XP SP3'ün yeniden başlatma problemine yama

xp sp3

Henüz 4 farklı sistemde denememize rağmen sorunla karşılaşmamıza rağmen, bazı okuyucularımız SP3 ile ilgili sorunların olduğundan bahsetmişti.  Yurt dışı sitelerde de SP3 yüklendikten sonra sistemin sürekli kendini yeniden başlatması sorunundan sıkça bahsediliyor ve kuşkusuz oldukça can sıkıcı bir sorun.

Konuyla ilgili bir yama geldi ama Microsoft tarafından değil. Sorunun kaynağında, AMD tabanlı bir sistemde Intel sürücülerinin yüklenmeye çalışması yatıyormuş. Özellikle HP masaüstü sistemlerde bu soruna çok sık rastlanmaktaymış.

Bir kullanıcı, yazdığı ufak VBScript dosyası ile bu sorunu çözmeye çalışıyor. Yaptığı şey ise AMD tabanlı bir sistemde Intel PPM sürücülerinin yüklenmke üzere ayarlanııp ayarlanmadığı. Eğer yüklenmek üzere ayarlanmış ise, onu devre dışı bırakıyor. Eğer ağ üzerindeki diğer sistemleri de kontrol etmek isterseniz, komut satırından dosya ismini yazmanız yeterli olacak.

Bu ufak yamayı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Kendi bilgisayarınız için, bu dosyayı indirip üzerine çift tıklamanız yeterli. Eğer ağ üzerindeki diğer sistemleri kontrol edecekseniz, komut istemini açıp şunu yazmalısınız:

removeIntelPPMonAMD.vbs <computer 1> <computer 2> <computer 3>

HP gibi OEM üreticilerin sisteminde bu tür sorun çıkma sebebi, muhtemelen Intel ve AMD tabanlı sistemlerine aynı sistem imajını yüklüyor olmaları. HP’nin AMD tabanlı dizüstü sistemlerinde bu sorunla karşılaşılmamış; yani masaüstü sistemlerde kullanılan imaj ile ilgili bir sorun olduğu düşünülüyor. Zira hem AMD hem de Intel tabanlı HP masaüstü sistemlerde intelppm.sys sürücüsünün yüklü olduğu gözüküyor. Bu sürücü, Intel tabanlı sistemler için güç yönetim özelliğini sunuyor.

Microsoft daha evvel yazdığı bir bilgi makalesinde, SP2 yükleyen kullanıcıların benzer bir hata ile karşılaşabileceğini ve sorunun sebebi ise önceki paragraflarda bahsettiğimiz sürücü problemi olduğunu belirtiyor.Ve Microsoft bu sorunun suçunu, yanlış disk imajı kullanan sistem üreticilerine atıyor.

Yamayı nasıl yükleyeceksiniz?

SP3 ile beraber gelen bu sorunda, herhangi bir hata mesajı göremeyebilirsiniz; çünkü sistemi çok hızlı yeniden başladığından hata kodu gözükmüyor. O yüzden bu yamayı sisteme yükleyebilmek için sistemi güvenli modda açmanız gerekiyor.

Ancak Intel tabanlı bir sistemde intelppm.sys sürücüsünü devre dışı bırakırsanız, sisteminiz bir daha açılmayabilir.

Sorunla ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

kaynak: http://www.pclabs.gen.tr/2008/05/17/xp-sp3un-yeniden-baslatma-problemine-yama/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir