı ıle açılır sayqılar kolay qelsın

 196. ahm3t YazarYanıtla

  @gürhan
  Merhaba;
  Auto = Auto-detected
  SWDMAn = Single Word DMAn
  SWDMAn = Multi Word DMAn
  UDMAn = Ultra DMAn

  Bios ekranı gelmeden boot seçeneğine geçmek için f12 vey f2 veya f11 gibi tuşlara basmanız istenebilir. Ekranınız başlarken bunu kontrol ediniz. Daha sonra bootable bir dvd veya cd takarak seçiminizi yapabilirsiniz.

 197. Alev Yanıtla

  Selam..

  Şu an bu iletiyi Ağ Desteğinde Güvenli Moddan yazıyorum..
  PES 2010 oynarken görüntü dondu, mavi ekranda “sonsuz döngüye girdi” gibi bi yazı okudum ve bilgisayarım kilitlendi.. Yeniden Başlat yaptığımda açılışta BIOS sistem denetimlerini yaparken siyah ekranda dikey yönlü paralel beyaz çizgiler görünüyor ve standart modda masaüstü yerine kilim desenine benzer bir görüntü geliyor.. Standart mod bu yüzden çalışmıyor.. Güvenli modda aygıt yöneticisine baktım, ekran kartı çalışıyor görünüyor ama emin olamadım açıkçası.. Bu arada virüs taraması yaptırdım hiçbir şey çıkmadı.. Eğer sorun ekran kartında veya virüste değilse nerede olabilir ? Yardımcı olursanız sevinirim.. Teşekkürler.

 198. ahm3t YazarYanıtla

  @Alev
  Merhaba;
  Kullanmış olduğunuz RAM leri çıkartıp tekrar takınız. Ayrıca işlemcinizin fanını kontrol ediniz. Sorun büyük ihtimalle kullanılan RAM lerden kaynaklanmıştır.

 199. Alev Yanıtla

  @ahm3t

  her iki RAM’i de çıkarıp yeniden taktım lakin bir şey değişmedi.. dikine beyaz çizgili BIOS açılışı ve kilim desenli çalışmayan satandart mod durumu devam ediyor.. Bu arada işlemcinin fanı da gayet normal çalışıyor.. yine de yardımınız için teşekkürler

 200. ahm3t YazarYanıtla

  @Alev
  Tekrar merhaba;
  Eğer sorununuz halen devam ediyorsa geriye bir tek ekran kartını kalıyor. Ekran kartınızı söküp tekrar takınız. Ayrıca sürücülerini kaldırıp baştan yükleme yapmayı deneyiniz.

 201. Ayten Yanıtla

  Merhaba.. Benim sorunum şu Vista bir bilgisayarı xp’ye çevirip sorunsuz bi şekilde ghostunu aldık ve aynı özelliklere sahip ikinci bir vista bilgisayara uygulamak istiyorum ( okul bilgisayarları.. vista çok problem çıkarıyor ve hepsini bir ghost ile xp’ye çevirmek istedik) fakat 98 cd’sini takıyorum 2 nolu bilgisayara A:> geliyor. Ama ondan sonra ne c’ye ne e’ye geçmiyor. Geçersiz Sürücü tanımlamaları diyor. Evde kendi bilgisayarımda deniyorum ama sorunsuz olarak cd’deki ghost programını buluyorum. Yardımcı olursanız çok sevinicem..

 202. ahm3t YazarYanıtla

  @Ayten
  Merhaba;
  Bu işlemi iki şekilde yapabilirsiniz. Ya bütün bilgisayarlardaki diskleri söküp bu kurduğunuz bilgisayara bağlayarak yada aşağıdaki linkini verdiğim dosyayı rar içinden çıkarıp bir diskete kopyalayarak bilgisayarları disket yardımı ile açarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki dosyayı çalıştırdığınızda eğer diskleriniz sata ise vereceğiniz komut şudur.

  ghost2k3 -noide eğer diskler ide ise sadece ghost2k3 komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

  Bu işlemlere başlamadan önce bir başlangıç disketi ile bilgisayarı boot ediniz. Daha sonra dediğim gibi aşağıda linki olan dosyayı diskete kopyalayıp bilgisayarınıza takınız ve yukarıdaki komutları uygulayınız.

  Ghost Disketi
  http://www.bilgisayar-destek.com/ghost2003.rar

  Boot Disketi
  http://www.bilgisayar-destek.com/bootdisketi.rar

  Ayrıca Ghost hakkında sitemizde geniş bir resimli anlatımda mevcuttur:
  http://www.bilgisayar-destek.com/norton-ghost-2003-ile-windows-kurulumu-resimli-anlatim/

 203. ayten Yanıtla

  Özür dileyerek çok net anlamadığımı belirteyim önce. Bilgisayarlarımızda disket sürücüsü yok. Cd ile yapmamız lazım . Onun için nasıl bir açılış prg kullanmalıyım. Birde sormak istiyorum boot etmek dos’da açmak demek mi:)

 204. ahm3t YazarYanıtla

  @ayten
  Tekrar Merhaba;
  CD ile kurulum yapabilmeniz için size aşağıdaki dosyayı hazırladım. Bu dosyayı indirip içerisindekini Nero veya farklı bir programla CD’ye yazınız. Dosya içeriğinde CD’den çalışan ghost programı bulunmaktadır. Dosya formatı ISO’dur. Bu formattaki dosyayı yazmak için Magic ISO programını kullanabilirsiniz.
  CD kullanımı basitçe şu şekildedir. Öncelikle bilgisayar başlangıcında BIOS ekranına girip bilgisayarınızı CD’den boot edilebilecek şekilde ayarlayınız. Daha sonra başlangıçta CD içeriği otomatik olarak çalışacak ve karşınıza GHOST işlem menüsü gelecektir. Bu ekran farenizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu CD içeriği umarım işinizi kolaylaştırı. Bizimde eğitime böylelikle bir katkımız olur.

  CD’den çalışan Ghost 2003

 205. ayten Yanıtla

  Tekrar çok teşekkür diyorum Ben ve öğrencilerimiz adına.. Verdiğiniz dosya ile tüm bilgisayarlarımıza imajı yükledik ve sağlıklı bi biçimde çalışıyor. Bundan sonra da başımız sıkıştığında rahatsız edicez sizi.. Kolay gelsin….

 206. Alev Yanıtla

  Tekrar merhaba,

  Araya başka şeyler girdi.. bilgisayarı ihmal ettim.. Evet, ekran kartını söylediğiniz gibi söküp tekrar taktım ancak sorun eskisi gibi devam ediyor.. Masaüstünü VGA modunda ve max. 1280*1024 çözünürlükte görebiliyorum. Sanırım sorunun ekran kartından olduğu kesinleşti.

  İşlemcim: Intel Core 2 Duo 2.13 Ghz
  Anakartım: Gigabyte GA-73PVM-S2H
  Bozuk olduğunu düşündüğüm ekran kartım ise Sparkle GeForce 8800 GTS 320 MB NVIDIA GDDR3, 128 bit, Dual DVI, HDMI çıkışlı, 1600 mhz bellek ve 600 mhz çekirdek hızlı
  RAM’ler : 2*1 GB Corsair XMS2 Dual DDR 800 mhz
  Güç kaynağım: Themaltake 430 watt

  Bu amaçla üç ekran kartı modeli belirledim:

  *ZOTAC 9600 GT SYNERGY GDDR3 1 GB 256 bit NVIDIA DX10 1800mhz/600 mhz, DVI

  *LEADTEK 9600 GT GDDR3 1 GB 256 bit NVIDIA DX10 1600mhz/600 mhz, DVI, HDMI

  *SAPPHIRE HD4830 GDDR3 1 GB 256 bit NVIDIA DX10 1800mhz/575 mhz, DVI, analog, HDMI

  İlk tercihim SAPPHIRE.. lakin sormak istediğim şey; benim anakartla “ancak” NVIDIA grafik motorlu bi ekran kartı mı kullanabilirim yoksa ATI işlemcili bir kartı takmam da mümkün mü ?

  Bir de, ekran kartını değiştirmeden önce anakartın driverlarını da silmem gerekiyor mu?
  Eğer gerekiyorsa bu iş için kullanmam gereken özel bir program var mı.. Zira anakartın driverları ne program ekle kaldırda ne de aygıt yöneticisinde toplu halde görünmüyor..?

  Teşekkürler..

 207. ahm3t YazarYanıtla

  @Alev
  Merhaba;
  Sapphire tercihiniz olumlu olarak görmekteyim. Kullanacağınız ekran kartının işlemcisinin Nvidia veya ATI olması anakart ile alakalı değildir. Ekran kartını kurmadan önce bir önceki kartınıza ait yazılımları ve yardımcı programları silmeniz faydalı olacaktır. Anakart ile ilgili herhangi bir yazılımı silmeniz gerekmez. Ekran kartınızı ise içerisinden çıkan CD ile kurunuz. Windows otomatik olarak tanıyabilir ama farklı özelliklerinin çalışabilmesi için (Directx, OpenGL) ekran kartınız ile verilen CD’yi kullanınız.

 208. alptuq Yanıtla

  asus notebooku yeni aldım.ilk kullanımda kullanıcı adı ve şifre oluşturdum yeniden başlattı
  kullanıcı adı ve parola giriyorum hatalı diyor aynı ad ve parolayı güvenli modda kabul ediyor..
  şifreyi kaldırdım normal açılışı yine yapmıyor..kafayı yiyecem yardım lütfen..

 209. ahm3t YazarYanıtla

  @alptuq
  Merhaba;
  İşletim sisteminiz nedir. İki yöntemi deneyiniz.
  Öncelikle bilgisayarınıza yönetimsel haklara sahip bir kullanıcı oluşturup bilgisayarı bu kullanıcı ile açınız. Daha sonra sorunlu olan kullanıcıyı ve ona ait dosyaları siliniz. İkinci bir yöntem olarak Hiren’s BootCD kullanarak bilgisayarınızdaki kullanıcı şifrelerini sıfırlayabilirsiniz.

 210. fatih Yanıtla

  merhaba hp compaq pc de vista kullanıyorum vista açılışta takılı kalıyor.Windows doluyor yazısı geliyor alttan çubukların geçtiği orda takılı kalıyor.Güvenli kip te de denedim ama sonuç alamadım herseferinde takılı kalıyor çok acil yardıma ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirim.tşk

 211. ahm3t YazarYanıtla

  @fatih
  Merhaba;
  İşletim sistemi veya içerisinde sonradan kurulan programlardan kaynaklanan bir durumdur. Sisteminizi elinizde kurtarma DVD’si bulunuyorsa “repair” etmeyi deneyiniz. Yada sistem açılışında F8 tuşuna basarak kurtarma konsolundan kurtarma işlemini başlatınız.

 212. ayten Yanıtla

  Merhaba Ahmet Bey! Daha öncede sizden bilgisayar konusunda yardım almıştım şimdiki problemim bilgisayarımız çöktü tekrar xp kurmak istedim fakat sabit disk bulunamadı diyor. ne yapabilirim? (bilgisayarımız masaüstü ve vistadan xpye çevrilmişti ayrıca ghostu var onuda denedim ordanda kuramadım yine diski görmüyor) teşekkür ederim

 213. ahm3t YazarYanıtla

  @ayten
  Merhaba Ayten Hanım;
  Bu hatanın sebebi şudur. XP kurmaya çalıştığınız notebookun diski SATA dediğimiz modeldir. Bu yüzden içeriğinde sata sürüclerini içeren bir XP CD’si bulup sisteminizi kurmanız olacaktır. Sata sürücüsü içeren XP CD’si oluşturmak için aşağıdaki adrese göz atınız.

  http://www.notebook.gen.tr/viewtopic.php?f=24&t=18

  Eğer bu önerme sorununuz çözmez ise lütfen belirtiniz.

 214. özgür Yanıtla

  merhabalar bende de buna benzer bi sorun var yani mavie ekranla alakalı ama bende herhangi bir hata raporu uyarı filan gelmiyor.sadece normal başlıyor gibi görünüyor en son hoş geldiniz yazısından sonra masaüstüm değilde açık mavi bir ekran imleç var hareket edio ctrl+alt+del yaptığınızda görev yöneticisini başlat yok ne yapabilirim format atmak dışında

 215. ahm3t YazarYanıtla

  @özgür
  Merhaba;
  Bu durum şu sebeplerden kaynaklanabilir:
  1- Sisteminize trojan veya virüs bulaşmış olabilir.
  2- Sisteminizde takılı arızalı bir donanım olabilir. (takılı flash disk, usb kamera, harici disk vs.)
  3- Bilgisayarınızı açarken F8 tuşu yardımı ile açıp güvenli mod ile bilgisayarınızı başlatmayı deneyiniz. Eğer sistem “Güvenli Mod” ile başlatılamıyorsa eğer elinizdeki işletim sistemi CD veya DVD’si ile Repair (Onarma) işlemi yapmalısınız.
  4- Elinizde imkan varsa sorunlu işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan diski söküp başka bir sağlıklı çalışan bilgisayara bağlayıp virüs-trojan taraması yapınız. Komut satırını kullanarak chkdsk -f işlemini yapınız.

 216. Ayten Yanıtla

  Merhaba Ahmet Bey! Bize bu güne kadar çok yardımınız oldu. Çok teşekkür ediyorum ve siizden yine yardım bekliyorum:) Okul bilgisayarımıza format attım. Driverleri görmedi bende internetten buldum ve tanıttım yalnız ethernet düzenleyicinin üzerinde hala ünlem işareti var. ve onu bulamıyorum. Anakartımız faxconn G31MX-K birde açılışta realtek ethernet gibi yazılar çıkıyor. Sizce ne yapmalıyız? İnternete bağlanıyor ama Dyned çalışmıyor acaba bu yüzden mi? Şimdiden çook teşekkür ederiz okulumuz adına…

 217. ayten Yanıtla

  İyiGünler Ahmet Bey.. Sizden yine bir konuda yardım almak istiyorum. Bilgisayara format attık ama sürücülerin driverlerini istedi. Faxconn g31mx-k anakart markam. Hepsini kurdum yalnız ethernet düzenleyici hala ünlem işaretli… İnternete bağlanıyor ama dyned ingilizce eğitim programı açılmıyor onunla ilgili olabilir mi? Nereden bulabilirim bu driveri? Okul bilgisayarı olduğu için elim kolum bağlandı. Acil yardım ederseniz çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler…

 218. ahm3t YazarYanıtla

  @ayten
  Merhaba Ayten Hanım;
  Öncelikle sitemize gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkür eder size ve öğrencilerinize eğitim yaşantınızda başarılar dilerim. Sorunuzun cevabını şu şekilde açıklayayım:
  Donanım üzerinde bulunan ünlem işareti bu aygıtın düzgün yüklenmediği, farklı bir aygıt ile çakışmış olabileceği anlamına gelmektedir. Öncelikle anakart modelinizi belirleyip bu anakarta ait Chipset driverı ve LAN driverını indiriniz. Bunlardan ilk önce Chipset ile ilgili yazılımı kurup bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Daha sonra “Aygıt Yöneticisi” kısmına girip ethernet bağdaştırıcınız için gerekli sürücü yüklemesini el ile göstererek yapınız. Burada belirttiğiniz anakart modeline ait LAN driverını indirdiğimiz zaman içerisinde “setup” bulunmakta. Bu setup dosyasını çalıştırmayınız. Dosya içerisinde yer alan WINXP klasörünü ethernet kartınız için sürücü adresi olarak gösteriniz. Diğer yöntemi resimli mail olarak size gönderdim. Sisteminizdeki ethernet kartının tam olarak hangi marka ve model olduğundan emin olmak için aşağıdaki siteden “Unknown Device” adlı programı indirebilirsiniz. Son olarak ünlem işareti gösteren donanıma tıklayın. Bir hata kodu üretmiştir. Hata kodunu görmek için donanımın üzerine sağ tıklayıp “Özellikler” kısmına girin.” Burada “Genel” sekmesinde altta “aygıt Durumu” kısmında üretilen hata kodu ve açıklama yazmaktadır. Buradaki hata kodunuda bildirirseniz daha sağlıklı sonuçlara ulaşabiliriz. Eğer “Kod 39” adında bir hata iletisi üretmişse mailinize gönderdiğim resimli anlatımı uygulayınız. Bu hatayı almanızın nedeni yapmış olduğunuz sürücü yüklemesinin hatalı veya eksik olduğu anlamına gelir.

  http://www.zhangduo.com/udi.html

 219. yunus emre Yanıtla

  merhaba benim sorunum bilgisayarıma 1 gün önce koydugum şifre bugun hatalı diyor.
  sürekli denedigimde şifreyi kabul edip bazen hoşgeldiniz yazısı çıkıyor.ama sonrasında oturum açmadan tekrardan hatalı kullanıcı adı veya şifre diyor . bu durumda yapabiledegim nedir format atmak istemiyorum toshiba marka bilgisayarların kurtarma dvd leri bilgisayardaki bütün veriyi silip süpürüyor.

 220. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba yunus emre;
  Şifre ile ilgili problemlerinizde Hiren’ Boot CD adlı programı tavsiye ediyorum. Bilgisayarınızı bu CD ile boot edip içerisindeki uygulamalardan şifre sıfırlama uygulamasını çalıştırarak administrator veya düğer kullanıcılar için belirlediğiniz şifreyi resetleyebilirsiniz. Bu uygulamayı çalıştırdıktan sonra bilgisayar açılışında herhangi bir şifre girmeden bilgisayarınızı açabilirsiniz.

  http://www.hirensbootcd.net/download.html

 221. ayten Yanıtla

  Merhaba Ahmet Bey,
  Ben Balıkesirden Ayten. Okullar açıldı yine problemlerimiz başladı. Bilgisayarın bir tanesine format attım ama internet explorer simgesine tıklayınca hiçbirşey açılmıyor. İnternet var. Bilgisayarımdan girince google’a ulaşabiliyorum. Neden kaynaklanabilir?

 222. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba ayten;
  Yeni eğitim yılınızda size ve öğrencilerinize başarılar dilerim. Yeni explorer yüklemeyi deneyin.
  C:Program FilesInternet Explorer dizinindeki “iexplore” uygulamasını çalıştırmayı deneyin.

 223. ayten Yanıtla

  Teşekkür ederim Ahmet Bey.İexplorer!ı çalıştırmayı denedim olmadı. 8’i indirdim ama bilgisayar çalıştırmadı. Bende fire fox indirdim sorun çözüldü. Size bir soru daha sorucam. Öğrencilerin kullandığı ve virü bulaştırmaları muhtemel bilgisayarlara nasıl bir virüs prg önerirsiniz? İyi çalışmalar

 224. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba ayten;
  IE’yi Windows bileşenlerinden kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyin. Virüs programı olarak ücretsiz olarak sunulan Avira Antivirüs programını öneririm. Ayrıca Malwarebyte’s Anti Malware programınıda öneririm.

 225. ayten Yanıtla

  Tekrar İyi Günler Ahmet Bey…
  Desteğiniz için çok teşekkürler.. Size okulum adına yine sir sorumuz olacak. Okulumuza bir internet sitesi yaptık (Şamlı Kamçıllı ilköğretim okulu) Temizleyip taratıp yayınlasakta içine script giriyor ve ” Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir “gibi uyarı veriyor. Ne yapabiliriz sizce? Sitemizde yabancı olarak bir hava durumu (ki olmasada hata veriyor) birde meb haberler var isterseniz size adres ve şifreyide yollayalım.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba ayten;
   Site erişim bilgilerinizi admin @ bilgisayar-destek . com adresine gönderin. Hafta içi sorunları gözden geçirebiliriz. Eğitim döneminde size ve öğrencilerinize başarılar dilerim.

 226. kemal Yanıtla

  bilgisayarım acılır ken bu yazı cıkıyor windows önyükleme yöneticisi ve entera basın dıyor basınca acılıyor bunu nasıl iptal edebılırım banayardım cı olabılırmısınız 🙁

 227. yasemin özcan Yanıtla

  Masa Üstü bilgisayarim var kasadan aciyorum ekran aciliyor calisirkrnekran karariyor ama calismaya devem ediyor ekrandaki acma tuduna bastimda ekran geri geliyor ve bu olay surekli oluyor sorunu neoldunu anlamadim bi yarsimci olurmusunuz

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba yasemin özcan;
   Ekran kartınızın sürücüsünü güncelleyin ve önerilen ekran çözünürlüğünde kullandığınızdan emin olun. Ayrıca Monitör ve ekran arasındaki kabloyu kontrol ediniz. Belki monitör güç kablosunda sorun olabilir. Bunun dışında bir önerim olmayacaktır. Eğer harici bir ekran kartı kullanıyorsanız fiziksel olarak fanlarında bir küpür birikmesi varmı kontrol edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir