WordPress İngilizce olan yönetim panelini Türkçe'ye çevirmek

WordPress’inizi İngilizce olarak yüklediniz. Belirli bir zaman sonra bu dilden sıkılıp Türkçe’ye dönmeye karar verdiniz. bunun için bir dünya dosyayı FTP’nizden atmanıza gerek yok. bu hem beraberinde bir risk ve zaman kaybı getirir. Yapmanız gereken sadece WordPress Türkçe Dil Dosyası‘ nı bilgisayarınıza indirmek. Daha sonra indirdiğiniz bu sıkıştırılmış dosyayı açınız. FTP’nize bağlanarak bu dosyayı wp-content/languages klasörüne atmak olacaktır. Eğer languages dosyayı yoksa bunu kendiniz oluşturabilirsiniz. Bu dosyayı gönderdikten sonra wp-config.php dosyasını açıyorsunuz ve aşağıda belirtilen adımları uyguluyorsunuz. Aşağıdaki kodların yerini bulup gerekli değişiklikleri yapmanız yeterlidir.Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka database yedeğinizi alınız. Ayrıca wp-config-php dosyanızın da yedeğiniz alınız. Olası bir hata ve çalışmama durumunda aldığınız yedek wp-config.php dosyasını geri yüklediğinizde sorun düzelecektir. Benim bu işlemi yaparken başıma geldi ondan söylüyorum:) Sitenin yönetim paneline erişemedim içeriğe yanlış bir karakter eklediğim için. Aman dikkat diyorum sevgili okurlar. Kolay gelsin.

define (‘WPLANG’, ”);

Yukarıdaki şekilde olan kodu aşağıdaki haliyle değiştiriyorsunuz.

define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’);

Tüm işlem bu kadar. Wp-config.php dosyanızı tekrar FTP’nize upload ettikten sonra Türkçe yönetim panelini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu arada unutmadan bazı eklentileriniz sorun çıkartabilir haberiniz olsun.

6 yorum

 1. Saç Ekimi Yanıtla

  define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); şeklinde değiştirdikten sonra upgrade bölümünden otomatik güncelleme yaparsanız dil dosyalarını kendi de güncelleyebiliyor.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba izmir temizlik,
   Değişiklik wp-config.php dosyasında olduğu için yapamazsınız. Panelden çıkan TR güncellemesini seçerseniz WP değişir fakat problem çıkarmı bilemiyorum. Bu işlemi yapmadan önce wp-config.php dosyanızın ve DB’inizin yedeğini mutlaka alınız.

 2. deniz Yanıtla

  Merhaba hosting kontrol panelinden kod düzenleyici ile wp-config.php dosyasını açarak
  define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); şeklinde değişikliği yapıp kaydettim. Başka bir ayarlama yapmadan türkçe aktif oldu sayfayı yenilediğimde.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba deniz,
   Her kontrol panelinde bu özellik olmayabilir. Bu yüzden en sağlıklısı FTP ile wp-config.php dosyasını bilgisayarınıza indirip gerekli düzenlemeyi yapıp sunucunuza geri göndermek olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir