Zyxel P-660HW T1 Kablosuz Modem Ağ Ayarları

Bu makalede kısaca sizlere Zyxel Kablosuz  Modemlerde ağ ayarlarının nasıl yapıldığını, kablosuz ağınıza nasıl şifre vereceğinizi anlatmaya çalışacağız. Bu basit ve bir o kadar güvenlik açısından önemli olan noktayı modeminize uygulamanızı tavsiye ederiz.

Modeminizin kablosuz Internet bağlantı ayarlarını yapmak için lütfen aşağıdaki maddeleri okuyup adım adım uygulayınız.

1. Modemin kablosuz bağlantı ayarlarını yapmak için modeme web ara yüzün den bağlanınız. Web ara yüzüne bağlanmak için tarayıcınızın (Internet Explorer, Mozilla, Opera, Safari) adres satırına http://192.168.1.1 yazınız. Karşınıza gelen şifre ekranındaki noktaları silerek modemin şifresini giriniz. Modemin ilk giriş şifresi 1234(Modenizi ttnet kampanyasından aldıysanız şifre kısmına küçük harflerle ttnet yazın.) dür. Sol panelden önce “Ağ” menüsüne sonra “Kablosuz Yerel Alan Ağı” linkine tıklayınız. Not: Sağ tarafta açılan pencerede Aktif Kablosuz Lan işaretli olmalıdır.

2. Güvenlik Modu kısmını WPA-PSK olarak seçiniz. Ön Paylaşımlı Anahtar kısmına en az 8 haneli kablosuz ağ şifrenizi yazınız, şifre oluştururken harf, rakam ve standart sembollerin birçoğunu kullanabilirsiniz. Burada belirlediğiniz şifreyi ayarları bitirdikten sonra Internet’e Kablosuz bağlanmak için kullanacağınız için mutlaka bir yere not alınız.

Ağ Adı(SSID) alanına kullanmak istediğiniz kablosuz Ağ ismini yazabilirsiniz. Bilgisayarınızdan ortamdaki kablosuz ağları tarattığınızda modeminiz SSID bölümüne yazdığınız isimle gözükecektir. ÖrneğinEVinternet

3. Uygula butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydediniz. Ayarlar kaydedildiğinde alt taraftaki Mesaj bölümünde “Konfigürasyon başarıyla güncellendi“ mesajını göreceksiniz. Artık bilgisayarınızın wireless özelliğini açıp kablosuz olarak Internet’e bağlanabilirsiniz.

Not: Eğer modeminizin kablosuz özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız aynı sayfadaki Aktif Kablosuz LAN bölümündeki işareti maus ile üzerine tıklayarak temizleyiniz. Uygula butonuna tıkladığınızda modeminiz üzerindeki WLAN ışığı sönecek ve modeminiz kablosuz yayın yapmayacaktır.

14 yorum

 1. Kaan Yanıtla

  merhaba benim modemin WLAN ışığı yanmıyor. Modem ayarlarına girdiğimdede sadece “Durum” gözüküyor.. Ağ ayarlarıyla ilgili hiçbirşey yok. Yardım edin lütfen.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Kaan;
   Zyxel yetkilisinden gelen cevap;

   Modemin arayüzünde sadece durum ekranının gözükmesinin sebebi modemin giriş şifresinin yanlış yazılmasından kaynaklanmaktadır.Modem giriş şifresi bilinmiyorsa modemi aşağıda belirttiğim sıralamaya uygun olarak resetleyip modemin default şifresi olan “1234” ile modemin arayüz sayfasına giriş yapılabilir.(modem ttnet kampanyasından alınan bir modem ise modemin default şifresi “ttnet” tir.

   Resetleme işlemi sırasıyla şöyledir:

   1. Cihaz açma / kapama tuşuna basılarak kapalı duruma getirilir.
   2. Cihaz kapalıyken arka kısmında bulunan reset tuşuna (küçük bir tuş) kalem ucu ile basılı tutulur.
   3. Reset tuşu basılıyken elimizi reset tuşundan çekmeden modem açma / kapama düğmesine basılarak tekrar açılır.
   4. Modemin tüm ışıkları sönüp yanıncaya kadar (yaklaşık 20 Sn.) reset tuşuna basılı bir şekilde durur ve bu işlem olduktan sonra reset tuşundan elimizi çekeriz.
   5. Reset tuşundan elimizi çektikten sonra power – lan (10/100) -ve dsl ışıkları sabit oluncaya kadar beklenir.
   6. Sonra internet explorer sayfasından adres kısmına 192.168.1.1 yazılarak modemin arayüzüne erişilir.
   7. Karşımıza gelen şifre ekranındaki noktaları silerek (modemin resetlendiği varsayılarak) default şifre olan 1234 (ttnet kampanyasından aldığınız bir modem ise ttnet) yazıp modeme erişim sağlanır.

   Not : Resetleme işleminin gerçekleşmesi için 1. ve 4. seçenekler yapılırken elimizin reset düğmesinden çekilmemesi gerekmektedir, aksi taktirde resetleme işlemi gerçekleşmez. Unutmayın ki reset işleminden sonra modem üzerindeki tüm bilgiler SİLİNECEKTİR. Reset işleminden sonra giriş şifreniz olan 1234 (ttnet kampanyasından aldığınız bir modem ise ttnet) olacaktır.

 2. Serhat Yanıtla

  Hocam aynı sıkıntı bendede var…Sadece durum ekranı ve onun altındada modemin isminin bulndugu satır görünüyor okadar..Modem üzerinde bütün ışıklarda yanıyor…Bu konuda açıklama yaptıgınız için teşekkür ederim..Bu akşam denicem..

 3. önder Yanıtla

  hocam benim sorunum kablosuz baglantı kurdugum halde bilgisayarım internete baglanamıyor baglantı yerine tanımlanamayan ag yazıyor bu sorunu nasıl hallede billirim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba önder;
   Zyxel yetkilisinden gelen cevap:

   Merhaba;

   Ekte gönderdiğim dokümanlardan yararlanarak modeminizin wireless ayarlarını yeniden yapılandırınız.Ayarları yaptıktan sonra sorununuzun devam etmesi durumunda kullanmakta olduğunuz bilgisyarınızın wireless kartının güncel driveri mevcut ise driverini güncelleyebilir yada arıza tesbiti için farklı bir pc de bağlanması test edebilirsiniz.
   Ek: http://www.bilgisayar-destek.com/teknik/adslmodemkurulum/kablosuzag.doc

 4. oğuz Yanıtla

  BU CİHAZIN DRİVERI LAZIM ARAKADAŞLAR ELİNDE OLAN PAYAŞIRSA SEVİNİRİM

  • ahm3t YazarYanıtla

   oğuz merhaba;
   Bu modemi kurmanız için herhangi bir sürücüye ihtiyaç yoktur. Web arayüz kullanarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

 5. AHMET Yanıtla

  Hocam benim modem ara yüzünde wireless lan gözükmüyor ışığı yanmıyor yardımcı olursanız sevinirim

 6. resul55 Yanıtla

  Hocam ben ttnetten faturaya ek zyxel vmg 3312 aldim bilgisayar ve telefondan wireless la internete giriyorum fakat bi zaman sonra telefondan giremiuorum ama bilgisayardan wifi ile giriyorum kapatip acinca kendine geliuor ama daha sonra yine oluyor nedir cozumu lutfen

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba resul55,
   Modeminizin kullandığı kanallar ile telefonunuzun kanalı arasında sorun oluyor sanırım. Telefonunuz güncel değilse güncelleme yapmayı veya modem web arayüzne girip kanal sabitlemeyi deneyebilirsiniz.

 7. samet ozturk Yanıtla

  Selam hocam ben wapdan ara yuzune giriyorum ama sadece sabit goruntu cikiyor hangi ayarlar v.s secenekler yok hic bi ayar yapamiyorum int. Baglanamiyorum yardim edin

 8. samet ozturk Yanıtla

  Hocam ara yuze giriyorum sifreyide yaziyorum fakat karsima sadece durum tablusu geliyor herhangi ayarlar secelerler gelmiyor mouse ile giris yaptim nasil ayarlar bolumune girecegim..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba samet ozturk,
   Modem web arayüzüne erişmek için Internet Explorer tarayıcısını kullanmayı deneyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir