XP SP3 sonrasındaki c0000139 gdi32.dll hatasından kurtulmak

xp sp3

Windows XP SP3 Türkçe ve İngilize sürümleri epey zamanıdr ortalıkta ve tüm windows bireyse ve kurumsal kullanıcıları tarafından hızlı bir şekilde bilgisayarlara kurulmakta. Windows SP3 birçok sorunu ve hatayı ortadan kaldırmış durumda olup sistemi daha stabil hale getirmektedir. XP SP3 bizi uzun bir süre idare edeceğe benzesede birtakım hatalarıda ortaya çıkartmaktadır. Her windows kullanıcısının yaşadığı mavi ekran hataları xp sp3 güncellemesinden sonrada karşımıza çıkmaktadır. XP SP3’ün getirdiği yeniliklerden biriside bütünleşik internet tarayıcısı olarak ie7 gelmektedir. SP2 yüklü sistemlerde manuel olarak yüklenebilen IE7 rahatlıkla uninstall edilebiliyordu. SP3 yüklemesini yaptıktan sonra IE7 sisteme entegre oluyor ve uninstall edilmesi imkansız; kaldırmak istediğiniz takdirde SP3 yüklemesinide beraberinde kaldırmak zorundasınız. Bu bilgiyi gözardı etmeyiniz. Bir diğer can sıkıcı durumda şu: SP3 yüklemesinden sonra sistemi boot ederken karşımıza çıkan mavi ekran. Hata içeriğinde gdi32.dll uyarısı verip sistem kendini süreki restart etmektedir. Bu hatanın çözümü oldukça basit iki yönteme dayanıyor. Bunları basitçe size aktaralım.

Yöntem1:

Elinizde bir XP CD’si varsa sisteminizi bununla başlatın ve kurtarma konsoluna geliniz. Öncelikle eski gdi32.dll dosyamızı yedeklememiz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu veriyoruz.

REN C:WindowsSystem32GDI32.dll C:WindowsSystem32GDI32.dll.yedek

copy C:WindowsServicePackFilesi386GDI32.dll C:WindowsSystem32GDI32.dll

Bu komutları verdikten sonra sisteminizi bilgisayarınızdaki xp cd’sini çıkararak normal olarak tekrar başlatınız. Sorunun düzelmiş olduğunu göreceksiniz.

Yöntem 2:

XP SP3 kurulumu yaptığınız diski bir harici disk ünitesi kullanarak çalışan başka bir bilgisayara bağlayıp tanıtınız. Daha sonra yukarıdaki belirtilen komuttaki görevleri manuel olarak yapınız. Bir arama işlemi yaparak hatalı diskteki gdi32.dll dosyalarını aratınız. “C:WindowsServicePackFilesi386GDI32.dll” dosyasını “C:WindowsSystem32GDI32.dll.yedek” içerisine kopyalayınız. Bu esnada sizden değiştirmek istiyormusunuz diye soracak. Evet deyip hatalı diskte bir chkdsk işlemi başlatıyoruz. Bunu yapmak için:

Başlat>Çalıştır>cmd>chkdsk disk adı:

Bu işlemleri yaptıktan sonra hatalı diski bilgisayara tekrar takıp sistemi başlatınız. Sisteminizin düzgün olarak başlatıldığını göreceksiniz.

Aklınızdan bulunsun; bu şekilde toplu kritik güncellemeler öncesi mutlaka siteminizin yedeğiniz ya da ghostunu alınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir