Youtube'a giriş için hosts dosyasında değişiklik yapmak

Bu makalemizde sizlere bir kapanıp, bir açılan, internet hayatının vazgeçilmezi, en çok tıklanan, facebook’un hammaddesi olan:) Youtube‘ a giriş için bir yöntemden bahsedeceğim. Yönetmimiz oldukça basit olmakla beraber işletim sistemi olarak Windows XP baz alınarak anlatılmıştır. Sizler kullandığınız işletim sisteminin özelliklerine göre gerekli ayarları yapmalısınız. Burada yapılan işlem oldukça basit aslında.(durumu teknik bir kullanarak değil basit mantıkla anlatmaya çalışacağım). Normalde siz adres satırına www.youtube.com yazıp adrese gitmeye çalıştığınız zaman önce telekoma uğruyor orada bu adres ile ilgili çözümleme yapılıyor. Telekom baktı ki kötü youtube’a 🙂 gitmek istiyorsunuz; o zaman sizi yarı yolda indirip gi-de-mez-si-niz diyor. Karşınıza mahkeme kararları ile ilgili yazılar çıkıyor. Hosts dosyası bu durumda devreye giriyor. Siz hosts dosyanıza gerekli adresleri ve
numaraları yazdığınız vakit telekoma ben buraya gidebilirmiyim diye sormadan direkt olarak o adrese gidiyorsunuz.

Şimdi bu basit olayı nasıl gerçekleştireceğinizi resimli uygulama ile anlatalım.


1)Öncelikle dosya özelliklerine girip gizli dosyalar ve sistem dosyalarını görünür hale getirmemiz gerekmektedir. Benim kullandığım işletim sistemi ingilizcedir. Yer olarak bir değişiklik olmayacağı için aynı şeyleri kendi bilgisayarınızda adım adım yapabilirsiniz.

Windows XP İçin Klasör Seçenekleri:

Windows Vista İçin Klasör Seçenekleri:2)Hidden files and folder (Gizli dosyaları göster/gösterme) kısmındaki seçim resimdeki gibi olmalıdır. Yani gizli dosyalarınız ve bazı sistem dosyalarınız görünür halde olmalıdır.


3) Resimde gösterildiği gibi “hosts” dosyanızın olduğu dizine gitmelisiniz. Eğer burada “hosts” dosyasını göremiyorsanız bir önceki adımdaki durumları yerine getirmediniz demektir.


4)”hosts” dosyamıza faremizin sağ tuşu ile tıklayıp “Open”, “Aç” diyoruz.


5)Karşımıza gelen ekranda dosyayı açmamız için gerekli uygulamalar yer almaktadır. Bu kısımda “Notepad” seçip “Ok”, “Tamam” dedikten sonra “hosts” dosyamızın içeriği görüntülenecektir.


6) Açılan dosyada 127.0.0.1 localhost satırının hemen altına resimde gördüğünüz numaraları ve adresleri aynen giriyoruz:
208.117.236.69 youtube.com, www.yotube.com
İki adres arasındaki noktalama işareti virgül (,) dür. Hosts dosyamızda bu değişikliği yaptıktan sonra kaydedip çıkıyoruz. Açık olan internet pencerelerini kapatıp explorerınızı yeniden açınız. Tarayıcınıza ait tüm geçmiş dosyalarınızı, cookie leriniz vs siliniz. Hatta garanti olsun diye siz birde modeminizi açıp kapatınız:)

Tüm bu adımlardan sonra tüm engellemelere rağmen Youtube sitesine giriş yapabiliyor olmanız lazım. Eğer giriş yapamıyorsanız kullandığınız DNS lerde problem olabilir. Şirket çalışanıysanız networkünüzde bir sınırlama olabilir. Bunun dışındaki tüm durumlarda Youtube sitesine rahatlıkla giriş yapıp video izleme ve paylaşmanın tadını bıraktığınız yerden tekrar yaşayabilirsiniz.

Anlatımda çok sade bir dil kullanmaya özen gösterdim. Bu makale sorularınız olursa veya eklemek istediğiniz bir bilgi bulunursa lütfen yorum kısımlarından belirtiniz. İyi eğlenceler.

Yasaklı diğer siteler için hosts dosyasında yapılacak değişiklikler için TIKLAYINIZ.

Bu linkte tıklayarak hazır “hosts” dosyasını indirip bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

“hazır hosts dosyası”

4 yorum

 1. Bir Dost Yanıtla

  yani internette dağıtılan programların (youtube Jacker vb.) yaptığı olayın aynısı değilmi burada anlatılanlar. Yinede teşekkürler hiç olmazsa mantığını anlamış olduk. Artık programada ihtiyacımız kalmadı.

 2. ahm3t YazarYanıtla

  @Bir Dost
  Merhaba;
  Bakılacak olursa piyasada bu çeşit programlar mevcut. Fakat kullanıcılar kendilerini şu soruyu sorabilirler: Ya ben bu programı kullanıyorum ama bu ne gibi bir faaliyet gösteriyor ki ben youtube.com ‘a girebiliyorum. Basit bir dille olayın özünü aktarmaya çalıştık. İlginiz için teşekkür ederiz.

 3. slymn Yanıtla

  merahaba, yukarıda denilen herşeyi yaptım. şuan youtube e girebiliyorum AMA videoların hiçbiri açılmıyor. vista kullanıyorum. sorun ne olabilir acaba ?
  ????

 4. ahm3t YazarYanıtla

  @slymn
  Merhaba;
  DNS problemi yaşıyor olabilirsiniz. Hosts dosyasında değişiklik yaptıktan sonra komut satırında şu komutu veriniz.

  ipconfig -flushdns

  sonra giriş yapmayı tekrar deneyiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir