Windows XP Mode Kurulumunda Alınan “Failure configuring Windows Updates” Hatasının Çözümü

xpmodeerror

Windows XP işletim sistemi bir çok işletmenin envanterinden kalkmasına rağmen bazı eski uygulamalar çalışmak için hala Windows XP işletim sistemine ihtiyaç duymaktalar. Bunun için bildiğiniz üzere Microsoft “Windows XP Mode” adında sanal işletim sistemini çıkartmıştı. Bu uygulama ile Windows 7 olan işletim sisteminiz üzerine ek paketler kurarak bir “Virtual PC” oluşturmak ve Windows XP işletim sisteminizde çalışan uygulamalarınızı bu sistem üzerinden çalıştırmak mümkün. Bu sayede bir çok IT birimi işletim sistemi geçişlerini bu uygulama sayesinde esnekleştirebilmişlerdir. Yazımızda “XP Mode” nedir ne değildir detaylarına inmeden kurulum esnasında yaşanan ve bir çok kişinin karşılaştığı başlıktaki hatanın çözümü ile ilgili sizlerle bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum. Bu konu hakkında Türkçe yazılmış kaynağa pek rastlamadığım için bu yazının sizlere faydalı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle XP Mode kurulumu için gerekli yükleme paketlerinin adlarını aşağıda belirteceğim. Yükleme paketleri Windows 7 Pro. 64 Bit Eng. İşletim sistemine göre verilmiştir.

WindowsXPMode_en-us

Windows6.1-KB977206-x64

Windows6.1-KB958559-x64-RefreshPkg

Xp Mode kurarken alınan “Failure configuring Windows Updates Reverting Changes Do not Turn off your computer” hatasını KB958559 paketi bize vermektedir. Bu hatanın birden fazla nedeni olabilir ama benim tespit ettiğim iki hata unsuru olmuştur. Bunlardan ilki sistem üzerinden kurulan “Symantec Endpoint Protection” AV vb. uygulamaların bu uygulama paketini yüklemeye izin vermemiş olmasıydı. Bu durumu çözmek ve hata almamak için uygulama paketlerini yüklemeden önce Symantec AV programını “Disable” konuma getirmeniz gerekmektedir. Uygulama sorunsuz yüklendiği zaman tekrar aktif hale getirebilirsiniz. İkinci olarak sisteminizde bulunan network ağ filtre sayısını aşmanızdan kaynaklıdır. (HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Network\MaxNumFilters ). Bu sorunu ortadan kaldırmak ve KB958559 uygulama paketini sorunsuz olarak yükleme için “Windows Kayıt Defteri” ni (Regedit) açıp ilgili anahtarın varsayılan değerini “14” yapmanız yeterli olacaktır. XP Mode kurulurken kendine bir sanal network adaptörü oluşturduğu için hem güvenlik sebebi ile Symantec vb. koruma programları buna izin vermiyor hem de buradaki network filtre sayısını aşmanız durumunda KB958559 paketi kendini yükleyip konfigüre edemiyor. Buradaki değeri “14” yaptıktan ve sisteminizde kurulu AV uygulamasını “Disable” konuma getirdikten sonra tüm paketler başarılı ile yüklenecek olup “Windows XP Mode” sanal işletim sisteminizi Windows 7 üzerinde rahatlıkla çalıştırabileceksiniz. Eğer bu hata ile ilgili sizlerin de çözüm önerileriniz varsa belirtmeniz durumunda yazı içerisine ekleme yapacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir