ZyXEL LogAnalyzer yazılımı ile şirketler internet erişimini 5651 sayılı yasaya uygun olarak kontrol edebiliyor

5651 için tam çözüm: ZyXEL LogAnalyzer

ZyXEL’in LogAnalyzer yazılımı, 5651 sayılı yasa doğrultusunda çok kullanıcılı internet erişimine sahip şirketlerin yasal yükümlülüklerini yerine getirmeleri için ekonomik ve rasyonel bir çözüm sunuyor. ZyXEL tarafından kullanıma sunulan yeni yazılım LogAnalyzer, internet ağları üzerinden gerçekleşebilecek hakaret, organize suç, terör içerikli girişimler gibi kanuna aykırı durumlara karşı kurumların yasal tedbirler alabilmesini sağlıyor.

Bağlantı çözüm ve teknolojileri alanında dünya lideri olan ZyXEL, log kaydı ve raporlama gibi sayısız özelliğe sahip yeni çözümü ZyXEL LogAnalyzer ile çok kullanıcılı internet erişimine sahip şirketlerin olası hukuki durumlar karşısında kendilerini güvence altına almasını sağlıyor. ZyXEL LogAnalyzer, 5651 sayılı, “internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında” düzenlenen kanunun gerekliliklerini karşılayan özelliklere sahip.

Şirketinizi riske atmayın!

5651 sayılı kanun gereğince, sahip oldukları ağ ve internet erişimi çok sayıda kişi tarafından kullanılan şirketler, bu ağ üzerinde gerçekleşen tüm yasal durumlardan hukuki olarak yükümlü bulunuyor.

Şirketler bünyesindeki internet bağlantısından yararlanan kullanıcıların herhangi bir yolla hakaret, haksız rekabet, terör içerikli girişimlerde bulunmak, çocuk pornografisine bulaşmak, kumar oynamak ya da organize suç işlemek gibi kanunlara aykırı girişimlerde bulunması durumunda, söz konusu yasa kimlik ve log takibi yapılmayan şirketlerde kanuni sorumluluğu doğrudan ilgili kuruma yüklüyor. Bu durumların yaşanmaması için 5651 sayılı kanun kapsamında, sistemlerdeki aktivitelerin kayıtlarının tutulması ve hukuka uygun şekilde değiştirilmediğini kanıtlayacak güvenilir bir şekilde saklanması gerekiyor. Söz konusu işlemin kimin tarafından yapıldığını tespit edilebilmesi için kurumun interneti üzerinden bilgi alışverişi yapan veya internet bağlantısı olan tüm sunucu ve kullanıcıların aktivite log’ları, DHCP sunucu log’ları veya kişi tespit etmekte kullanılacak diğer aktivite log’larının tutulması şart oluyor. ZyXEL tarafından kullanıma sunulan LogAnalyzer yazılımı, tam bu noktada şirketlere rasyonel ve ekonomik bir çözümü sunuyor ve internet ağları üzerinde gerçekleşen tüm log’ları kayıt altına alarak güvenli bir şekilde saklıyor, gerektiğinde raporlama imkanı sunuyor.

ZyXEL LogAnalyzer ile internet kullanımı kayda geçiyor!

5651 sayılı kanuna en uygun şekilde kayıtları anlık HASH ve zaman damgası tutan ZyXEL LogAnalyzer, log’ların tutulmasının yanında gelişmiş içerik filtreleme lisansı ile entegre şekilde çalışarak istenmeyen içerikler hakkında rapor ve istatistiki veriler de üretebiliyor. Bu sayede kurum yöneticilerinin bazı sakıncalı sitelerin girişine engel olarak internet bağlantısından daha verimli bir şekilde yararlanmalarını mümkün kılıyor. Güvenlik anlamında getirdiği yeniliklerin yanı sıra Hotspot desteğine de sahip olan ZyXEL LogAnalyzer, sadece kablolu değil, kablosuz ağların da denetlenebilmesini sağlıyor.

Gelişmiş özel uyarı mekanizmalarıyla sistem yöneticilerinin en büyük yardımcısı olarak öne çıkan ZyXEL LogAnalyzer yazılımı, e-posta veya SMS ile uyarı üretebilme desteğine sahip bulunuyor. ZyXEL LogAnalyzer kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve kolay kullanımıyla internet sisteminin yönetimini çok daha basit bir hale getiriyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir