Yeni “Light Agent Virtualization Security” ile Performans ve Korunma Bir Arada

Kasperskylab

Kaspersky Lab, 21-24 Nisan tarihlerinde Macaristan, Budapeşte’de düzenlenen Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Güvenlik Analistleri Zirvesi’nde VMware, Citrix ve Microsoft sanallaştırma platformları için gelişmiş koruma sağlayan yeni sanallaştırma güvenlik çözümünü tanıttı. Kaspersky Security for Virtualization | Light Agent, 22 Nisan’dan itibaren Orta Doğu’da, Mayıs ayı itibariyle de Türkiye ve Afrika’da kullanıcılar ile buluşacak.

Yeni Light Agent teknolojisi, Kaspersky Lab’in özellikle Microsoft Hyper-V ve Citrix XenServer müşterilerine göre optimize edilmiş ilk güvenlik çözümü olma özelliği taşıyor. Kaspersky, VMware müşterileri için ise, Agent kullanılmayan veya Light-agent korunma seçenekleri sunuyor. Kaspersky Lab Light Agent çözümünün korunma ve performans testleri mevcut Agent kullanılmayan ve Agent tabanlı sanallaştırma güvenlik modellerinin her ikisi için “en iyi sonuçları” sağlıyor.

Güvenlik uzmanları tarafından yapılan araştırmaları temel alarak, işletmeleri sanallaştırma güvenlik riskleri hakkında eğitmeyi ve ağlarını koruyabilmeleri için etkin seçenekler sunmayı hedeflediklerini belirten Kaspersky Lab Teknoloji Kıdemli Yöneticisi Nikolay Grebennikov; “Kaspersky Lab, dünyanın en yaygın üç sanal platformu için güvenlik seçeneklerini bir araya getiren bir çözüm sunarak müşterilerinin korunmasını sağlıyor ve sanallaştırma yatırımlarından en yüksek faydayı elde etmelerini mümkün kılıyor” dedi.

Günümüzde birçok şirket sanallaştırma güvenliği yaklaşımına dair bir tercihte bulunmak durumunda kalıyor. Şirketler ya performanstan ya da güvenlikten taviz veriyor. Agent kullanılmayan güvenlik modelleri, her güvenlik görevini sanal makineden uzak özel bir sanal uygulamada gerçekleştirerek performans avantajları sağlıyor. Ancak bu durum, yazılımın sanal uç noktalarda gelişmiş bir güvenlik yönetimi uygulama ve ağ koruma görevlerini gerçekleştirme kapasitesini sınırlıyor. Bunun aksine “Agent tabanlı” korumada bilgisayar kaynakları boşa kullanılıyor ve bu da sanal makinelerin konsolidasyon oranını ve sanallaştırma projesinin genel yatırım dönüşünü azaltıyor.

Agent tabanlı yaklaşımda ayrıca, “anında açma boşluğu” gibi sorunlar ciddi olumsuzluklara neden olabiliyor. Anında açma boşluğu, sanal makinenin oluşturulduğu zaman ile en yeni güvenlik güncellemesinin her bir sanal makineye indirildiği zaman arasındaki boşluğu ifade ediyor. Bu güncellemeler işleme alınana kadar sanal makine güvenli olmuyor.

Kaspersky Lab’in yeni Light Agent modeli ile güvenlik işlemleri özel bir sanal uygulama tarafından gerçekleştiriliyor. Sanallaştırılmış ağ trafiğinin ve dosyaların bu güncel uygulamaya yönlendirilmesiyle VM’ler için en yeni güncellemeleri içeren korunma, oluşturuldukları anda başlatılıyor. Zararlı yazılım engelleme veri tabanlarının yedekli kopyalarının ağ üzerindeki her bir VM’ye aktarılması ihtiyacı da böylece ortadan kalkıyor. Kaspersky Lab’in akıllı tarama özelliği aynı dosyanın birden fazla sayıda taranmamasını sağlıyor ve daha fazla sistem kaynağını boşa çıkarıyor. Yeni Light Agent; sezgisel dosya analizi ve Kaspersky Security Network üzerinden yeni tehditler ve zararlı uygulamaklar ile ilgili gerçek zamanlı bilgi sağlayan bulut destekli bilgilendirme de dahil olmak üzere Kaspersky Lab’in Agent kullanılmayan çözümünün tüm özelliklerine sahip olma özelliği taşıyor.

Kaspersky Security for Virtualization | Light Agent, standart Agent tabanlı modeldeki kaynak algılama yazılımından oldukça farklı bir şekilde her sanal makinede küçük bir yazılım Agent aracı içeriyor. Bu küçük Agent aracının sağladığı önemli güvenlik özellikleri ile Kaspersky Security for Virtualization | Light Agent, Kaspersky Lab’in güvenlik uzmanlığından sonuna kadar faydalanıyor ve sanal ağı korurken yeniden başlatma yapılmadan uygulanabiliyor.

Kaspersky Lab, şu anda VMware ortamları için kullanılabilen Kaspersky Security for Virtualization | Agent kullanılmayan ürünü de sunmaya devam ediyor. Bu ürün internet erişimi bulunmayan veri merkezleri ve sunucu ortamlarının yanı sıra, yüksek konsolidasyon oranları ve her yeni VM’in otomatik olarak korunmasının önemli olduğu durumlar için etkili bir çözüm olma özelliği taşıyor.

Kaspersky Security for Virtualization (Agent kullanılmayan ve Light Agent), Kaspersky Security Center yönetim konsolu kullanılarak Kaspersky Lab’in fiziksel makinelere yönelik güvenlik çözümleri ile aynı ekrandan yönetiliyor. Bu, BT yöneticilerinin fiziksel ve sanal ağı tam olarak görebilmesini ve farklı arabirimler arasında geçiş yapmadan güvenlik konularını yönetebilmesini ve günlük işleri yapabilmesini mümkün kılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir