Yeni AMD Opteron™ 4000 Serisi Platformu

Bulut (Cloud) ve Yüksek Ölçeklenebilir (Hyperscale) Data Merkezlerinin Özel İhtiyaçlarına Uygun Olarak Tasarlanmış İlk Platform:

Yeni AMD Opteron™ 4000 Serisi Platformu

—Dünyanın çekirdek başına en düşük enerji tüketen¹ sunucu işlemcisi sıradışı bir maliyet verimliliği ve platform esnekliği sunuyor—

— İliştirilmiş sistemlere daha uzun ömür sağlıyor—

GigaOm Structure Bulut(Cloud) Bilgi İşlem ve Internet Altyapısı konferansında bugün, AMD (New York Borsası Kodu: AMD) yeni AMD Opteron™ 4000 Serisi platformunun hazır olduğunu açıkladı. Söz konusu platform, başından itibaren, son derece esnek, güvenilir ve yüksek enerji verimliliğine sahip 1 ve 2P sistemlerine ihtiyaç duyan bulut(cloud), yüksek ölçeklenebilir(hyperscale) veri merkezi ve KOBİ müşterilerin taleplerini karşılamak üzere tasarlanmış ilk sunucu platformu. Bu platform aynı zamanda, AMD İliştirilmiş Çözümler kanalıyla telekomünikasyon sunucuları, bellek ve dijital işaretler gibi üst sınıf iliştirilmiş sistemlerin hizmetine de sunulmaktadır. Bugünden başlayarak, önümüzdeki aylar boyunca, Acer Group, Dell, HP, SGI, Supermicro, ZT Systems ve pek çok başka kanal ortağından ilgili sistemlerin gelmesi bekleniyor.

        

AMD Sunucu ve İliştirilmiş Sistemler Birimi Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Patrick Patla, “Bugüne dek, yoğun ve enerji verimliliği sağlayan bir bulut(cloud) ya da yüksek ölçeklenebilir(hyperscale) veri merkezi kurmak isteyen müşteriler ya pahalı, üst sınıf çözümleri kendi bilgi işlem ortamlarına uydurmak zorunda kalıyorlardı, ya da yeterli düzeyde performans veya sunucu işlevselliği sağlamayan düşük enerjili müşteri tabanlı tasarımları seçmek durumuna düşüyorlardı,” diyor ve ekliyor: “Artık AMD Opteron 4000 Serisi platformu sayesinde, bu müşteriler enerji ve maliyet verimliliği son derece üstün, yüksek düzeyde özelleştirmeye imkan tanıyan, ve aynı zamanda üst sınıf iliştirilmiş sistemler için de ideal çözüm sunan bir sunucu platformuna kavuşmuş oldular.”

  • Veri merkezlerinde enerji hâlâ bir numaralı meseledir².  AMD Opteron 4000 Serisi platformu, çekirdek başına 6W’tan daha düşük bir düzeyde, dört ve altı çekirdekli performans sağlar¹, harcanan enerji miktarını bir önceki kuşağa kıyasla %24’e varan oranlarda azaltır³, ve bir önceki kuşak platformlara göre aynı enerji bütçesiyle iki kattan fazla sunucuya imkan tanır³.
  • Mevcut iş ortamı, pek çok müşterinin sermaye harcamalarını dikkatle incelemesini ve bilgi işlem bütçelerini gözden geçirmesini zorunlu kılıyor. Enerji verimliliği son derece yüksek platformların halihazırda sağladığı tasarruflara ilaveten, AMD Opteron 4100 Serisi işlemcisi, 99 dolar kadar düşük fiyat puanları sunmaktadır ve gerekli tüm özelliklere sahip, eksiksiz ve güvenilir bir sunucu-sınıfı işlemcidir.
  • AMD Opteron 4100 Serisi işlemcisi özel tasarım sunucular için idealdir; çünkü enerji verimliliğini geliştirecek şekilde ısı alıcısını, enerji kaynaklarını, fanları küçültme imkanı sağlar, ayrıca düşük voltaj bellek kullanmayı mümkün kılar. Sistemin nasıl kullanılacağına bağlı olarak, özelleştirme aynı zamanda gereksiz, enerji harcayan özelliklerin devre dışı bırakılmasını, böylelikle maliyet ve enerji verimliliğinin daha da artırılmasına imkan tanır.
  • Söz konusu platform iliştirilmiş sektör standardı olan 5+2 yıl ömre sahiptir ve spesifik hedef piyasaları ve uzun ürün yaşam çevrimleri bulunan üst sınıf, ticari tip iliştirilmiş sistemlerden beklenen enerji, fiyat ve performans dengesini sunmaktadır.
  • Son derece esnek olan AMD Opteron 4000 Serisi platformu 8 ve 12 çekirdekli AMD Opteron 6000 Serisi platformu ile yonga seti açısından uyumludur ve 2011’de tamamlanması planlanan yeni “Bulldozer” çekirdeği desteklemesi planlanmıştır.                               

                        

Müşteri ve İş Ortaklarının Bakış Açıları

Ek Kaynaklar

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir