Yüksek öğrenim alanında büyük bir adım

Türkiye’nin En Yenilikçi E-Öğrenme Firmalarından Advancity, Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle Türkiye’nin ilk açık kaynak kodlu uzaktan eğitim yönetim sistemini geliştirdi.

Advancity ve Sakarya Üniversitesi tarafından geliştirilen AkademikLMS yazılımı tüm üniversitelerin ortak fayda sağlaması ve uzaktan eğitimin yaygınlaştırılması amacı ile açık kaynak kodlu halde sunulmaya başladı.

Eğitim süreçlerinde “uzaktan eğitim”i de bir alternatif olarak sunmak isteyen tüm devlet ve vakıf üniversiteleri ile meslek yüksek okullarının hizmetine sunulan AkademikLMS, kurumlar yazılım lisans ücretleri ödemeden, çok kısa sürede uzaktan eğitime başlamalarını sağlıyor.Advancity, açık kaynak kodlu olarak sunulan AkademikLMS’i, Türk üniversitelerinin katkıları ile dünya çapında kullanılan bir yazılım haline getirmeyi hedefliyor. Böylece Türk üniversitelerinin dünya çapında uzaktan eğitim yapmalarına da ön ayak olmayı amaçlıyor. Tamamen Türk yükseköğretim sistemine uygun olarak geliştirilen ve hali hazırda 10.000 öğrenciye hizmet veren AkademikLMS, hem yükseköğretim kurumlarının yatırım maliyetlerini düşürüyor, hem de üniversitelerin açık kaynak kodlu bu yazılım üzerine kendi programlarını geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Konu ile ilgili olarak Advancity Genel Müdürü Cem Atacık’ın açıklamaları şöyle:
‘Sakarya Üniversitesi işbirliği ile geliştirdiğimiz yazılımımızı tüm Türkiye yükseköğreniminin hizmetine açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. YÖK tarafından da teşvik edilen uzaktan eğitimin belirli standartlarda ve düzgün altyapılarda çalışması için Sakarya Üniversitesi tarafından da kullanılan AkademikLMS yazılımı büyük bir fırsat sunuyor. Denenmiş ve başarıyla hizmet vermiş yazılımı tüm bilgi ve tecrübeleri ile her üniversitemiz artık ücretsiz olarak kullanabilecek. Advancity olarak, Sakarya Üniversitesi bünyesideki teknoparkta kurduğumuz şirketimiz aracılığıyla yazılımı geliştirmeye ve desteğini vermeye devam edeceğiz’ dedi.

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muzaffer Elmas ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi: ‘Uzaktan eğitim çalışmalarında çok önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunmaktayız. Sakarya Üniversitesi dünyada SAKAI ve MOODLE gibi örneklerinde görülen yaygın olarak kullanılan yazılımlar gibi SAUPORT yazılımını da açık kaynak kodlu olarak yayma kararı almıştır. Bu karar doğrultusunda başlangıçta Türk üniversiteleri olmak üzere SAUPORT’un tüm kaynak kodları ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Yazılımında da diğer üniversitelerle birlikte oluşturmayı planladığımız bir konsorsiyum ile birlikte geliştirilmeye devam edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kararı kamuoyuna saygıyla duyurur ve Türkiye’ye ve Türk eğitim sistemine hayırlı olmasını temenni ederiz.’

AkademikLMS Nedir?
AkademikLMS yükseklisans, lisans ve önlisans eğitimleri konusunda uzaktan eğitim öğrencilerine veya ders destek amacı ile örgün öğretim öğrencilerine eşzamanlı (senkron) ve farklı zamanlarda kendi kendine eğitim (asenkron) hizmetleri sunmaya yarayan bir yazılımdır. Türk yükseköğrenim mevzuatına uygun olarak hazırlanan yazılım, üniversitelerin başta kayıt sistemleri olmak üzere gerekli diğer süreçler ve sistemlerle entegre olabilmektedir.

Bir öğrencinin okula girişinden mezun olmasına kadar pek çok farklı süreci yöneten, kontrol eden AkademikLMS, kurumun kendi ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlanabilir, geliştirilebilir ya da ufak eklerle sınırları genişletilebilir olarak sunuluyor.

AkademikLMS’in Bundan Sonraki Gelişimi
AkademikLMS’in bundan sonraki gelişimi, yaygınlaşması ve dünyaya açılması için Sakarya Üniversitesi’nde sonbaharda yapılacak bir çalıştay ile yazılımın geliştirmesine yön verecek bir konsorsiyum kurulacaktır. Bu konsorsiyumda yer alan üniversiteler, hem ürüne yön verecek hem de ürünü akademik araştırmalarında kullanabileceklerdir. Konsorsiyumun görevleri ve giriş şartları yine yapılacak bu çalıştayda katılımcılar tarafından belirlenecektir.

Advancity
Advancity 1999 yılında web tasarımı ve çözümleri sunmak için iki üniversiteli girişimci tarafından İstanbul’da kuruldu. Alanda getirdiği yenilikçi yaklaşımlarla kısa sürede başarıyı yakalayan şirket yurt dışındaki firmaların da ilgisini çekerek, Türkiye dışında da çalışmaya başladı.

Advancity verdiği jenerik hizmetler yanı sıra bazı alanlarda uzmanlaşmayı tercih ederek İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) ve Uzaktan Eğitim Hizmetleri konusunda Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasına girdi.

Daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.advancity.net

kaynak: http://www.kurumsalhaberler.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir