Windows XP Servis Paketi 3 (Beta)

xp sp 3

Birkaç gündür Windows XP Servis Paketi 3, seçilmiş küçük bir test grubu için hazırda beklemekte. CHIP Online’da bu devasa güncellemenin betasına göz atma fırsatı buldu ve sizin için ilginç olabilecek yönleri vurguladı.

Windows XP Servis Paketi 3’ün betası: 900 adet hata düzeltmesi ile dolu 332 MB. Servis Paketi 2 den bu yana 3 sene geçti ve Microsoft yeni bir paket ile karşımızda. SP 2, güvenlik konusunda “Güvenlik Merkezi” ve geliştirilmiş güvenlik duvarı gibi birçok değişiklik ve yeni özellikler getirmişti. Buna karşın SP3 daha çok hata düzeltmeleri üzerine yoğunlaşıyor.

xp sp3

Her Servis Paketinde olduğu gibi kurulum sırasında sistemde belli başlı değişiklikler oluyor. CHIP Online tam olarak neler gerçekleşti hakkında kayıt tuttu.

Servis Paketi 3’ün kurulumu birkaç dakika sürüyor. Toplamda sabit diske 1,36 GB boyutunda bir yük bindi ve 34.000’in üzerinde dosya veya kayıt defteri girişi silindi, değiştirildi veya yeniden oluşturuldu. Test sistemimiz olan Pentium D 3,2 GHz ve 2 GB RAM ile SP3’ün kurulumu toplam 9 dakika sürdü. Şuanda Türkçe işletim sistemi üzerinde kurulum çalışmıyor – süreç bir hata mesajı ile iptal oluyor.

Buna karşın İngilizce bir sistem üzerinde kurulum sorunsuzca çalışıyor. “C:Windows$NtServicePackUninstall$” dizininde kurulumu geri alabilmek için zorunlu olarak oluşturulan yedekleme dosyalarının sayısı 2.858 ve boyutu 458 MB.

WGA denetimi yok
Bu Servis Paketi sadece kritik güvenlik güncelleştirmeleri içerdiği için kurulum sırasında kullandığınız Windows’un orijinal olup olmadığı kontrol edilmiyor – güvenlik güncelleştirmeleri zaten WGA denetimi olmadan da veriliyordu. PC’yi yeniden başlattıktan sonra Windows sistem özellikleri kısmında güncellemenin SP3’e yükseldiği bildiriyor.

Bu yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ… 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir