Windows XP Net Send komutunu kullanma

net send

Hepimizin yeri geldiği zaman kullandığımız, networkteki tüm clientlere bilgi yada uyarı manasında küçük mesajlar gönderdiğimiz komutu basitçe size aktaralım. Karşı pc dekinin ekranına yazılı mesaj göndermek amacıyla yeri geldiği zaman eğlenmek maksadıyla kullanılan bir komuttur “net send”. Mesela arkadaşınıza ufak bir gösteri yapıp onu şaşırtabilirsiniz. Eğer çok fazla network bilgisi yoksa çalışma arkadaşınızın onu “Bak bilgisayarını ele geçirmiş hackerlar” diyerekten geçici bir süre kandırmanız mümkündür. Gelelim biz bu komutun basit kullanımının resimli anlatımına. Öncelikle resimleri sıralı bir şekilde dizeceğim sonra sırası ile anlatımına geçeceğiz.

net send

net send

net send

Öncelikle bilgisayarım ikonuna sağ tıklayıp yönet (manage) kısmına geliyoruz. Buradan Servislerden (services) Messenger servisini aktif duruma getiriyoruz. Messenger servisinin üzerine sağ tıklayıp servisi start konuma getiriyoruz; özelliklerinde otomatik olarak başlama kısmını seçiyoruz.(Bu servis ileti gönderilecek bilgisayar (client) içinde çalışır durumda olmalıdır.) Bunları yaptıktan sonra başlat-çalıştır-cmd yazıp komut satırını açıyoruz. Daha sona aşağıdaki komutu deneme olarak yazıp olacakları görün. Bunu networke dahil olan tüm kullanıcılara (client) gönderebilirsiniz.

Net Send Komut öreneği:

Bilgisayar adı deneme olan bir bilgisayar için aşağıdaki komut verilmelidir:

“net send deneme bu bir deneme yazısıdır”

Bu komutu yazıp enter tuşuna bastığımız zaman networkteki bilgisayar adı deneme olan kullanıcının ekranına “bu bir deneme yazısıdır” mesajı düşecektir. Burdan sonrası size ait. Arkadaşlarınızla eğlenmek için orjinal mesajlar düşünmeye başlayın:)

Net Send komutunu herşeye rağmen çalıştıramıyorsanız aşağıdaki adımları tekrar gözden geçiriniz.

1.Windows Gezgini’ni açın.

2.Soldaki bölmede, Bilgisayarım’ı sağ tıklatın ve sonra da Yönet’i tıklatın.

3.Bilgisayar Yönetimi penceresinde, soldaki bölmeden Hizmetler ve Uygulamalar’ı genişletin ve sonra da Hizmetler’i tıklatın.

4.Sağdaki bölmede, Messenger’ı çift tıklatın.

5.Messenger Özellikleri (Local Computer) iletişim kutusunda, Genel sekmesini tıklatın.

6.Genel sekmesinde, Başlangıç türü listesinden Otomatik seçeneğini belirleyin ve sonra da Uygula’yı tıklatın.

7.Hizmet durumu altında, Başlat’ı ve sonra da Tamam’ı tıklatın.

8 yorum

 1. marslan Yanıtla

  Süpersin üstat emeğine sağlık.Bunu bu kadar basit anlatacak hiç bir yer bulamadım .
  tekrar eline sağlık…..

 2. ahm3t YazarYanıtla

  @marslan
  Merhaba;
  Biz bilgisayar ve bileşenleri hakkında sorun çözümlerini ve pratik bilgileri, bunun yanında adsl modem kurulumları ve program anlatımlarını yazarken oldukça sadece bir dil kullanmayı tercih ediyoruz. Karmaşık, terim içeren açıklama ve resimler sadece kafa karıştırır. Biz anlattığımız şeyin özünü kullanıcımıza sunmaya gayret ediyoruz. Makalemizi beğendiyseniz ne mutlu .Bizleri desteklemek için lütfen site içi reklamlarımıza tıklayınız.

 3. GÖKHAN TOKSÖZ Yanıtla

  mrb benim xp pro sp3 kurulu hizmetler bölümünde msngeer yok ne yapmam gerekli.

 4. ahm3t YazarYanıtla

  @GÖKHAN TOKSÖZ
  Merhaba;
  Bu servis varsayılan olarak kesinlikle sistemde olmalıdır. Eğer bu servisi görüntüleyemiyorsanız şu değişiklikler yapılmış olabilir:
  1- Kullandığınız işletim sistemi CD’sine bağlı olarak yüklenmemiş olabilir.
  2- Manuel olarak bu servis register kısmından kaldırılmıştır.
  3- Dosya silinmiş olabilir.

 5. Muhsin Yanıtla

  Ben Vista Home Premium kullanıyorum.Messenger hizmeti yok.Ne yapmalıyım?

 6. irfan Yanıtla

  hocam iyi anlatmışsın ama karşı bilgisayarda bu uyarının görülmesi için gerkli olan uyarıcı servisinin başlatılması gerektiğinden hiç bahsetmemişsin.

 7. ahm3t YazarYanıtla

  @irfan
  Merhaba;
  Evet mesaj iletilecek bilgisayar içinde “messenger” servisinin aktif edileceğinden söz etmek gerekmektedir. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Haber içine gerekli açıklama eklenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir